reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Umowa z agencją nieruchomości – na co zwrócić uwagę?

Umowa z agencją nieruchomości – na co zwrócić uwagę?

Podpisując umowę z agencją nieruchomości, należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Możemy sprzedać lub wynająć mieszkanie na własną rękę lub skorzystać z usług profesjonalnego biura obrotu nieruchomościami. Decydując się na taką formę współpracy, oszczędzamy nasz cenny czas, który poświęcilibyśmy na promowanie oferty sprzedaży lub wynajmu swojej nieruchomości. Z drugiej strony podpisanie umowy z agencją nieruchomości wiąże się z dodatkowymi kosztami.

Ile to kosztuje?

Skorzystanie z usług licencjonowanego pośrednika w obrocie nieruchomościami jest czynnością odpłatną. Wysokość prowizji, którą zapłacimy w biurze, będzie różna i zależy od wielu czynników – m.in. od naszych zdolności negocjacyjnych. Wpływ na honorarium pośrednika ma również zakres czynności, jakie pośrednik ma wykonać, miejscowość, w jakiej jest położona nieruchomość, popyt na tego typu nieruchomości w danym okresie itp. Cena samej nieruchomości również ma wpływ na wysokość wynagrodzenia pośrednika; gdy cena nieruchomości jest bardzo wysoka, wówczas wynagrodzenie pośrednika jest w wartości procentowej niższe niż przy nieruchomościach tańszych. Zazwyczaj jednak wynosi ono w granicach 3% + VAT ceny sprzedaży, a w przypadku transakcji wynajmu – kwotę wynegocjowanego jednomiesięcznego czynszu, którą uzyskamy z wynajmu swojej nieruchomości.  Prowizję płacimy najczęściej w ciągu 7 dni od zawarcia właściwej umowy sprzedaży w formie aktu notarialnego lub w chwili zawarcia umowy najmu.               

Specjaliści nie polecają korzystania z usług tych agencji nieruchomości, które pobierają opłaty wstępne –  a więc przed lub w trakcie zawierania umowy pośrednictwa. Natomiast możemy liczyć się z pewnymi kosztami w przypadku upłynięcia terminu obowiązywania umowy – umowa pośrednictwa jest zaliczana do tzw. umów starannego działania, co oznacza, że agent nieruchomości zmierza swoimi czynnościami do tego, aby sprzedać lub wynająć nieruchomość – angażuje swoje środki, inwestuje w reklamę, pokazywanie nieruchomości, rozmowy telefoniczne z zainteresowanymi nieruchomością itp., nie gwarantuje natomiast efektu swoich działań, ponieważ pozyskanie kontrahenta jest zdarzeniem losowym. Ewentualny koszt w przypadku upłynięcia terminu obowiązywania umowy nie powinien być wyskoki – powinien natomiast odpowiadać uzasadnionemu nakładowi pracy pośrednika. Często również kwota ta nie jest w ogóle pobierana lub nie jest pobierana ale pod warunkiem przedłużenia umowy o następny okres, na jaki była wcześniej zawarta (na przykład przedłużając umowę o następny rok).

Przykład: Małżeństwo zgłosiło sprzedaż swojego mieszkania do biura nieruchomości. Wysokość prowizji dla agencji ustalono na 3% ceny sprzedaży + 23% VAT. Mieszkanie zostało sprzedane za 100 000 zł. Wynagrodzenie pośrednika wyniesie 3690 zł brutto.

Zobacz także: Obowiązki stron wynikające z umowy najmu okazjonalnego

Co w zamian?

Zawierając umowę z pośrednikiem w obrocie nieruchomościami, w zamian za zapłatę wynagrodzenia temu pośrednikowi winniśmy otrzymać wysoki poziom świadczonych przez jego firmę usług. Szczegółowy zakres czynności pośrednictwa znajdziemy w umowie, jaką podpiszemy z biurem nieruchomości. Jeżeli obowiązki pośrednika zostaną sformułowane bardzo ogólnie, może to budzić nasze obawy, dlatego, że zleceniodawca ma prawo wiedzieć dokładnie, czym pośrednik będzie się zajmował. Co to dokładnie znaczy? Przede wszystkim, jak nieruchomość będzie promowana, w jakiej prasie, na ilu stronach internetowych, w jakiej częstotliwości. Ponadto, czy druga strona transakcji w ramach umowy, którą zawarliśmy z pośrednikiem, również zostanie należycie obsłużona – uzyska pomoc w zdobyciu kredytu, doradztwo inwestycyjne itp. Istotne jest także, czy pośrednik zobowiązuje się do pokazywania naszej nieruchomości (wówczas powinniśmy otrzymać pokwitowanie pozostawienia u agenta kluczy od nieruchomości, nie zostawiajmy też cennych rzeczy na wierzchu, które potencjalna osoba oglądająca nieruchomość mogła by ukraść), wywieszenia baneru reklamowego na nieruchomości informującego o jej sprzedaży/wynajmie, skompletowania dokumentacji potrzebnej do zapisu notarialnego, sporządzenia umowy przedwstępnej/umowy najmu itp. Te wszystkie rzeczy powinny być w umowie precyzyjnie określone. Pamiętajmy również o tym, aby wybrać sprawdzoną agencję nieruchomości – najlepiej działającą na lokalnym rynku od kilku lat, o dobrej renomie – warto popytać wśród znajomych, czy korzystali z jej usług i czy byli zadowoleni. Biura nazywane „sieciówkami”, to znaczy znane na całą Polskę, niejednokrotnie gwarantują legalność swoich działań, jednak mogą nie posiadać takiej wyczerpującej wiedzy o lokalnym rynku jak pośrednicy prowadzący mniejsze placówki, ale zaznajomieni ze specyfiką danej nieruchomości, kształtem rynku. Pośrednik, który będzie odpowiedzialny za transakcję, powinien posiadać ważną licencję zawodową oraz ważną polisę OC, jest również obowiązany jest do stałego doskonalenia swojego warsztatu pracy w ramach kształcenia ustawicznego pośredników w obrocie nieruchomościami.

Podsumowując, podejmujmy współpracę ze sprawdzonym biurem nieruchomości, dzięki czemu możemy mieć spokojną głowę o los naszej nieruchomości i bezpieczeństwo transakcji. Czytajmy uważnie umowę. W razie problemów skorzystajmy z pomocy fachowca.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Podpisując umowę z agencją nieruchomości, należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Fot. Fotolia
Podpisując umowę z agencją nieruchomości, należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Fot. Fotolia

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Adamczyk

Doświadczony manager i profesjonalistka z dziedziny ekonomii zdrowia, specjalizująca się w analizie biznesowej, w tym w kontroli zarządczej w placówkach medycznych, ze szczególnym uwzględnieniem kontrolingu i analizy finansowej szpitala oraz w analityce rynku farmaceutycznego i analizach refundacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama