| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Rodzaje umów deweloperskich

Rodzaje umów deweloperskich

Wyróżnia się kilka rodzajów umów deweloperskich, które służą realizacji różnych celów. Wśród umów deweloperskich wyróżnia się umowę rezerwacyjną, zobowiązującą, rozporządzającą oraz umowę zobowiązująco-rozporządzającą.

Umowa rezerwacyjna

Istotą umowy rezerwacyjnej jest realizowanie różnych celów.  Najważniejszy z nich dotyczy możliwości zbadania przez inwestora, czy potencjalni klienci są zainteresowani daną inwestycją. Deweloper poprzez zawarcie wielu umów rezerwacyjnych ma możliwość podjęcia decyzji o dalszej realizacji inwestycji w zakresie zaangażowanych w nią środków finansowych od kujących nieruchomość. Ale nie tylko, inwestor może także kontynuować dalsze etapy budowy. 

Umowa rezerwacyjna zawierana jest pomiędzy nabywcą a deweloperem lub osobą działającą w imieniu i na rachunek dewelopera. Podmiotem prowadzącym sprzedaż mieszkań w imieniu lub na rachunek inwestora jest biuro pośrednictwa w obrocie nieruchomości lub z kancelarią prawną.

Zobacz także: Najem

Należy także zaznaczyć, że umowa rezerwacyjna ma charakter wzajemny, konsensualny i nieodpłatny. Jest to także umowa zobowiązująca do zawarcia ostatecznej umowy deweloperskiej.

Umowa rozporządzająca i zobowiązująca

Strony (deweloper i nabywca) mogą zawrzeć najpierw umowę przedwstępną, a następnie umowę zobowiązująco-rozporządzającą. Istnieje wspólna cecha pomiędzy umową przedwstępną a umową zobowiązującą, a mianowicie fakt, że w wyniku zawarcia takich umów nabywca nie jest jeszcze właścicielem takiej umowy.

Umowy rozporządzające wyróżnia się na podstawie kryterium powiązania z umowami zobowiązującymi, gdzie jedna zawiera umowy rozporządzające w celu wykonania umowy zobowiązującej. Natomiast druga z nich zawiera umowy zobowiązująco-rozporządzające zawierane w wyniku umowy przedwstępnej.

Zobacz także: Prawo budowlane

Reasumując warto dodać, że obecnie często zawierane są przedwstępne umowy deweloperskie na rynku nieruchomości. Wówczas, gdy nabywca zobowiązany zawartą umową przyrzeczoną, następnie uchyla się od jej wykonania, deweloper może żądać naprawienia szkody. Coraz to więcej strony decydują się zawrzeć umowę w formie aktu notarialnego. Jednakże w praktyce przedwstępne umowy deweloperskie są zawierane w formie pisemnej, z uwagi na koszty związane ze sporządzeniem aktu notarialnego.

Zobacz także: Bardziej rygorystyczne zasady w stosunku do deweloperów

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Wyoming LLC

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »