| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Usługi świadczone na rzecz wspólnoty podlegają opodatkowaniu VAT

Usługi świadczone na rzecz wspólnoty podlegają opodatkowaniu VAT

Usługi świadczone przez spółdzielnie mieszkaniowe w zakresie dostawy ogrzewania, wody, a także wywozu szamba i zanieczyszczeń na rzecz danej wspólnoty mieszkaniowej podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Usługi na rzecz wspólnoty a opodatkowanie VAT

Powołując się na wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 16 listopada 2011 r. (sygn. akt I FSK 154/11) należy wspomnieć o tym, iż podmiotem skarżącym była spółdzielnia mieszkaniowa. Spółdzielnia mieszkaniowa świadczyła właścicielom lokali usługi w zakresie dostawy wody, ogrzewania, a także wywozu zanieczyszczeń. W wyroku tym była rozstrzygana kwestia, czy wszelkie opłaty eksploatacyjne za świadczone usługi podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Zobacz także: Dom i działka

Podmiot skarżący domagał się przede wszystkim odpowiedzi na pytanie, czy opłaty eksploatacyjne za te usługi podlegają zwolnieniu z podatku VAT. Na podarcie tezy, że usługi te nie podlegają opodatkowaniu VAT, spółdzielnia mieszkaniowa używała licznych argumentów. Jednym z nich było pogląd, że istotne jest to, czy właściciele lokali są członkami spółdzielni mieszkaniowej, czy też nimi nie są. Jednakże Naczelny Sąd Administracyjny – odmiennie niż spółdzielnia mieszkaniowa – stwierdził, że w obecnym stanie prawnym nie ma większego znaczenia, fakt posiadania lub nieposiadania członkostwa przez podmioty, które są zarówno właścicielami, jak i współwłaścicielami mieszkań we wspólnocie mieszkaniowej.

Ostateczny wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego był odmienny od stanowiska wyrażanego przez spółdzielnię mieszkaniową, gdyż jego zdaniem usługi świadczone przez spółdzielnie mieszkaniową w zakresie dostawy ogrzewania, wody, a także wywozu szamba i zanieczyszczeń na rzecz danej wspólnoty mieszkaniowej podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Zobacz także Rynek nieruchomości

Należy dodać, że na mocy ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych tylko usługi świadczone na rzecz właścicieli danych lokali, którzy nie są członkami spółdzielni podlegają zwolnieniu od opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

Podstawa Prawna:

Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 16 listopada 2011 r. (sygn. akt I FSK 154/11).

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Mikołaj Lech

prawnik, aplikant rzecznikowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »