reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Umowa o ustanowienie służebności na nieruchomości

Umowa o ustanowienie służebności na nieruchomości

Służebność powstaje na mocy umowy pomiędzy zainteresowanymi podmiotami lub na podstawie orzeczenia sądu, który podlega stosownemu wpisowi do księgi wieczystej. Służebność jako ograniczone prawo rzeczowe może być ustanowiona tylko na nieruchomości.

Zapisz się na nasz newsletter

Służebność na nieruchomości

Służebność osobista odpowiada w swej treści służebności gruntowej. Oznacza to, że służebność przysługuje oznaczonemu podmiotowi i nie podlega zbyciu. Na mocy art. 301 Kodeksu Cywilnego podmiotowi, której przysługuje osobista służebność mieszkania, może przyjąć na mieszkanie małżonka oraz dzieci małoletnie lub inne osoby przez nią utrzymywane.

Umowa o ustanowienie służebności osobistej sporządzana jest w formie aktu notarialnego, gdzie zadaniem notariusza jest także ustalenie na podstawie dowodów osobistych tożsamości stron takiej umowy.

Umowa o ustanowienie służebności nieruchomości

Postanowienia zawarte w umowie o ustanowienia służebności na nieruchomości:

1.      Dnia 15 września 2011 roku do notariusza Kamila Kozłowskiego do Kancelarii Notarialnej w Kielcach przy ul. Sienkiewicza 99, przybyli:

- Katarzyna Malicka, córka Kamili i Sławomira (należy podać PESEL, NIP, miejsce zamieszkania),

- Magdalena Kowalska, córki Kazimierza i Joanny(należy podać PESEL, NIP, miejsce zamieszkania).

2.      Pani Katarzyna Malicka oświadcza, że:

- jest właścicielką zabudowanej nieruchomości położonej w Kielcach, o powierzchni 1500 m², oznaczonej w obrębie 2-33-98 jako działka nr 5, dla której Sąd Rejonowy w Kielcach Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę wieczystą KW nr 888,

- nieruchomość powyżej wskazana nie jest obciążona żadnymi długami ani należnościami, do których stosuje się przepisy ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005 r. Nr 8,poz. 60 ze zm.),

- nieruchomość nabyła w drodze spadku, wobec powyższego niniejsza nieruchomość nie stanowi majątku odrębnego i nie będzie wchodziła w skład wspólności majątkowej, w jakiej pozostaje z mężem Tomaszem Malickim.

Dowód:

Na dowód powyższego Pani Katarzyna Malicka przedstawia poświadczony odpis księgi wieczystej KW nr 888, wydany przez Sąd Rejonowy w Kielcach Wydział Ksiąg Wieczystych z dnia 8 sierpnia 2009 r.

3.      Pani Katarzyna Malicka oświadcza, że ustanawia na działce nr 5, dla której prowadzona jest przez Sąd Rejonowy w Kielcach Wydział Ksiąg Wieczystych, księga wieczysta KW nr 888, służebność osobistą przechodu przez pas zmieni o szerokości 4 m po zachodniej linii działki, na rzecz Pani Magdaleny Kowalskiej, córki Kazimierza i Joanny.

4.      Wszelkie koszty sporządzenia niniejszego aktu, w tym opłatę sądową ponosi Pani Magdalena Kowalska.

Zobacz także serwis: Prawo budowlane

5.      Na mocy niniejszej umowy strony wnoszą o wpisanie w dziale III KW wskazanej powyżej służebności osobistej przechodu na rzecz Pani Magdaleny Kowalskiej, córki Kazimierza i Joanny.

6.      Strony określają wartość świadczenia na 3 000 zł za 5 lat.

7.      Pani Magdalena Kowalska jednorazowo wpłaca Pani Katarzynie Malickiej kwotę powyżej wskazaną.

8.      Notariusz poinformował strony o treści art. 3-6 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych oraz art. 56 ustawy –Kodeks Karny.

9.      Notariusz pobrał gotówką: od podatku od czynności cywilnoprawnych, opłatę sądową, taksę notarialną oraz VAT od taksy notarialnej.

10.   Akt został stroną odczytany. Wobec czego strony uznają bez zastrzeżeń, że akt jest zgodny w treści sporządzonej i odczytanej ze złożonymi oświadczeniami woli, co stwierdzają własnoręcznymi podpisami: Notariusz, Katarzyna Malicka, Magdalena Kowalska.

Zobacz także serwis: Kupno-sprzedaż nieruchomości

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Umowa o ustanowienie służebności na nieruchomości zawierana jest pomiędzy zainteresowanymi podmiotami lub na podstawie orzeczenia sądu, który następnie podlega stosownemu wpisowi do księgi wieczystej.
Umowa o ustanowienie służebności na nieruchomości zawierana jest pomiędzy zainteresowanymi podmiotami lub na podstawie orzeczenia sądu, który następnie podlega stosownemu wpisowi do księgi wieczystej.

Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Stanisław Trzeciak

Radca prawny (prawo Białorusi), aplikant radcowski OIRP Lublin

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama