reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Nieruchomość rolna a gospodarstwo rolne

Nieruchomość rolna a gospodarstwo rolne

Istnieje zasadnicza różnica pomiędzy nieruchomością rolną a gospodarstwem rolnym. Nieruchomościami rolnymi są nieruchomości, które są lub mogą być wykorzystywane do prowadzenia działalności wytwórczej w rolnictwie. Natomiast za gospodarstwo rolne uważa się przede wszystkim grunty rolne wraz z gruntami leśnymi, budynkami i inne.

Istota kształtowania się ustroju rolnego

Ustawa z 11.4.2003 roku o kształtowaniu ustroju rolnego(Dz.U. Nr 64, poz. 592 ze zm.) reguluje kwestie związane z prawidłowym kształtowaniem się ustroju rolnego państwa. Ustawa ta weszła w życie 16.7.2003 roku.

Zasadniczym celem ustawy jest kształtowanie ustroju rolnego państwa poprzez umiejętne prowadzenie działalności rolniczej w gospodarstwach rol­nych przez podmioty, które posiadają właściwe kwalifikacje zawodowe, a także przeciwdziałanie nadmiernej koncentracji nieruchomości rolnych oraz polepszenie struktury obszarowej gospodarstw rolnych.

Różnica pomiędzy nieruchomością rolną a gospodarstwem rolnym

Należy wyjaśnić, jaka jest różnica pomiędzy nieruchomością rolną a gospodarstwem rolnym. Zgodnie z przepisem art. 461 Kodeksu cywilnego nieruchomościami rolnymi (inaczej gruntami rolnymi) są nieruchomości, które są lub mogą być wykorzystywane do prowadzenia działalności wytwórczej w rol­nictwie w zakresie produkcji roślinnej i zwierzęcej, nie wyłączając produkcji ogrodniczej, sa­downiczej i rybnej.

Zobacz serwis: Prawo budowlane

Natomiast według art. 553 Kodeksu cywilnego, za gospodarstwo rolne uważa się grunty rolne wraz z gruntami leśnymi, budynkami lub ich częściami, urządzeniami i inwentarzem, jeżeli stanowią lub mogą stanowić zorganizowaną całość gospodarczą, oraz prawami związanymi z prowadzeniem gospodarstwa rolnego, np. łąki trwałe, sady, grunty rolne zabudowane.

Warto także dodać, że gospodarstwem rodzinnym jest gospodarstwo rolne, które jest prowadzone przez rolnika w sposób indywidualny, gdzie całkowita powierzchnia użytków rolnych jest nie przekracza 300 ha.

Podstawa Prawna:

- ustawa z 11.4.2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego (Dz.U. Nr 64, poz. 592 ze zm.),

- art. 553 Kodeks cywilny,

- art. 461 Kodeks cywilny .

Zobacz serwis: Wspólnota mieszkaniowa

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Istnieje  różnica między nieruchomością rolną, a gospodarstwem rolnym.
Istnieje różnica między nieruchomością rolną, a gospodarstwem rolnym.

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu

Ekspert w dziedzinie ociepleń

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama