reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Służebność przesyłu na nieruchomości

Służebność przesyłu na nieruchomości

Zasadniczym celem służebności przesyłu jest umożliwienie przedsiębiorcom, którzy dostarczają lub odprowadzają płyny, energię elektryczną, pary, gaz do dokonania budowy i eksploatacji urządzeń przesyłowych na danej nieruchomości niebędącą własnością przedsiębiorców.

Istota służebności przesyłu

Służebność przesyłu polega na obciążeniu nieruchomości na rzecz przedsiębiorcy, który zamierza wybudować lub którego własnością są urządzenia służące do doprowadzenia lub odprowadzenia płynów, energii elektrycznej, pary, gazu i innych urządzeń, w taki sposób, że przedsiębiorca może korzystać w oznaczonym zakresie z nieruchomości obciążonej, z godnie z przeznaczeniem urządzeń.

Należy wskazać, że przedsiębiorca, który dostarcza mediów (rury gazowe, przewody energetyczne, rury kanalizacyjne) zobowiązany jest uzyskać tytuł prawny w celu wybudowania i dokonania późniejszej eksploatacji własnych urządzeń na obcym terenie.

Urządzenia przesyłowe są zazwyczaj dla właściciela nieruchomości uciążliwe, z uwagi na hałas, jaki mogą wytwarzać, zanieczyszczenia i in. Nadto urządzenia przesyłowe mogą przyczyniać się także do zmniejszenia wartości nieruchomości. Wobec tego, nie należy się dziwić, że właściciele często nie wyrażają dobrowolnej zgody na ustanowienie służebności przesyłu.

Zbywalny charakter służebności przesyłu

Służebność przesyłu ma charakter zbywalny. Oznacza to, że służebność przesyłu przechodzi na nabywcę przedsiębiorstwa lub nabywcę urządzeń przesyłowych. Ponadto wygasa od najpóźniej wraz ukończeniem likwidacji danego przedsiębiorstwa. W momencie wygaśnięcia służebności przesyłu, na przedsiębiorcy spoczywa obowiązek usunięcia wszelkich urządzeń przesyłowych, gdy one utrudniają korzystanie z danej nieruchomości.

Zobacz serwis: Finanse

Mając na uwadze fakt, że służebność przesyłu jest ograniczonym prawem rzeczowym, to stosowne oświadczenie właściciela nieruchomości wymaga zachowania formy aktu notarialnego. Służebność przesyłu obciąża przede wszystkim nieruchomości zarówno do których przesył następuje, a także do tych przez które przesył ma być dokonany.

Podstawa Prawna:

Art. 305 ze znakiem 1 - 305 ze znakiem 5.

Zobacz także serwis: Budowa i remont

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Służebność przesyłu ma charakter zbywalny.
Służebność przesyłu ma charakter zbywalny.

Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Anna Mosiej

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama