| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Nieruchomość rolna a gospodarstwo rolne

Nieruchomość rolna a gospodarstwo rolne

Istnieje zasadnicza różnica pomiędzy nieruchomością rolną a gospodarstwem rolnym. Nieruchomościami rolnymi są nieruchomości, które są lub mogą być wykorzystywane do prowadzenia działalności wytwórczej w rolnictwie. Natomiast za gospodarstwo rolne uważa się przede wszystkim grunty rolne wraz z gruntami leśnymi, budynkami i inne.

Istota kształtowania się ustroju rolnego

Ustawa z 11.4.2003 roku o kształtowaniu ustroju rolnego(Dz.U. Nr 64, poz. 592 ze zm.) reguluje kwestie związane z prawidłowym kształtowaniem się ustroju rolnego państwa. Ustawa ta weszła w życie 16.7.2003 roku.

Zasadniczym celem ustawy jest kształtowanie ustroju rolnego państwa poprzez umiejętne prowadzenie działalności rolniczej w gospodarstwach rol­nych przez podmioty, które posiadają właściwe kwalifikacje zawodowe, a także przeciwdziałanie nadmiernej koncentracji nieruchomości rolnych oraz polepszenie struktury obszarowej gospodarstw rolnych.

Różnica pomiędzy nieruchomością rolną a gospodarstwem rolnym

Należy wyjaśnić, jaka jest różnica pomiędzy nieruchomością rolną a gospodarstwem rolnym. Zgodnie z przepisem art. 461 Kodeksu cywilnego nieruchomościami rolnymi (inaczej gruntami rolnymi) są nieruchomości, które są lub mogą być wykorzystywane do prowadzenia działalności wytwórczej w rol­nictwie w zakresie produkcji roślinnej i zwierzęcej, nie wyłączając produkcji ogrodniczej, sa­downiczej i rybnej.

Zobacz serwis: Prawo budowlane

Natomiast według art. 553 Kodeksu cywilnego, za gospodarstwo rolne uważa się grunty rolne wraz z gruntami leśnymi, budynkami lub ich częściami, urządzeniami i inwentarzem, jeżeli stanowią lub mogą stanowić zorganizowaną całość gospodarczą, oraz prawami związanymi z prowadzeniem gospodarstwa rolnego, np. łąki trwałe, sady, grunty rolne zabudowane.

Warto także dodać, że gospodarstwem rodzinnym jest gospodarstwo rolne, które jest prowadzone przez rolnika w sposób indywidualny, gdzie całkowita powierzchnia użytków rolnych jest nie przekracza 300 ha.

Podstawa Prawna:

- ustawa z 11.4.2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego (Dz.U. Nr 64, poz. 592 ze zm.),

- art. 553 Kodeks cywilny,

- art. 461 Kodeks cywilny .

Zobacz serwis: Wspólnota mieszkaniowa

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Istnieje  różnica między nieruchomością rolną, a gospodarstwem rolnym.
Istnieje różnica między nieruchomością rolną, a gospodarstwem rolnym.

PIT 2020. Komentarz199.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Edyta Bielak-Jomaa

Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, gdzie uzyskała stopień doktora nauk prawnych i została zatrudniona w Katedrze Prawa Pracy WPiA UŁ na stanowisku adiunkta; do czasu powołania na stanowisko Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych, pełniła funkcję Kierownika Podyplomowych Studiów Ochrony Danych Osobowych WPiA UŁ oraz Kierownika Centrum Ochrony Danych Osobowych i Zarządzania Informacją. Była wykładowcą z zakresu ochrony danych osobowych, prawa pracy i zagranicznych migracji zarobkowych. Pełniła funkcję opiekuna naukowego Międzywydziałowego Koła Studenckiego Praw Osób Niepełnosprawnych, prowadziła szkolenia w ramach działalności Międzynarodowej Fundacji Kobiet oraz cykl szkoleń organizowanych dla pracowników i pracodawców regionu „Różni, ale równi” dotyczących równego traktowania oraz zakazu dyskryminacji na rynku pracy. Jest autorką ponad 30 opracowań z zakresu prawa pracy, problematyki rynku pracy, oraz ochrony danych osobowych. Jej zainteresowania naukowe obejmują przede wszystkim problematykę ochrony dóbr osobistych pracowników i ochronę danych osobowych w zatrudnieniu. Jako pierwsza rozpoczęła badania nad ochroną danych osobowych bezrobotnych i poszukujących pracy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »