reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Zadatek a zaliczka przy zakupie nieruchomości

Zadatek a zaliczka przy zakupie nieruchomości

Przy zakupie nieruchomości należy pamiętać o tym, że istnieje istotna różnica między zadatkiem a zaliczką. Zaliczka wpłacona przez potencjalnego kupującego przy zawieraniu umowy sprzedaży stanowi zabezpieczenie dla sprzedawcy przed niewykonaniem umowy i jest bezzwrotna. Natomiast, co do zasady w przypadku niedojścia do zawarcia umowy przedwstępnej, zaliczka podlega zwrotowi.

Zadatek przy zawieraniu umów sprzedaży

Przy dokonywaniu zawarcia umowy sprzedaży potencjalny kupujący przekazuje sprzedającemu zadatek. Jednakże należy w umowie określić wysokość zadatku, gdyż przepisy nie regulują tej kwestii. W praktyce na rynku nieruchomości przyjmuje się, iż przy sprzedaży nieruchomości wysokość zadatku kształtuje się na poziomie około 10 % ceny wartości nieruchomości. Zadatek stanowi swego rodzaju zabezpieczenie dla sprzedającego, iż dojdzie do wykonania umowy.

Zgodnie z dyspozycją art. 349 ust. 1 Kodeksu cywilnego w przypadku niewykonania przez jedną ze stron umowy danego zobowiązania, druga strona umowy może bez wyznaczenia dodatkowego terminu od umowy odstąpić i zatrzymać zadatek. W obecnym stanie prawnym zadatek zaczął pełnić funkcję kary umownej za jednostronne odstąpienie od umowy.

Strona poszkodowana w wyniku jednostronnego odstąpienia od umowy przez drugą stronę może żądać sumy dwukrotnie wyżej. Zadatek w wysokości sumy dwukrotnie wyższej stanowi przede wszystkim odszkodowanie za niewykonanie umowy przez jedną ze stron.   

Zobacz także serwis: Wspólnota mieszkaniowa

Zaliczka przy zawieraniu umowy sprzedaży

Przy zakupie nieruchomości można spotkać się także z inną formą zabezpieczenia interesów sprzedającego niż zadatek. Mianowicie z zaliczką. Zaliczka w sposób istotny różni się od zadatku. Zaliczka – co do zasady podlega zwrotowi w przypadku niedojścia do zawarcia umowy przedwstępnej. Zaliczkobiorca zobowiązany jest zwrócić zaliczkę w pełnej kwocie. Ponadto, zaliczkodawcy nie przysługuje także żądanie sumy stanowiącej dwukrotność wpłaconej zaliczki, w momencie niewywiązania się przez niego z umowy.

Zobacz także serwis: Dom i działka

Należy także dodać, że obecnie dość często w umowie przedwstępnej zawarte są postanowienia dotyczące zarówno zadatku, jak i zaliczki. W ramach umowy przedwstępnej kupujący dokonuje przekazania sprzedającemu dużej kwoty, której to strony umowy nie chcą poddać w całości skutkom zadatku.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Artur Klimkiewicz

Radca prawny, ekspert kancelarii Wieksze-Odszkodowanie.pl w zakresie odszkodowań, zadośćuczynień i rent z tytułu wypadków

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama