| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Pozew o zawarcie umowy o wybudowanie mieszkania

Pozew o zawarcie umowy o wybudowanie mieszkania

Pozew o zawarcie umowy o wybudowanie mieszkania należy złożyć w Sądzie Okręgowym. W pozwie należy określić wartość przedmiotu sporu, sprecyzować swoje żądania, uzasadnić je oraz dołączyć odpowiednie dokumenty potwierdzające zawarte w nim twierdzenia.

Zawarcie umowy o wybudowanie mieszkania

Powód Stanisław P. jest spadkobiercą po Kazimierzu K., który był członkiem i założycielem pozwanej Spółdzielni.  Dnia 5 maja 2000 r. ojciec Powoda (spadkodawcy) podpisał ze spółdzielnią umowę w sprawie budowy mieszkania o powierzchni 60 mkw, położonego na 3 piętrze, przy ulicy Karłowicza 8 w Warszawie.  W dniu 30 kwietnia 2010 r. Powód przedstawił Spółdzielni postanowienie o nabyciu spadku, a następnie złożył deklarację członkowską i wniósł o podpisanie umowy. Następnie spółdzielnia w odpowiedzi stwierdziła, ze ojciec opóźniał się w płatnościach 1 miesiąc, co było powodem odmówienia zawarcia umowy o wybudowanie mieszkania i przyjęcia powoda w poczet członków. Czy w takim wypadku Powód ma prawo wnieść sprawę do Sądu? Jakie informacje powinien zawrzeć w pozwie o zawarcie umowy o wybudowanie mieszkania?

Zobacz także: Nieruchomości za granicą

Powód jak najbardziej może wnieść  pozew o zawarcie umowy o wybudowanie mieszkania, gdyż stanowisko Spółdzielni w powyżej opisanej sprawie jest niezasadne i narusza rażąco prawa powoda. Z tych względów powództwo jest uzasadnione i konieczne.

Poniżej zostaną przedstawione niezbędne informacje, które powinny zostać zawarte w pozwie o zawarcie umowy o wybudowanie mieszkania.  Aby pozew został poprawnie sporządzony należy w nim zawrzeć:

1. Datę sporządzenia pozwu o zawarcie umowy o wybudowanie lokalu.

Zobacz także: Czy zarządzanie nieruchomością wymaga licencji zawodowej?

2. Określić Sąd, do którego zostanie wniesiony pozew o przeniesienie własności gruntu (właściwy jest Sąd Okręgowy).

3. Określić Pozwanego (miasto stołeczne Warszawa) i Powoda (np. Spółdzielnia Budowlano-Mieszkaniowa).

Zobacz także: Zarządcy spółdzielni ścigają zadłużonych lokatorów

4. Określić wartość przedmiotu sporu.

5. Wskazać żądania (wnoszę o: 1. Nakazanie Pozwanemu przyjęcie Powoda w poczet członków tej Spółdzielni, 2. Zawarcie z Powodem umowy o wybudowanie mieszkania na mocy prawa odrębnej własności, 3. Wydanie wyroku zaocznego na mocy art. 339 Kodeksu cywilnego, 3. Rozpoznanie sprawy pod nieobecność Powoda, 4. Zasądzenie od Pozwanego na rzecz Powoda kosztów procesu według norm przepisowych).

6.Uzasadnić powyżej wskazane żądania (1. Powód Stanisław P. jest spadkobiercą po Kazimierzu K., który był członkiem i założycielem pozwanej Spółdzielni – dowód w postaci postanowienia o stwierdzenie nabycia spadku, 2. Dnia 5 maja 2000 r. ojciec Powoda (spadkodawcy) podpisał ze spółdzielnią umowę w sprawie budowy mieszkania o powierzchni 60 mkw, położonego na 3 piętrze, przy ulicy Karłowicza 8 w Warszawie – dowód w postaci umowy, 3. W dniu 30 kwietnia 2010 r. Powód przedstawił Spółdzielni postanowienie o nabyciu spadku, a następnie złożył deklarację członkowską i wniósł o podpisanie umowy – dowód w postaci postanowienia o stwierdzenie nabycia spadku, 3. Spółdzielnia w odpowiedzi stwierdziła, ze ojciec opóźniał się w płatnościach 1 miesiąc, co było powodem odmówienia zawarcia umowy o wybudowanie mieszkania i przyjęcia powoda w poczet członków , 4. Stanowisko Spółdzielni jest bezzasadne. Mając powyższe na uwadze, niniejsze powództwo jest jak najbardziej uzasadnione i konieczne.).

7. Podpis Powoda.

8. Załączniki: (projekt umowy o wybudowanie mieszkania, pismo spółdzielni, umowa przedwstępna, odpis pozwu wraz załącznikami, postanowienie o stwierdzenie nabycia spadku)

Zobacz także: Co z opłatami za użytkowanie wieczyste?

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Zielona Linia

Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »