| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Środki ochrony dla nabywców mieszkań od dewelopera

Środki ochrony dla nabywców mieszkań od dewelopera

Już od marca 2012 roku zostanie wprowadzony obowiązek kontroli środków powierzonych deweloperowi, który przyczyni się do zwiększenia ochrony nabywców mieszkań w ramach realizowanych przedsięwzięć deweloperskich. Zasadniczym zabezpieczeniem ochrony interesów nabywców mieszkań w procesie deweloperskim będą stanowiły uregulowania prawne odnoszące się do utworzenia otwartych lub zamkniętych mieszkaniowych rachunków powierniczych, na których będą gromadzone środki pieniężne powierzone deweloperowi przez nabywców lokali. Inną możliwością dla dewelopera będzie wykazanie się gwarancją bankową oraz umową ubezpieczenia.

Mieszkaniowy rachunek powierniczy

Podstawowym celem otwartego mieszkaniowego rachunku powierniczego oraz zamkniętego mieszkaniowego rachunku powierniczego będzie gromadzenie przez kupującego na rachunku w banku środków pieniężnych na zakup mieszkania. Rachunek powierniczy będzie służył do rozliczeń z deweloperem. Natomiast głównym zadaniem banku prowadzącego rachunek powierniczy będzie kontrola wszelkich wypłat środków pieniężnych przekazywanych na rzecz dewelopera. Bank dokona wypłat pieniędzy deweloperowi po przedstawieniu dokumentacji potwierdzającej fakt, iż przedsięwzięcie deweloperskie przebiega zgodne z przepisami prawa oraz umową deweloperską. Oznacza to, że bank będzie musiał kontrolować etapy przedsięwzięcia deweloperskiego zgodnie z planowanym harmonogramem.

Zobacz także serwis: Spółdzielnia mieszkaniowa

Umowa ubezpieczenia a gwarancja bankowa

Deweloper w celu zabezpieczenia swoich interesów i nabywców lokali ma także możliwość skorzystania z umowy ubezpieczenia oraz gwarancji bankowej, które mogłyby ewentualnie chronić nabywców mieszkań wówczas, gdyby deweloper ogłosił upadłość lub nie wywiąże się z terminu ukończenia przedsięwzięcia inwestycyjnego. Rozwiązanie to jest także korzystne dla dewelopera, gdyż firma ubezpieczeniowa lub bank zwróciliby nabywcy mieszkania środki pieniężne wpłacone przez niego na rachunek.

Na mocy umowy ubezpieczenia zawartej pomiędzy deweloperem a zakładem ubezpieczeniowym – nabywcy lokalu mieszkaniowego będzie przysługiwało roszczenie od firmy ubezpieczeniowej o wypłatę stosownego odszkodowania w wysokości kwot wpłaconych na rzecz dewelopera. W przypadku upadłości dewelopera, na żądanie nabywcy lub po upływie 60 dni od dnia zakończenia przedsięwzięcia deweloperskiego - deweloper będzie miał możliwość zapewnienia nabywcy lokalu gwarancji bankowej w postaci zwrotu środków pieniężnych.

Zarówno gwarancja bankowa, jak i roszczenie od zakładu ubezpieczeń wygasają w momencie otrzymania odpisu aktu notarialnego umowy przenoszącej na nabywcę prawo własności lokalu w ramach prowadzonego przedsięwzięcia deweloperskiego.

Należy dodać, że zarówno gwarancja bankowa, jak i umowa ubezpieczenia nie zawierają odsetek od kwot wpłaconych lub utraconych korzyści. Dotyczy to przede wszystkim sytuacji, w której zostanie zastosowane zabezpieczenie roszczeń nabywcy lokali z chwilą wypłaty środków pieniężnych z tytułu udzielonej gwarancji bankowej lub odszkodowania. Roszczenia przeciwko deweloperowi przejdą na zakład ubezpieczeń na mocy umowy ubezpieczenia albo na gwaranta na podstawie gwarancji bankowej.

Zobacz także serwis: Budowa i remont

Obowiązek ujawnienia roszczenie nabywcy

Będzie istniał także obowiązek ujawnienia w księdze wieczystej – dla danego lokalu w ramach prowadzonego przedsięwzięcia deweloperskiego – roszczenia nabywcy o wybudowanie budynku, wyodrębnienie lokalu i przeniesienia prawa własności lokalu. W księdze wieczystej ujawni się również roszczenie na rzecz banku, którego zadaniem będzie udzielenie nabywcy kredytu w celu finansowania budowy lokalu mieszkalnego oraz ustanowienia na jego rzecz hipoteki na danym lokalu oraz przeniesieniem odrębnej własności lokalu.

Podstawa Prawna:

Ustawa z dnia 16 września 2011 r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego.

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Podstawowym celem otwartego mieszkaniowego rachunku powierniczego oraz zamkniętego mieszkaniowego rachunku powierniczego będzie gromadzenie przez kupującego na rachunku w banku środków pieniężnych na zakup mieszkania.
Podstawowym celem otwartego mieszkaniowego rachunku powierniczego oraz zamkniętego mieszkaniowego rachunku powierniczego będzie gromadzenie przez kupującego na rachunku w banku środków pieniężnych na zakup mieszkania.

Potrącenia z wynagrodzeń i zasiłków Praktyczne wskazówki59.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Bridgestone

To czołowy światowy producent opon do samochodów osobowych, dostawczych, ciężarowych, motocykli, maszyn rolniczych, samolotów oraz maszyn do robót ziemnych, a także dostawca rozwiązań w zakresie bieżnikowania Bandag dla samochodów ciężarowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »