| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Bezprawne korzystanie z lokalu przez najemcę

Bezprawne korzystanie z lokalu przez najemcę

Najemca pozostający w lokalu mieszkalnym bezprawnie wbrew obowiązkowi jego zwrotu musi liczyć się z eksmisją oraz z uiszczeniem odszkodowania za bezumowne korzystanie z lokalu.

Bezumowne korzystanie z nieruchomości

Podmiot wynajmujący lokal mieszkalny znajduje się w niekorzystnej sytuacji wówczas, gdy najemca pozostaje w lokalu wbrew obowiązkowi jego zwrotu. Wynajmujący nie może przede wszystkim naliczać najemcy czynszu, gdyż umowa wygasła. Może on ewentualnie naliczać odszkodowanie za bezumowne korzystanie z lokalu przez najemcę. W praktyce, oznacza to, że kwota odszkodowania jest równa dotychczasowej kwocie uiszczanego czynszu – jedynie zmienia się tytuł prawny jego żądania. Zasadny pozostaje fakt, że wynajmujący ma prawo otrzymać odszkodowanie za bezumowne korzystanie lokalu w postaci kwoty odpowiadającej czynszowi. 

Wysokość odszkodowania za bezprawne zajmowanie lokalu

Warto zwrócić uwagę na fakt, że strony powinny ustalić wysokość odszkodowania za bezprawne korzystanie z lokalu w umowie. Nigdy nie można mieć pewności, że osoba której wynajmuje się mieszkanie ma dobre zamiary i jest uczciwa. Na wypadek, gdyby doszło do takiej sytuacji, należy w umowie o najem określić kwotę odszkodowania w wysokości równowartości dotychczasowego czynszu lub określając kwotę procentowo. Jeżeli w umowie wynajmujący określi kwotę, w razie sporu, wysokość odszkodowania będzie podlegała ocenie biegłego rzeczoznawcy majątkowemu.

Najemca pozostający bezprawnie w lokalu winien także opłacić wszystkie opłaty związane z korzystaniem z lokalu mieszkalnego. Wówczas, gdy odszkodowanie za bezumowne korzystanie z lokalu jest określone w umowie jako kara umowna, powinna być ona uiszcza w każdym miesiącu kalendarzowym lub też w każdym miesiącu liczonym jako 30 dnia.

Zobacz także: Dom i działka

Najemca pod ochroną

Może także zdarzyć się sytuacja, gdzie najemca zaoferował wynajmującemu odbiór lokalu mieszkalnego, ale ten tego nie dokonał w wyznaczonym terminie w umowie. Najemca w takim wypadku może się ochronić przed roszczeniem odszkodowawczym z tytułu odszkodowania. Podmiot wynajmujący nie może usprawiedliwić odmowy odbioru lokalu, gdy zajmowany lokal przez najemcę został pozostawiony w niewłaściwym stanie.

Zobacz także: Umowy

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Paulina Piekarska

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »