reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Zarządcy spółdzielni ścigają zadłużonych lokatorów

Zarządcy spółdzielni ścigają zadłużonych lokatorów

Zarządca danej nieruchomości spółdzielni mieszkaniowej będzie zobowiązany ścigać zadłużonych lokatorów mieszkań. Obecnie sytuacja finansowa wielu lokatorów znacząco pogorszyła się, co wywołało problemy z regulowaniem czynszu i bieżących opłat.

Sposoby odzyskania długu przez spółdzielnie

Spółdzielnie Mieszkaniowe stosują różne metody w celu odzyskania zaległych długów lokatorów. Jeżeli lokator nie jest w stanie na bieżąco regulować czynszu i innych opłat, spółdzielnia mieszkaniowa może przyczynić się do likwidacji jego miejsca parkingowego, komórki lokatorskiej, a także może wyłączyć dostęp do energii elektrycznej, mediów.

Dotychczas Spółdzielnie Mieszkaniowe zalecały firmie windykacyjnej odzyskiwanie zaległych długów lokatorów. Jednakże Spółdzielnie sięgają już po inne metody. Spółdzielnia Mieszkaniowa może złożyć wniosek o wpisanie lokatora do Rejestru Dłużników Biura Informacji Gospodarczej. Innym rozwiązaniem może być również złożenie sprawy do sądu o zwrot zaległego długu.

Odcięcie wody lokatorom przez Spółdzielnie Mieszkaniowe bywa dla nich bardzo ciężkie, ponieważ powiadamiając ich o tym fakcie, nie otwierają mieszkań. Co ciekawe niektórzy lokatorzy pobierają wodę w sposób nieformalny, co wiąże się z brakiem opłat.

Zobacz także: Prawo budowlane

Ujawnianie danych o zadłużonych lokatorach jest zakazane

Obecnie Spółdzielnie Mieszkaniowe, stosują sankcję dla lokatorów w postaci umieszczania na klatkach schodowych w budynku numerów mieszkań zadłużonych. Czy Spółdzielnia może wywieszać na klatach schodowych informacje o długach mieszkańców budynku? Pomimo faktu, iż dla Spółdzielni Mieszkaniowych sporządzanie takich list ma na celu zmusić lokatorów do zapłaty zaległych długów, to postępowanie takie jest niezgodne z prawem.

Zobacz także: Jak sporządzić umowę ustanawiającą prawo własności na rzecz spółdzielcy?

Uzasadniając ten fakt, można bez wątpienia powołać się na przepisy ustawy o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1979 r. Spółdzielnie Mieszkaniowe poprzez fakt wywieszenia listy numerów zadłużonych mieszkań, mogą tłumaczyć się tym, że nie podają oni bezpośrednio danych osobowych lokatorów, podając ich imiona i nazwiska, a tylko numer mieszkania.

Zobacz także: Najem

Jednakże nie ulega żadnej wątpliwości fakt, iż poprzez wskazanie numerów mieszkań można z łatwością zidentyfikować osoby w nich mieszkające. W ustawie o ochronie danych osobowych wskazuje się, że wszelkie dane osobowe podlegają ochronie, które mogą zostać zidentyfikowane lub są możliwe do zidentyfikowania.

Zobacz także: Rodzaje umów deweloperskich

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Zarządca danej nieruchomości spółdzielni mieszkaniowej będzie zobowiązany ścigać zadłużonych lokatorów mieszkań.
Zarządca danej nieruchomości spółdzielni mieszkaniowej będzie zobowiązany ścigać zadłużonych lokatorów mieszkań.

Ulgi na rozwój i innowacje w PIT i CIT. Zmiany 202169.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Jerzy Piskorski

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama