REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Klient odzyska pieniądze w razie bankructwa dewelopera

Izabela Perczak
Klienci upadłych firm deweloperskich będą zaspokojeni z majątku dewelopera. Fot. Fotolia
Klienci upadłych firm deweloperskich będą zaspokojeni z majątku dewelopera. Fot. Fotolia
Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Obecnie klienci upadłych firm deweloperskich są zaspokajani z majątku dewelopera jako ostatni. Często nawet największe firmy deweloperskie mają problemy finansowe, dlatego nabywcy mieszkań nigdy nie mają całkowitej pewności, że deweloperowi może grozić upadłość. Nowe regulacje, które wejdą w życie na wiosnę 2012 roku z całą pewnością w sposób korzystny odmienią obecną sytuację nabywców lokali.

Ochrona nabywców lokali przed bankructwem dewelopera

Ustawa o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkaniowego lub domu jednorodzinnego, którą sejm uchwalił dnia 16 września 2011 roku zawiera szczegółowe regulacje dotyczące ochrony nabywców lokali firm deweloperskich podczas realizowania przedsięwzięcia deweloperskiego. Ustawa w sposób szczegółowy reguluje różne kwestie związane z bankructwem dewelopera i banku.

REKLAMA

Obecnie ryzyko inwestycji deweloperskiej ponosi nabywca lokalu, który nie może zrealizować roszczenia o zwrot lokalu mieszkalnego. Często klient firmy deweloperskiej pozostaje z kredytami na wiele lat, ale bez upragnionego mieszkania. Zmiana przepisów prawa ma umożliwić ochronę interesów nabywców będących klientami firm deweloperskich.

Postępowanie w razie upadłości dewelopera

Jeżeli zostanie ogłoszona upadłość dewelopera to środki zgromadzone na rachunku powierniczym, prawo własności nieruchomości lub prawo użytkowania wieczystego w ramach prowadzonego przedsięwzięcia deweloperskiego oraz wierzytelności dewelopera względem nabywców lokali będą tworzyły odrębną masę majątkową, która będzie służyła w pierwszej kolejności zaspokojeniu roszczeń nabywców przyszłych nieruchomości, które będą zrealizowane w danym przedsięwzięciu deweloperskim.

Zobacz także serwis: Podatki

REKLAMA

Oznacza to, że klienci upadłych firm deweloperskich będą zaspokojeni z majątku dewelopera. Ponadto sytuacja nabywcy lokalu znacząco poprawi się poprzez możliwość zrealizowania roszczenia o zwrot lokalu mieszkalnego, o odzyskanie gromadzonych środków pieniężnych na rachunku powierniczym.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Warto dodać, że wniosek o ogłoszenie upadłości dewelopera zostanie uwzględniony wówczas, gdy deweloper o upływie 90 dni od dnia określonego w danej umowie deweloperskiej nie ukończy tego przedsięwzięcia. Ponadto wszelkie wierzytelności nabywców nie zostaną przekształcone z chwilą ogłoszenia upadłości dewelopera w wierzytelności pieniężne. Przekształcenie nastąpi dopiero z dniem wydania postanowienia o zaprzestaniu prowadzenia przedsięwzięcia deweloperskiego przez sędziego komisarza.

Obowiązek kontynuowania przedsięwzięcia deweloperskiego

W przypadku ogłoszenia upadłości dewelopera – syndyk lub nadzorca sądowy ma obowiązek kontynuować przedsięwzięcie deweloperskie. Dla kontynuacji danego przedsięwzięcia deweloperskiego nabywcy lokali będą zobowiązani wpłacić minimum 80 proc. środków koniecznych do jego ukończenia.

REKLAMA

Jeżeli syndyk lub nadzorca sądowy uzna, iż prowadzone przez niego przedsięwzięcie deweloperskie jest sprzeczne z interesami nabywców lokali oraz nie widać szans na wykonanie zobowiązań wobec nabywców lokali - zgłasza wniosek do sędziego-komisarza w celu wydania postanowienia o zaprzestaniu prowadzenia przedsięwzięcia deweloperskiego.

Jednakże przed zgłoszeniem wniosku o zaprzestaniu prowadzenia przedsięwzięcia deweloperskiego, syndyk będzie zobowiązany zwołać zgromadzenie nabywców mieszkań w ramach prowadzonego przedsięwzięcia deweloperskiego. Głównym celem zorganizowania zgromadzenia nabywców będzie możliwość podjęcia uchwały o kontynuacji przedsięwzięcia deweloperskiego oraz zobowiązania nabywców do dokonywania dopłat koniecznych do ukończenia przedsięwzięcia.

Uchwały podejmowane na zgromadzeniu nabywców będą zapadły bez względu na liczbę obecnych, większością głosów nabywców mających przynajmniej 50 proc. ogólnej sumy wierzytelności przypadających nabywcom, którzy będą uprawnieni do uczestniczenia w zgromadzeniu. Natomiast w sprawach o dokonanie wyłączenia mienia z masy upadłości uchwały będą zapadały większością głosów nabywców mających przynajmniej dwie trzecie ogólnej sumy uznawanych wierzytelności.

Obowiązek syndyka w razie ukończenia inwestycji

Syndyk w ciągu 30 dni od zakończenia danego przedsięwzięcia deweloperskiego będzie zobowiązany przenieść na nabywców prawo własności lokalu. Z chwilą przeniesienia nieruchomości te zostaną wyłączone z masy upadłościowej, a tym samym wygasają wszelkie związane z nim obciążenia. Należy także zaznaczyć, że w przypadku kontynuacji przedsięwzięcia deweloperskiego syndyk będzie zobowiązany ukończyć budowę w terminie 2 lat od dnia ogłoszenia upadłości. Tylko w uzasadnionych przypadkach termin ten może zostać wydłużony.

Zobacz serwis: Finanse

Upadłość banku

Odmiennie niż w przypadku upadłości dewelopera, kształtuje się sytuacja w razie bankructwa banku. W przypadku ogłoszenia upadłości banku prowadzącego mieszkaniowy rachunek powierniczy, deweloper w terminie 30 dni od dnia ogłoszenia upadłości powinien zawrzeć umowę mieszkaniowego rachunku powierniczego z innym bankiem. Wszelkie kwoty wypłacone deweloperowi w celu zaspokojenia wierzytelności wynikające z umowy mieszkaniowego rachunku powierniczego będą przekazane wyłącznie na mieszkaniowy rachunek powierniczy utworzony w innym banku na wniosek dewelopera.

Podstawa Prawna:

Ustawa z dnia 16 września 2011 r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

REKLAMA

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

REKLAMA

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

REKLAMA