| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Rynek nieruchomości w Chorwacji po przystąpieniu do UE

Rynek nieruchomości w Chorwacji po przystąpieniu do UE

Rynek nieruchomości w Chorwacji po przystąpieniu do Unii Europejskiej może być dla inwestorów szansą na zysk. Przeczytaj raport Home Broker.

Kiedy Polska wchodziła do Unii Europejskiej, ceny nieruchomości wzrosły. Dziś najbliżej akcesji jest Chorwacja. Szefowa rządu tego kraju otrzymała bowiem w sobotę projekt Traktatu Akcesyjnego. Choć to wydarzenie miało jedynie charakter symboliczny, to potwierdza zakończenie najważniejszego elementu procesu akcesyjnego tego kraju – negocjacji. Trwały one od października 2005 roku do końca czerwca 2011 roku, czyli ostatniego dnia węgierskiej prezydencji w UE. Formalnie do wejścia Chorwacji do Unii Europejskiej dojdzie dopiero 1 lipca 2013 roku. Na ten dzień trzeba więc jeszcze poczekać dokładnie 650 dni.

Zysk z nieruchomości

Osoby, które chciałyby skorzystać na tym wydarzeniu, mają jeszcze dużo czasu na podjęcie przemyślanej decyzji. Co prawda, w większości przypadków wstąpienie do Unii przekłada się na wzrost poziomu cen nieruchomości, ale nie jest to regułą. Nie można także zapominać o trwających obecnie zawirowaniach na rynkach finansowych, które wywołane są nadmiernymi deficytami wielu państw. Ile jednak w przeszłości można było zarobić, kupując mieszkanie w kraju kandydującym? Stosowne dane dostępne są dla 6 krajów (Bułgarii, Czechach, Estonii, Litwie, Polsce i Słowenii), a udostępnia je portal Global Property Guide. W ciągu roku przed przystąpieniem do wspólnoty, w badanych krajach ceny nieruchomości wzrosły średnio o 11%. Na dodatkowe 21% zysku mógł liczyć inwestor, który pozostał właścicielem nieruchomości w kolejnym roku. W efekcie kupując mieszkanie na rok przed akcesją i posiadając je przez dwa lata, można było liczyć na wzrost jego wartości o około 15% rocznie.

Zobacz także: Wynajmowanie lokali w ramach turystyki miejskiej

Największe zyski w Litwie

Największe zyski wystąpiły w przypadku Litwy. Tam to, w rok po akcesji, mieszkania były droższe o blisko 70% niż w dwa lata wcześniej. Kolejnym krajem, w których można było osiągnąć wysoki zysk, była Bułgaria. Tam w ciągu dwóch lat mieszkania podrożały o przeszło 40%.

Mieszkania w Czechach po przystąpieniu do UE

Nie oznacza to jednak, że inwestując w krajach wchodzących do wspólnoty, można tylko zarobić. Spośród 6 rozważanych przypadków raz taka inwestycja przyniosłaby stratę. Stało się tak w przypadku Czech. Tam w rok po akcesji mieszkania były o około 10% tańsze niż w dwa lata wcześniej. Natomiast w Estonii co prawda mieszkania podrożał o połowę w rok po akcesji, ale przed nią przecena sięgnęła 10%.

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Bartosz Turek

analityk

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Rynek nieruchomości w Chorwacji po przystąpieniu do Unii Europejskiej może być dla inwestorów szansą na zysk.
Rynek nieruchomości w Chorwacji po przystąpieniu do Unii Europejskiej może być dla inwestorów szansą na zysk.

Potrącenia komornicze i administracyjne z wynagrodzeń69.30 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Jankowski

Przedsiębiorca, Partner Zarządzający Cafe Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »