reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Timesharing coraz bardziej popularny w Polsce

Timesharing coraz bardziej popularny w Polsce

Timesharing staje się w Polsce coraz bardziej popularny. Na czym polega i o czym warto pamiętać, decydując się na taką formę zakupu nieruchomości?

W tym wypadku przedmiotem transakcji jest prawo do korzystania z nieruchomości, co roku w oznaczonym czasie. Umowa timesharingu może przykładowo mówić, że przez kolejnych 5 lat klient będzie spędzał 20. tydzień roku w upatrzonym przez siebie miejscu w zamian za zryczałtowaną opłatę.

Warto dodać, że 27 kwietnia przyszłego roku wejdzie w życie nowa ustawa regulująca timesharing, dostosowująca polskie normy do unijnych standardów. Dzięki wprowadzanym zmianom poprawie ulegnie pozycja klienta. Do tej pory taka umowa mogła być podpisana na co najmniej 3 lata, jednak zgodnie z nowymi przepisami będzie mogła obowiązywać przez okres dłuższy niż jeden rok. Wydłużeniu ulegnie czas, jaki przysługuje klientowi na odstąpienie od umowy bez podania przyczyny – z obecnych 10 do 14 dni od daty jej zawarcia czy też doręczenia. Poza tym jeżeli turysta zmieni zdanie już w trakcie obowiązywania kontraktu, będzie mógł z niego zrezygnować bez ponoszenia dodatkowych kosztów. W takim wypadku trzeba będzie przedstawić wypowiedzenie umowy również w ciągu 14 dni od otrzymania wezwania do zapłaty drugiej lub każdej następnej raty.

Zobacz także: Wniosek o nabycie nieruchomości przez cudzoziemca

Obecnie niewielu Polaków stać na zakup nieruchomości wakacyjnej za granicą. W związku z tym timesharing może być dobrym rozwiązaniem dla tych, którzy miło wspominają swój urlop, chcieliby podtrzymać zagraniczne znajomości i wrócić następnym razem w to samo miejsce. Należy zaznaczyć, że z tej usługi, oprócz osób prywatnych, korzystają również firmy, organizując w ten sposób zagraniczne szkolenia lub zapewniając nagrodę dla najlepszych pracowników.

Trzeba jednak dodać, że taki długoterminowy pomysł na wakacje niesie ze sobą również pewne zagrożenia. Przed złożeniem podpisu na umowie należy przede wszystkim zastanowić się, jak w czasie jej obowiązywania może zmienić się wybrana przez nas nieruchomość oraz jej okolica. Stan techniczny budynków i znajdujących się w nich lokali w ciągu kilku czy kilkunastu lat może ulec istotnym zmianom.

Zobacz także: Inwestycja w nieruchomości w Grecji

Ponadto w długim terminie powinno się także brać pod uwagę możliwość np. zlikwidowania połączenia lotniczego do najbliższego miasta, co może utrudnić dotarcie do miejsca spędzania urlopu. Należy także uważać na nieuczciwych kontrahentów, którzy próbują podszywać się pod timesharing i wykorzystują fakt nieznajomości lokalnego języka. W takiej sytuacji zazwyczaj już po przyjeździe na miejsce wypoczynku klient dowiaduje się, że warunki umowy uległy zmianie, a standard nieruchomości jest znacznie niższy od oczekiwanego. Aby uniknąć takich sytuacji, należy zawsze wymagać sformułowania umowy w języku polskim oraz upewnić się, że przedstawiana nam nieruchomość to rzeczywiście ta, której prawo użytkowania nabywamy.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Emmerson Nieruchomości

Emmerson Twój Partner w Nieruchomościach.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Timesharing staje się w Polsce coraz bardziej popularny.
Timesharing staje się w Polsce coraz bardziej popularny.

Tarcza antykryzysowa – pomoc dla pracodawców poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Zierke

Ekspert z zakresu prawa, biznesu i ekonomii

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama