| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Rynek nieruchomości w Chorwacji po przystąpieniu do UE

Rynek nieruchomości w Chorwacji po przystąpieniu do UE

Rynek nieruchomości w Chorwacji po przystąpieniu do Unii Europejskiej może być dla inwestorów szansą na zysk. Przeczytaj raport Home Broker.

Rynek nieruchomości w Chorwacji

Osoby, które liczą na to, że zakup nieruchomości w Chorwacji będzie znacznie tańszy niż w Polsce, mogą doznać szoku. Na przykład w Zagrzebiu w pierwszym miesiącu bieżącego roku przeciętna cena ofertowa mieszkania wyniosła 7,1 tys. zł za mkw. Dla porównania w Warszawie jest to obecnie 8,8 tys. zł za mkw. Chorwacki poziom cen można uznać za porównywalny z polskim. Dane te trzeba jednak rozważać także w kontekście zasobności portfeli mieszkańców kraju. Tu pomocnym miernikiem może być poziom PKB na jednego mieszkańca. Z tego porównania Chorwacja wychodzi znacznie lepiej niż Polska. W Chorwacji bowiem równowartość rocznego PKB w przeliczeniu na mieszkańca wystarczy na zakup 5,4 mkw. mieszkania w centrum – wynika z danych GPG. W Polsce jest to zaledwie 2,7 metra, czyli dwukrotnie mniej. Z danych tych wynika, że ceny mieszkań w Chorwacji są atrakcyjniejsze niż w Polsce.

Zobacz także: Inwestycja Point House – GALERIA

Stabilne ceny chorwackich nieruchomości?

Chorwacki rynek nieruchomości poddawany jest w ostatnim czasie podobnym trendom jak polski. Przecena rozpoczęła się tam w drugiej połowie 2008 roku i doprowadziła po dziś dzień do spadku poziomu cen o 11% – wynika z danych udostępnionych przez Centar Nekretnina. Wynik ten jest o kilka punktów procentowych lepszy niż w Polsce. Warto także zwrócić uwagę na przewidywania firmy Centar. Spodziewa się ona, że już niedługo wzrosty cen nieruchomości powrócą na chorwacki rynek. Dla porównania, doradcy Home Broker spodziewali się w sierpniu przeceny na poziomie 2,5% w perspektywie najbliższych 12 miesięcy.

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Bartosz Turek

analityk

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Rynek nieruchomości w Chorwacji po przystąpieniu do Unii Europejskiej może być dla inwestorów szansą na zysk.
Rynek nieruchomości w Chorwacji po przystąpieniu do Unii Europejskiej może być dla inwestorów szansą na zysk.

Potrącenia komornicze i administracyjne z wynagrodzeń69.30 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Duże Odszkodowania

Kancelaria odszkodowawcza

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »