reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Prawo wglądu do elektronicznych ksiąg wieczystych

Prawo wglądu do elektronicznych ksiąg wieczystych

Każdy podmiot posiada wgląd do elektronicznej księgi wieczystej. W celu wyglądu do księgi elektronicznej, należy skorzystać z przeglądarki Centralnej Informacji. Niezbędna jest także znajomość numeru danej księgi wieczystej, ewentualnie numeru wniosku, pod którym zostało zarejestrowane żądanie założenia nowej księgi – poszukiwanie według innych kryteriów nie przyniesie skutku.

Łatwość dostępu do elektronicznej księgi

Księgi wieczyste są jawne. Oznacza to, że każda osoba posiada prawo do zapoznania się z ich treścią, co za tym idzie nie musi ona wykazywać interesu prawnego. Wgląd do elektronicznej księgi wieczystej jest bezpłatny. Co więcej nie ma żadnych ograniczeń w ilości przeglądanych ksiąg wieczystych przez każdy podmiot. Aby dany podmiot mógł mieć wgląd do księgi wieczystej winien złożyć wniosek na stosownym formularzu KW-WGLĄD. 

Zobacz także: Co może skontrolować spółdzielca?

Przy wypełnianiu wniosku należy znać numer danej księgi wieczystej, ewentualnie numer wniosku, pod którym zostało zarejestrowane żądanie założenia nowej księgi. W celu dokonania wglądu do elektronicznej księgi wieczystej należy skorzystać z przeglądarki Centralnej Informacji.

Należy wskazać, iż zasadniczemu ograniczeniu podlega wgląd do akt ksiąg, które są podstawą wpisów. Oznacza to, że tylko osoby legitymujące się danym interesem prawnym mają prawo do przeglądania akt księgi.

Odczytywania wpisów w elektronicznym systemie

W pierwszym dziale księgi wieczystej (I-0) podmiot znajdzie dane dotyczące m.in. położenia, powierzchni danej nieruchomości, jak i jej oznaczenia ewidencyjnego i sposobu korzystania. Odczytywanie informacji w tym dziale nie przysparza większych problemów. Dużą trudność przysparza odnalezienie danych związanych z powierzchnią nieruchomości. Warto pamiętać, że wielkość powierzchni danej nieruchomości należy szukać w rubryce 1.5.

Zobacz także: Kiedy nabywca może uzyskać prawo do korzystania z lokalu?

Drugi dział księgi wieczystej zawiera informacje dotyczące wpisów właściciela lub ewentualnie użytkownika wieczystego danej nieruchomości. Wszystkie wpisy w poszczególnych działach ksiąg wieczystych poprzedzane są rubryką zawierającą dane dotyczące tzn. „wzmiankach”.

Zobacz także: Deweloper

Wzmianki to inaczej wnioski o dokonanie zmian w księdze, które uprzednio wpłynęły do danego działu w księdze. W dziale drugim księgi wieczystej można także sprawdzić, kto był uprzednim właścicielem udziału we współwłasności oraz kto obecnie jest wpisany w jego miejsce.

Warto dodać, że dział czwarty księgi wieczystej dotyczy wpisu hipotek. W dziale tym można sprawdzić ile hipotek ujawnionych jest w księdze, np. może być wpisana hipoteka umowna łączna zwykła.

Zobacz także: Spółdzielnia mieszkaniowa

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Każdy podmiot posiada wgląd do elektronicznej księgi wieczystej.
Każdy podmiot posiada wgląd do elektronicznej księgi wieczystej.

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców51.75 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

KPMG Sp. z o.o.

Polska spółka z ograniczoną odpowiedzialnością i członek sieci KPMG składającej się z niezależnych spółek członkowskich stowarzyszonych z KPMG International Cooperative (“KPMG International”), podmiotem prawa szwajcarskiego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama