| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Bardziej rygorystyczne zasady w stosunku do deweloperów

Bardziej rygorystyczne zasady w stosunku do deweloperów

Już za kilka miesięcy, bo w marcu 2012 roku do umowy deweloperskiej zostanie dołączony prospekt informacyjny, w którym zawarte będą istotne informacje dotyczące przedsięwzięcia deweloperskiego. Prospekt informacyjny nie tylko umożliwi zapoznanie się istotnymi informacjami na temat danego przedsięwzięcia dewelopera, ale jego zadaniem będzie również zapewnienie ochrony interesów potencjalnych nabywców przed nierzetelnym postępowaniem dewelopera.

Obowiązki dewelopera przed rozpoczęciem sprzedaż lokali

Deweloper przed rozpoczęciem sprzedaży lokali zobowiązany będzie sporządzić prospekt informacyjny dotyczący danej inwestycji deweloperskiej. Natomiast przed zawarciem umowy przedwstępnej, deweloper zobowiązany będzie nie później niż w ciągu 7 dni przekazać zainteresowanym klientom prospekt informacyjny w wersji papierowej lub na trwałym nośniku informacji innym niż papier. Co więcej deweloper nie będzie w żaden sposób mógł ominąć tego etapu, gdyż musi on uzyskać pisemne oświadczenie nabywcy zarówno o odbiorze, jak i zapoznaniu się z treścią danego prospektu informacyjnego.

W przypadku jakichkolwiek zmian informacji zawartych w prospekcie informacyjnym lub załączniku deweloper powinien zawiadomić potencjalnych nabywców w czasie umożliwiającym zapoznanie się z ich treścią przed zawarciem umowy deweloperskiej.

Prospekt częścią umowy deweloperskiej

Prospekt informacyjny wraz z załącznikami jest integralną częścią umowy deweloperskiej. Prospekt informacyjny ma na celu umożliwić potencjalnemu nabywcy wgląd do danych identyfikacyjnych i kontaktowych dewelopera, informacji na temat doświadczenia dewelopera, informacji dotyczących nieruchomości i przedsięwzięcia deweloperskiego, informacji dotyczącej sytuacji prawno-finansowej dewelopera.

Należy pamiętać o tym, iż prospekt informacyjny jest ważny 12 miesięcy od dnia jego udostępnienia.

Prospekt składa się z dwóch części. Pierwsza część zawiera informacje dotyczące dewelopera i jego sytuacji prawno-finansowej oraz informacje o przedsięwzięciu deweloperskim. Natomiast druga część prospektu informacyjnego zawiera informacje dotyczące lokalu mieszkalnego, informacje o cenie za metr kwadratowy lokalu, o wielkości powierzchni i położeniu budynku, o rozkładzie poszczególnych pomieszczeń itp.

Zobacz serwis: Umowy

Elementy obowiązkowe prospektu

Elementami obowiązkowymi prospektu informacyjnego są dokumenty potwierdzające dane zawarte w prospekcie. Oznacza to, że osoba zainteresowana zakupem danego mieszkania ma możliwość zapoznania się w lokalu przedsiębiorstwa dewelopera z kopią pozwolenia na budowę, kopią aktualnego odpisu z KRS, aktualnym stanem księgi wieczystej prowadzonej dla nieruchomości, projektem architektoniczno-budowlanym, sprawozdaniem finansowym dewelopera za ostatnie dwa lata.

Za podanie nieprawdziwych informacji o inwestycji deweloperowi grozić będą dwa lata więzienia.

Zobacz także serwis: Deweloper

Podstawa Prawna:

Ustawa z dnia 16 września 2011 r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego.

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Przed rozpoczęciem sprzedaży lokali deweloper zobowiązany będzie sporządzić prospekt informacyjny dotyczący danej inwestycji deweloperskiej. Fot. Fotolia
Przed rozpoczęciem sprzedaży lokali deweloper zobowiązany będzie sporządzić prospekt informacyjny dotyczący danej inwestycji deweloperskiej. Fot. Fotolia

Potrącenia z wynagrodzeń i zasiłków Praktyczne wskazówki59.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Eksperci portalu infor.pl

Verum Numerica

Usługi księgowe │Audyt księgowy i podatkowy│ Doradztwo

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »