reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Rozporządzanie lokalem przed wpisem do księgi wieczystej

Rozporządzanie lokalem przed wpisem do księgi wieczystej

Mając na uwadze fakt, że do powstania odrębnej własności lokalu niezbędny jest wpis do księgi wieczystej, czy istnieje możliwość rozporządzania prawem do lokalu przed dokonaniem takiego wpisu?

Możliwości rozporządzenia prawem do lokalu

Kwestie związane z zagadnieniem dotyczącym rozporządzenia lokalem po ustanowieniu odrębnej własności, ale przed dokonaniem wpisem do księgi wieczystej, wzbudza wiele wątpliwości i kontrowersji w doktrynie.

Powołując się na art. 7 ust. 2 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali, należy wskazać, że umowa o ustanowieniu odrębnej własności lokalu powinna być dokonana w formie aktu notarialnego, a do powstania tej własności niezbędny jest wpis do księgi wieczystej. Oznacza to, że do ustanowienia odrębnej własności lokalu niezbędny jest wpis do księgi wieczystej.

Mając powyżej na uwadze, należy zastanowić się, czy prawo przysługujące nabywcy lo­kalu w czasie między momentem złożenia wniosku o wpis do księgi wieczystej, a chwilą dokonania wpisu do księgi wieczystej jest prawem zbywalnym. Można wysunąć następujące twierdzenie, że jeśli sąd uprzednio dokonał wpisu do księgi wieczystej, to odrębna własność lokalu istnieje. Wówczas, gdy sąd odmówi dokonania wpisu do księgi wieczystej, to należy stwierdzić, że odrębna własność lokalu w danym momencie nie istnieje.

Wątpliwości związane z zagadnieniem dotyczącym rozporządzenia lokalem po ustanowieniu odrębnej własności mają swoje podłoże przede wszystkim w niejasnym stanie prawnym.

Zobacz serwis: Spółdzielnia mieszkaniowa

Powstanie odrębnej własność lokalu

Przy omawianiu powyższego zagadnienia należy także wspomnieć o tym, w jaki sposób może powstać odrębna własność lokalu. Odrębną własność lokalu można ustanowić w drodze umowy, a także jednostronnej czynności prawnej właściciela nieruchomości albo orzeczenia sądu znoszącego współwłasność.

Nadto odrębna własność lokalu może powstać również w wykonaniu umowy zobowiązującej właściciela gruntu do wybudowania na tym gruncie domu oraz do ustanowienia - po zakończeniu budowy - odrębnej własności lokali i przeniesienia tego prawa na drugą stronę umowy lub na inną wskazaną w umowie osobę.

Zobacz serwis: Deweloper

Podstawa Prawna:

Ustawa z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (Dz.U. 1994 nr 85 poz. 388 ze zm.).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Możliwość rozporządzania prawem do lokalu przed dokonaniem wpisu do księgi wieczystej.
Możliwość rozporządzania prawem do lokalu przed dokonaniem wpisu do księgi wieczystej.

Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Wojciech Górny

Radca prawny współpracujący z kancelarią prawną LEXBRIDGE Groński Adwokaci i Radcowie Prawni sp. k. we Wrocławiu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama