reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Nabycie lokalu przez wspólnotę mieszkaniową

Nabycie lokalu przez wspólnotę mieszkaniową

Nabycie lokalu przez wspólnotę mieszkaniową może zostać dokonane w związku przyznaniem wspólnocie prawa do posiadania własnego majątku. Poniżej zostaną przedstawione przypadki, w których wspólnota mieszkaniowa może nabyć lokal.

Uprawnienie do nabywania lokali przez wspólnotę mieszkaniową

W przepisach ustawy o własności lokali nie zostało uregulowanie wprost zagadnienie związane z nabywaniem lokali, stanowiące własność wspólnoty mieszkaniowej, a które są odrębne od nieruchomości wspólnej. Wiele kontrowersji w doktrynie wywołuje sam fakt kupowania przez wspólnotę mieszkaniową lokalu w innych nieruchomościach, ponieważ nabycie takiego lokalu pozostaje bez żadnego związku z nieruchomością wspólną.

Należy także stwierdzić zgodnie z wydana uchwałą Sądu Najwyższego z dnia 20 listopada 2009 r., III, CZP 95/05, Biul. SN 2009, nr 11, poz. 9, że posiadanie przez wspólnotę mieszkaniową własnego majątku przyczynia się do zmiany charakteru tejże wspólnoty. Taka wspólnota mieszkaniowa, która we swym władztwie nad nieruchomościami przestaje być ograniczona do nieruchomości wspólnej i może nabyć inne nieruchomości lub też udziały we własności innej nieruchomości, a które po dokonaniu nabycia nie wejdą w skład nieruchomości wspólnej wspólnoty mieszkaniowej.

Możliwości nabycia przez wspólnotę mieszkaniową lokali

Pomimo faktu, iż zagadnienia powyżej wskazane, związane z nabyciem wzbudzą wiele wątpliwości, to należy zauważyć, że nabycie lokali przez wspólnotę mieszkaniową może zostać dokonane w związku przyznaniem wspólnocie prawa do posiadania własnego majątku.  Należy wskazać, że nabycie przez wspólnotę mieszkaniową lokalu może mieć miejsce w następujących przypadkach:

- wówczas, gdy wspólnota mieszkaniowa dokona przebudowy części nieruchomości wspólnej. Natomiast własność powstałego lokalu w wyniku przebudowy będzie stanowiła odrębną od własności lub współwłasności właścicieli lokali,

- wówczas, gdy wspólnota mieszkaniowa dokona zakupu lokali od jednego z właścicieli należących do składu wspólnoty mieszkaniowej,

- wówczas, gdy wspólnota mieszkaniowa dokona zakupu lokalu w innej nieruchomości.

Zobacz serwis: Dom i działka

Podstawa Prawna:

Uchwała Sądu Najwyższego z dnia 20 listopada 2009 r., III, CZP 95/05, Biul. SN 2009, nr 11, poz. 9.

Zobacz także serwis: Prawo budowlane

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Istnieje możliwość nabycia lokalu przez wspólnotę mieszkaniową.
Istnieje możliwość nabycia lokalu przez wspólnotę mieszkaniową.

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców51.75 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Adamczyk

Doświadczony manager i profesjonalistka z dziedziny ekonomii zdrowia, specjalizująca się w analizie biznesowej, w tym w kontroli zarządczej w placówkach medycznych, ze szczególnym uwzględnieniem kontrolingu i analizy finansowej szpitala oraz w analityce rynku farmaceutycznego i analizach refundacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama