reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Ustawa deweloperska ma chronić nabywców nieruchomości

Ustawa deweloperska ma chronić nabywców nieruchomości

Ustawa deweloperska ma chronić nabywców nieruchomości. Jednak jej wprowadzenie może także spowodować, że nowe inwestycje będą droższe. Jakie zmiany na rynku nieruchomości przyniesie ustawa deweloperska?

Ustawa o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, podpisana na początku miesiąca przez prezydenta RP, ma przede wszystkim chronić pieniądze wpłacone na poczet przyszłego mieszkania. Zapis ten jest bardzo istotny z perspektywy przyszłych konsumentów, ponieważ obecnie klient nie posiada żadnej gwarancji, że w razie upadku dewelopera bądź niepowodzenia inwestycji odzyska swój wkład.

Jedną z głównych zmian, jakie nakłada przyszła ustawa, jest obowiązek zapewnienia przez dewelopera tzw. środków ochrony, które są zabezpieczeniem dla przyszłych mieszkańców w razie m.in. niewypłacalności firmy. Są nimi trzy różne rachunki powiernicze, na które firma wpłaca pieniądze otrzymane od nabywców mieszkań. Według ustawy rachunek ma być dodatkowo wsparty przez gwarancję bankową lub polisę ubezpieczeniową, co wpłynie na wzrost ponoszonych kosztów po stronie dewelopera. Jak to się odbije na rynku nieruchomości?

– Istnieje obawa, że stosowanie podwójnego zabezpieczenia w stosunku do deweloperów sprawi, że wzrosną realne koszty budowy nowych nieruchomości. To oczywiście podniesie ceny rynkowe mieszkań, może nawet o 5–10% prognozuje Jacek Patykowski, prezes firmy Amber Budownictwo.

Zobacz także: Kupno mieszkania od dewelopera – na co zwrócić uwagę?

Nowe przepisy będą stosowane do inwestycji deweloperskich, których rozpoczęcie sprzedaży mieszkań lub domów nastąpiło po dniu wejścia w życie ustawy.

– Wiele firm, w celu ominięcia nowych przepisów, rozpocznie budowę nowych lokali jeszcze w tym roku. Może to być dobry czas na zakup własnego mieszkania, ponieważ przesyt na rynku i panujący kryzys wymusi na deweloperach obniżenie cen – dodaje Jacek Patykowski – Z drugiej strony ustawa spowoduje wyeliminowanie z rynku małych i średnich firm, które nie mają zaplecza finansowego na dodatkowe zabezpieczenia. Klient może stracić więc atrakcyjniejszy produkt, tańszy ze względu na mniejsze koszty administracyjne – mówi Prezes firmy Amber Budownictwo.

Projekt określa także zasady dotyczące postępowania upadłościowego wobec dewelopera. W sytuacji, gdy ogłosi on upadłość, priorytetem ma być ukończenie inwestycji przez syndyka i oddanie lokalów mieszkańcom. Obowiązkiem stanie się zawieranie umowy przedwstępnej w formie aktu notarialnego. Mimo pewnych obaw ze strony firm budowlanych nowa ustawa jest ważnym krokiem w ustabilizowaniu sytuacji na rynku nieruchomości.

Zobacz także: Jakie domy kupują Polacy?

Źródło: materiały prasowe

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Ustawa deweloperska ma chronić nabywców nieruchomości.
Ustawa deweloperska ma chronić nabywców nieruchomości.

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

EESTI CONSULTING OÜ

Consulting, doradztwo prawno-podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama