REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Odwrócony kredyt hipoteczny a dożywotnia renta za mieszkanie

Izabela Perczak
Istotą odwróconego kredytu hipotecznego jest wypłacanie przez bank co miesiąc środków pieniężnych osobie w podeszłym wieku w zamian za przejęcie nieruchomości po śmierci.
Istotą odwróconego kredytu hipotecznego jest wypłacanie przez bank co miesiąc środków pieniężnych osobie w podeszłym wieku w zamian za przejęcie nieruchomości po śmierci.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Istotą odwróconego kredytu hipotecznego jest wypłacanie przez bank co miesiąc środków pieniężnych osobie w podeszłym wieku w zamian za przejęcie nieruchomości po śmierci. W obecnym reżimie finansowo-prawnym wielu emerytów będzie mogło skorzystać z odwróconego kredytu hipotecznego w postaci dożywotniej renty, którego nie będą musieli spłacać za życia.

Wyższa emerytura za przejęcie przez bank nieruchomości

Ministerstwo Finansów w 2010 r. przygotowało założenia do projektu ustawy o odwróconym kredycie hipotecznym. Obecnie osoby w podeszłym wieku  mają utrudniony dostęp do produktów kredytowych z uwagi na wiek oraz niskie dochody. Dla banków udzielanie osobą  w podeszłym wieku kredytu długoterminowego związane jest z ryzykiem jego nie spłacenia, przy uwzględnieniu ograniczonej długości życia.

REKLAMA

Istotnymi założeniami do projektu ustawy o odwróconym kredycie hipotecznym było stworzenie nowej koncepcji, która umożliwiła by osobom starszym dostęp do środków finansowych. Stworzono nowy produkt, pod nazwą „odwrócony kredyt hipoteczny”, który z dużym powodzeniem funkcjonuje w innych krajach Unii Europejskiej.

Zobacz także: Obowiązki właścicieli lokali spółdzielni mieszkaniowej

Zasadniczą cechą odwróconego kredytu hipotecznego ma być brak obowiązku jego zwrotu do chwili śmierci kredytobiorcy (osoby starszej). Dla banku zabezpieczeniem kredytu hipotecznego będzie hipoteka ustanowiona na nieruchomości (spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu, wieczystym użytkowaniu). Instytucje kredytowe będą zaspokajały roszczenia z kwoty otrzymanej ze sprzedaży nieruchomości, dlatego zawarcie umowy odwróconego kredytu hipotecznego nie będzie związane z dokonaniem oceny zdolności kredytowej kredytobiorcy.

Czy spadkobiercy utracą mieszkania po najbliższych?

Spadkobiercy przez rok będą mieli pierwszeństwo w przejęciu nieruchomości po spadkodawcach (kredytobiorcach, którzy skorzystali z odwróconego kredytu hipotecznego) – pod warunkiem, że zwrócą bankowi kredyt wraz z odsetkami. Dla spadkobierców zmarłego może okazać się opłacalne spłacić kredyt, gdyż nieruchomość warta może być znacznie więcej. Wówczas, gdy w terminie jednego roku spadkobiercy nie spłacą bankowi kredytu wraz z odsetkami – bank przejmie nieruchomość.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Przymusowy zarząd spółdzielni mieszkaniowej

Wysokość środków pieniężnych wypłacanych przez bank

Wysokość środków pieniężnych wypłacanych przez bank zależy od wielu i płci osoby w podeszłym wielu oraz od wartości nieruchomości. Z uwagi na fakt, iż statystycznie kobiety żyją dłużej, mężczyźni otrzymają wyższą rentę.

Zobacz także: Deweloper

Osoby w podeszłym wieku są często właścicielami wartościowych nieruchomości, które mogą stanowić zabezpieczenie dla zaciąganych kredytów. W bankach zdolność kredytową oblicza się przede wszystkim w oparciu o udokumentowane stałe dochody. W większości przypadków emeryci mają niskie dochody z renty, czy z emerytury, a co z tym się wiąże, niską zdolność kredytową i nie kwalifikują się do otrzymania kredytu. W przypadku odwróconego kredytu hipotecznego, jego wysokość będzie uzależniona od wartości nieruchomości wycenionej przez rzeczoznawcę majątkowego. Na tej podstawie bank będzie dokonywał wyceny wysokości kredytu i oceny ryzyka związanego z jego spłatą.

Zobacz także: Wspólnota mieszkaniowa

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

REKLAMA

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

REKLAMA

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

REKLAMA