reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Balkon – jako część składowa nieruchomości

Balkon – jako część składowa nieruchomości

Balkon może stanowić zarówno część składową nieruchomości, jak i nieruchomości wspólnej. Ustalenie statusu prawnego balkonu ma znaczenie, gdyż ma to istotny związek z kosztami jego utrzymania. Najważniejszą zaletą posiadania balkonu jest zapewnienie mieszkańcom większej przestrzeni i wygody.

Status prawny balkonów

Status prawny balkonów i ich obrót na rynku wzbudza wiele kontrowersji. Niektórzy specjaliści uważają, że balkon jest częścią składową lokalu, ponieważ można z niego korzystać tylko i wyłącznie właściciel danego lokalu. Inni specjaliści wyrażają pogląd, że lokal nie obejmuje balkonu, z uwagi na wydzielenie balkonu trwałymi ścianami, znajdującego się w obrębie budynku. Według drugiego poglądu, balkon nie jest także pomieszczeniem przynależnym, gdyż w ogóle nie jest pomieszczeniem.

Ponadto nie można uznać za pomieszczenie płyty, która została wysunięta poza obręb budynku. Wobec tego poglądu, balkon nie stanowi części odrębnej lokalu i z pewnością wchodzi w skład nieruchomości wspólnej. Oznacza to także, że inne pomieszczenia, tj. klatki schodowe, strychy, komórki lokatorskie, podziemne miejsca parkingowe należą do współwłasności przymusowej.

Koszty związane z utrzymaniem balkonów

Warto także powołać się na wyrok Sądu Najwyższego z dnia 3 października 2001 r., III RN 153/01 (OSNAPiUS 2003, Nr 18, poz. 423), w którym dokonano konkluzji, iż balkon przynależący do lokalu mieszkalnego, stanowiącego przedmiot odrębnej własności, a także służący do wyłącznego użytku jego właściciela, stanowi część składową tegoż lokalu. Koszty jego utrzymania powinny pozostać w należytym stanie, w tym także jego odtworzenia – nie obciążają wspólnoty mieszkaniowej, lecz właściciela lokalu mieszkalnego.

Balkon stanowi zarówno część nieruchomości wspólnej, jak i część składową odrębnego lokalu mieszkalnego.

Mając powyższe na uwadze należy wskazać, że możliwość ustalenia statusu prawnego balkonu ma znaczenie, gdyż ma to istotny związek z kosztami jego utrzymania. Jeżeli balkon stanowi część nieruchomości wspólnej to koszty jego utrzymania obciążają całą wspólnotę mieszkaniową. Natomiast jeśli balkon jest częścią składową odrębnego lokalu to koszty jego utrzymania ponosi właściciel lokalu.

Zobacz także serwis: Prawo budowlane

Podstawa Prawna:

Wyrok SN z dnia 3 października 2001 r., III RN 153/01 (OSNAPiUS 2003, Nr 18, poz. 423).

Zobacz także serwis: Spółdzielnia mieszkaniowa

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Balkon może stanowić zarówno część składową nieruchomości, jak i nieruchomości wspólnej.
Balkon może stanowić zarówno część składową nieruchomości, jak i nieruchomości wspólnej.

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Fundacja Rozwoju Przedsiębiorczości Twój StartUP

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama