reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Możliwość wykupienia mieszkań w TBS

Możliwość wykupienia mieszkań w TBS

Od dnia 11 października 2011 roku istnieje możliwość sprzedaży mieszkań przez Towarzystwa Budownictwa Społecznego. Wykup mieszkań w TBS przysługuje osobom, które wynajmują lokal oraz są stroną umowy o wkład finansowy w budowę mieszkania.

Nabycie mieszkania na własność w TBS

Kwestie związane z funkcjonowaniem Towarzystw Budownictwa Społecznego zostały uregulowane w ustawie z dnia 26 października 1995 roku o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego.  Przede wszystkim rozdział 4 ustawy powyżej wskazanej obejmuje podstawowe kwestie związane z utworzeniem, działaniem Towarzystw Budownictwa Społecznego. 

Możliwość nabycia mieszkania na własność z zasobu Towarzystw Budownictwa Społecznego przysługuje podmiotom, które wynajmują lokal oraz są stroną umowy o wkład finansowy w budowę mieszkania (partycypacja). Partycypacja umożliwia najem lokalu mieszkalnego z zasobu Towarzystw Budownictwa Społecznego. Jednakże prawo to przysługuje najemcom po uprzednim zawarciu umowy z Towarzystwem Budownictwa Społecznego, jeszcze przed rozpoczęciem inwestycji budowlanej.

Nadzieja na własnościowe mieszkanie

Dla licznych lokatorów korzystających z wynajmu mieszkań z zasobów Towarzystw Budownictwa Społecznego pojawiła się nadzieja na uzyskanie prawa własności do lokali. To z pewnością dobra zmiana dla wielu najemców, gdyż obecne czynsze z tytułu najmu są bardzo wysokie.

Zobacz także: Rynek nieruchomości

Osoby, które nie podpisały z Towarzystwem Budownictwa Społecznego umowy o wkład finansowy w budowę mieszkania (partycypacja), jeszcze przed rozpoczęciem inwestycji budowlanej – nie będą miały szans na wykup mieszkania. Dotyczy to przede wszystkim osób, które przez długi okres czasu wynajmowały lokal w TSB, jednakże kwotę partycypacji uiścił podmiot trzeci, np. gmina, a nie najemcy. W tym przypadku wkład finansowy w budowę mieszkania stawał się wyłącznie częścią majątku Towarzystw Budownictwa Społecznego. Oznacza to, że wielu najemców korzystających z najmu mieszkań w TBS będzie pozbawione możliwości wykupu mieszkań. Bez wątpienie przepisy te nie regulują w sposób korzystny interesów lokatorów tychże mieszkań.

Zobacz także: Wniosek o wpis hipoteki umownej do księgi wieczystej

Czy regulacje te naruszają konstytucję w kwestii prawa do własności, podlegającej równej dla wszystkich ochronie prawnej? Niestety, pojawiają się liczne wątpliwości, że prawa lokatorów mogły zostały naruszone w tym przypadku. Jednakże ta kwestia pozostaje już ocenie przez właściwe sądy.

Zobacz także: Podatki

Podstawa Prawna:  

ustawa z dnia 26 października 1995 roku o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego (tekst jednolity Dz.U. z 200 r. nr 98, poz. 1070 ze zm.)

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Wykup mieszkań w TBS przysługuje osobom, które wynajmują lokal oraz są stroną umowy o wkład finansowy w budowę mieszkania.
Wykup mieszkań w TBS przysługuje osobom, które wynajmują lokal oraz są stroną umowy o wkład finansowy w budowę mieszkania.

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Santana Nowak

Specjalistka w zakresie prawa cywilnego, posiadająca bogate doświadczenie zawodowe w wielu dziedzinach prawa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama