reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Miejsce postojowe – jako odrębna nieruchomość

Miejsce postojowe – jako odrębna nieruchomość

Miejsce postojowe znajdujące się w garażu, które jest własnością właściciela lokalu mieszkalnego stanowi odrębną nieruchomość. Ponadto miejsce postojowe nie jest pomieszczeniem przynależnym do lokalu.

Części składowe lokalu

Zgodnie z dyspozycją art. 2 ust. 4 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali, do lokalu mogą przynależeć, jako jego części składowe, pomieszczenia, choćby nawet do niego bezpośrednio nie przylegały lub były położone w granicach nieruchomości gruntowej poza budynkiem, w którym wyodrębniono dany lokal, np. piwnica, strych, komórka, garaż, zwane dalej „pomieszczeniami przynależnymi”.

Wątpliwości pojawiają się w szczególności w udzieleniu odpowiedzi na pytanie, czy miejsce postojowe znajdujące się w garażu danego budynku może być uznane za pomieszczenie przynależne do lokalu, w rozumieniu art. 2 ust. 4 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali. Co ciekawe, niektóre sądy wieczystoksięgowe uznawały, że miejsce postojowe znajdujące się w garażu danego budynku jest pomieszczeniem przynależnym do lokalu, natomiast inne sprzeciwiały się temu stwierdzeniu.

Miejsce postojowe stanowi odrębną nieruchomość

Mają powyższe na uwadze, należy wspomnieć o postanowieniu Sądu Najwyższego z dnia 19 maja 2004 r., I CK 696/03 (OSP 2005, Nr 5, poz. 61), które całą pewnością zasługuje na poparcie. Sąd Najwyższy w tym orzeczeniu stwierdził, że miejsce postojowe znajdujące się w garażu wielostanowiskowym, należące do właściciela lokalu mieszkalnego stanowi odrębną nieruchomość, a przy tym miejsce postojowe nie jest pomieszczeniem przynależnym do lokalu.

Ustosunkowując się do tego orzeczenia, należy zauważyć, że ustawa o własności lokali wyraźnie wskazuje, jakie pomieszczanie przynależą do lokalu. Miejsce postojowe nie zostało wymienione w art. 2 ust. 4 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali. W związku z tym, miejsce postojowe w garażu wielostanowiskowym nie jest pomieszczeniem przynależnym.  

Warto pamiętać o tym, że możliwość zapewnienia właścicielom lokali trwałego prawa do korzystania z miejsca postojowego może nastąpić na podstawie ustanowienia na ich rzecz odrębnej własności oraz poprzez zawarcie umowy określającej sposób korzystania z miejsca postojowego.

Zobacz także serwis: Kupno-sprzedaż nieruchomości

Podstawa Prawna:

Ustawa z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (Dz.U. 1994 nr 85 poz. 388).

Postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 19 maja 2004 r., I CK 696/03 (OSP 2005, Nr 5, poz. 61).

Zobacz serwis: Budowa i remont

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Miejsce postojowe znajdujące się w garażu stanowi odrębną nieruchomość.
Miejsce postojowe znajdujące się w garażu stanowi odrębną nieruchomość.

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Buchholc

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama