REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Współpraca z biurem nieruchomości – jak nie dać się oszukać?

Wojciech Sulczewski
Pośrednik nieruchomości musi posiadać licencję, aby móc pełnić swój zawód. Fot. Fotolia
Pośrednik nieruchomości musi posiadać licencję, aby móc pełnić swój zawód. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Współpracujesz z biurem nieruchomości, ale boisz się, że zostaniesz oszukany? Przeczytaj, jak być zadowolonym ze współpracy z biurem nieruchomości.

Coraz częściej w telewizji, w prasie czy na forach internetowych możemy spotkać negatywny wizerunek pośrednika w obrocie nieruchomościami. Jawi nam się obraz krętacza i cwaniaka, który szuka łatwego zarobku. Dzieję się tak z bardzo prostej przyczyny: kiedyś zawód pośrednika był niszowy, w związku z czym oszuści zdarzali się rzadko. Teraz coraz liczniejszą grupę zawodową stanowią pośrednicy w obrocie nieruchomościami, przez co statystycznie więcej jest osób łamiących zasady etyki. Taka osoba z profesjonalną obsługą rynku nieruchomości ma niewiele wspólnego, a wystawia złe świadectwo całej grupie zawodowej. Dlatego w interesie konsumentów i  stowarzyszeń skupiających pośredników w obrocie nieruchomościami jest eliminacja i wykluczanie takich osób z zawodu.

REKLAMA

Zobacz także: Pośrednik w obrocie nieruchomościami – dla kogo ten zawód?

Ministerstwo Infrastruktury ostrzega i podaje na swojej stronie internetowej wyniki pracy Komisji Odpowiedzialności Zawodowej sekcji ds. pośredników w obrocie nieruchomościami. W 2010 r. ukarano dyscyplinarnie 60 pośredników. Większość spraw dotyczyła drobnych zaniedbań i kończyła się upomnieniem lub naganą, ale znalazły się też przypadki zawieszenia licencji zawodowej na okres od 3 miesięcy do roku, a nawet przypadki pozbawienia licencji zawodowej z możliwością ponownego ubiegania się o jej nadanie po upływie 3 lat. Przywołane dane statystyczne dotyczą grupy zawodowej pośredników w obrocie nieruchomościami, tymczasem coraz powszechniejsze jest inne zjawisko – mianowicie działa coraz więcej osób, które pośrednikami w ogóle nie są, a mimo to wykonują czynności pośrednictwa lub nawet nazywają się pośrednikami w obrocie nieruchomościami. Takie osoby oczywiście podlegają z mocy ustawy odpowiedzialności karnej za działanie bez licencji zawodowej i posługiwanie się tytułem, który podlega ochronie prawnej. Niemniej jednak zdarzają się ciągle oferty sprzedaży adresów nieruchomości za 200–300 zł, które potem okazują się nieaktualne lub też oferty typu ,,pomogę sprzedać mieszkanie w zamian za prowizję”. Podejmując współpracę z pośrednikiem, masz prawo żądać wylegitymowania się licencją zawodową. Należy o tym pamiętać, bo nikt nie da rękojmi za pracę osoby, która nie posiada żadnego przygotowania zawodowego ani wykształcenia kierunkowego.

Zobacz także: Jak określić strony umowy o dokonanie wyceny nieruchomości?

Pośrednik w obrocie nieruchomościami to w rzeczywistości osoba wykształcona, która profesjonalnie zajmuje się rynkiem nieruchomości, uwzględnia zasady etyki i odpowiednie standardy, dba o dobre imię zawodu, poza tym posiada licencję zawodową nadaną w trybie przepisów ustawy, ważną polisę OC i stale podnosi swoje kwalifikacje zawodowe. Dlatego możemy żądać potwierdzenia tych kwalifikacji od pośrednika, z którym zamierzamy podjąć współpracę. Rejestr pośredników w obrocie nieruchomościami znajdziemy na stronach internetowych odpowiednich organizacji pośredników w obrocie nieruchomościami (na przykład Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości) lub też na stronie internetowej Ministerstwa Infrastruktury. Jako zleceniodawca po wykonaniu usługi pośrednictwa zażądaj również faktury VAT za usługę, która jest dowodem zapłaty prowizji, ale też może stanowić (w niektórych przypadkach) w rozliczeniach z Urzędem Skarbowym podstawę do zmniejszenia Twojego dochodu, który podlega opodatkowaniu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

REKLAMA

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

REKLAMA

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

Nowelizacja dyrektywy budynkowej: jak pilna potrzeba termomodernizacji budynków zmieni rynek usług budowlanych w Polsce

Termomodernizacja budynków stała się właśnie jednym z kluczowych działań mających na celu poprawę efektywności energetycznej budynków. To skutek nowelizacji dyrektywy budynkowej, przyjętej 12 marca 2024 r. przez Parlament Europejski. Zgodnie z nią między innymi od 2030 r. wszystkie nowe budynki muszą być zeroemisyjne, a te już istniejące – zmodernizowane.

REKLAMA