reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Pozew o przeniesienie własności gruntu

Pozew o przeniesienie własności gruntu

Pozew o przeniesienie własności gruntu należy złożyć w Sądzie Okręgowym. W pozwie należy określić wartość przedmiotu sporu, sprecyzować swoje żądania i uzasadnić je oraz dołączyć odpowiednie dokumenty potwierdzające twierdzenia w nim zawarte.

Przeniesienie własności gruntu

Przeniesienie własności gruntu następuje łącznie z nieodpłatnym przeniesieniem na rzecz spółdzielni mieszkaniowej budynku lub też innych urządzeń przez nią wniesionych. Wówczas, gdy właścicielem gruntu jest jednostka samorządu terytorialnego lub Skarb Państwa  - zamiast przeniesienia własności działek mogą one zostać oddane w wieczyste użytkowanie spółdzielni mieszkaniowej.

Informacje zawarte w pozwie o przeniesienie własności gruntu

Poniżej zostaną przedstawione niezbędne informacje, które powinny zostać zawarte w pozwie o przeniesienie własności gruntu.  Aby pozew został poprawnie sporządzony należy w nim zawrzeć:

1. Datę sporządzenia pozwu o przeniesienie własności gruntu.

Zobacz także: Umowa przedwstępna a warunkowa umowa sprzedaży

2. Określić Sąd, do którego zostanie wniesiony pozew o przeniesienie własności gruntu (właściwy jest Sąd Okręgowy).

3. Określić Pozwanego (miasto stołeczne Warszawa) i Powoda (np. Spółdzielnia Budowlano-Mieszkaniowa).

4. Określić wartość przedmiotu sporu.

5. Wskazać żądania (wnoszę o: 1. Pozwanemu przeniesienia na rzecz Powoda własności nieruchomości zabudowanej, położonej przy ulicy Kondratowicza 7 w Warszawie, stanowiącą odrębną działkę o numerze ewidencyjnym 88 w obrębie nr 6-09-98, o powierzchni 100 mkw za wynagrodzenie na rzecz Gminy w wysokości 400 000 zł, 2. Wydanie wyroku zaocznego na mocy art. 339 Kodeksu cywilnego, 3. Rozpoznanie sprawy pod nieobecność powoda, 4. Zasądzenie od pozwanego na rzecz powoda kosztów procesu według norm przepisowych).

Zobacz także: Umowa o wybudowanie lokalu

6. Uzasadnić powyżej wskazane żądania (Powód na działce wskazanej w niniejszym pozwie wnosił w latach 1980-2000 urządzenia gazowe i wodne, które stanowią jego własność. Urządzenia te obsługują budynki spółdzielni. Na podstawie decyzji Wojewody niniejsza działka została skomunalizowana). Należy pamiętać, że w przypadku uzasadniania twierdzeń należy potwierdzić je dowodami w postaci, np. decyzji Wojewody Mazowieckiego z dnia 17 kwietnia 2007 r., gdzie została dla niej złożona księga wieczysta nr 8787878 przez Sąd Rejonowy dla Warszawy).

Zobacz także: Zmiany w umowie timesharingu w 2012 roku

7. Załączniki: dowód uiszczenia opłaty od pozwu, odpis księgi wieczystej, odpis KRS Spółdzielni Mieszkaniowej – wskazanej w pozwie, odpis pozwu wraz z odpowiednią liczba załączników, odpis decyzji administracyjnych (decyzja Wojewody Mazowieckiego z dnia 17 kwietnia 2007 r.).

Zobacz także: Rynek nieruchomości

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Majcherczak

Starszy Konsultant w Departamencie Doradztwa Podatkowego i Prawnego w Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama