reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Odwrócony kredyt hipoteczny a dożywotnia renta za mieszkanie

Odwrócony kredyt hipoteczny a dożywotnia renta za mieszkanie

Istotą odwróconego kredytu hipotecznego jest wypłacanie przez bank co miesiąc środków pieniężnych osobie w podeszłym wieku w zamian za przejęcie nieruchomości po śmierci. W obecnym reżimie finansowo-prawnym wielu emerytów będzie mogło skorzystać z odwróconego kredytu hipotecznego w postaci dożywotniej renty, którego nie będą musieli spłacać za życia.

Wyższa emerytura za przejęcie przez bank nieruchomości

Ministerstwo Finansów w 2010 r. przygotowało założenia do projektu ustawy o odwróconym kredycie hipotecznym. Obecnie osoby w podeszłym wieku  mają utrudniony dostęp do produktów kredytowych z uwagi na wiek oraz niskie dochody. Dla banków udzielanie osobą  w podeszłym wieku kredytu długoterminowego związane jest z ryzykiem jego nie spłacenia, przy uwzględnieniu ograniczonej długości życia.

Istotnymi założeniami do projektu ustawy o odwróconym kredycie hipotecznym było stworzenie nowej koncepcji, która umożliwiła by osobom starszym dostęp do środków finansowych. Stworzono nowy produkt, pod nazwą „odwrócony kredyt hipoteczny”, który z dużym powodzeniem funkcjonuje w innych krajach Unii Europejskiej.

Zobacz także: Obowiązki właścicieli lokali spółdzielni mieszkaniowej

Zasadniczą cechą odwróconego kredytu hipotecznego ma być brak obowiązku jego zwrotu do chwili śmierci kredytobiorcy (osoby starszej). Dla banku zabezpieczeniem kredytu hipotecznego będzie hipoteka ustanowiona na nieruchomości (spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu, wieczystym użytkowaniu). Instytucje kredytowe będą zaspokajały roszczenia z kwoty otrzymanej ze sprzedaży nieruchomości, dlatego zawarcie umowy odwróconego kredytu hipotecznego nie będzie związane z dokonaniem oceny zdolności kredytowej kredytobiorcy.

Czy spadkobiercy utracą mieszkania po najbliższych?

Spadkobiercy przez rok będą mieli pierwszeństwo w przejęciu nieruchomości po spadkodawcach (kredytobiorcach, którzy skorzystali z odwróconego kredytu hipotecznego) – pod warunkiem, że zwrócą bankowi kredyt wraz z odsetkami. Dla spadkobierców zmarłego może okazać się opłacalne spłacić kredyt, gdyż nieruchomość warta może być znacznie więcej. Wówczas, gdy w terminie jednego roku spadkobiercy nie spłacą bankowi kredytu wraz z odsetkami – bank przejmie nieruchomość.

Zobacz także: Przymusowy zarząd spółdzielni mieszkaniowej

Wysokość środków pieniężnych wypłacanych przez bank

Wysokość środków pieniężnych wypłacanych przez bank zależy od wielu i płci osoby w podeszłym wielu oraz od wartości nieruchomości. Z uwagi na fakt, iż statystycznie kobiety żyją dłużej, mężczyźni otrzymają wyższą rentę.

Zobacz także: Deweloper

Osoby w podeszłym wieku są często właścicielami wartościowych nieruchomości, które mogą stanowić zabezpieczenie dla zaciąganych kredytów. W bankach zdolność kredytową oblicza się przede wszystkim w oparciu o udokumentowane stałe dochody. W większości przypadków emeryci mają niskie dochody z renty, czy z emerytury, a co z tym się wiąże, niską zdolność kredytową i nie kwalifikują się do otrzymania kredytu. W przypadku odwróconego kredytu hipotecznego, jego wysokość będzie uzależniona od wartości nieruchomości wycenionej przez rzeczoznawcę majątkowego. Na tej podstawie bank będzie dokonywał wyceny wysokości kredytu i oceny ryzyka związanego z jego spłatą.

Zobacz także: Wspólnota mieszkaniowa

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Istotą odwróconego kredytu hipotecznego jest wypłacanie przez bank co miesiąc środków pieniężnych osobie w podeszłym wieku w zamian za przejęcie nieruchomości po śmierci.
Istotą odwróconego kredytu hipotecznego jest wypłacanie przez bank co miesiąc środków pieniężnych osobie w podeszłym wieku w zamian za przejęcie nieruchomości po śmierci.

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców51.75 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Radosław Michał Stępień

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama