reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Zagospodarowanie terenu budowy wraz z budową tymczasowych obiektów

Zagospodarowanie terenu budowy wraz z budową tymczasowych obiektów

Zagospodarowanie terenu budowy wraz z budową tymczasowych obiektów budowlanych służy usprawnieniu i zabezpieczeniu przyszłych prac budowlanych. Zgodnie z przepisami prawa budowlanego stanowi formę prac przygotowawczych, z rozpoczęciem których prawnie utożsamiane jest rozpoczęcie samej budowy. W związku z tym zagospodarowanie powinno nastąpić po uzyskaniu prawomocnego pozwolenia na budowę lub po uprzednim dokonaniu zgłoszenia.

Zagospodarowanie terenu budowy

Szczegółowe czynności, które powinny być wykonane w ramach zagospodarowania terenu określa Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 6 lutego 2003 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania robót budowlanych (Dz.U. z 2003r. Nr 47, poz. 401). Zgodnie z wymienionym rozporządzeniem zagospodarowanie powinno być wykonane przed rozpoczęciem robót budowlanych, co najmniej w zakresie:

  • ogrodzenia terenu i wyznaczenia stref niebezpiecznych, czyli takich miejsc na terenie budowy, które stwarzają zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi,
  • wykonania dróg, wyjść i przejść dla pieszych,
  • doprowadzenia mediów tj. wody i energii elektrycznej, odprowadzenia lub utylizacji ścieków,
  • urządzenia pomieszczeń higieniczno-sanitarnych i socjalnych,
  • zapewnienia oświetlenia naturalnego i sztucznego,
  • zapewnienia właściwej wentylacji,
  • zapewnienia łączności telefonicznej,
  • urządzenia składowisk materiałów i wyrobów.    

W przypadku zainstalowania ogrodzenia tymczasowego z przeznaczeniem na potrzeby budowlane, inwestor nie będzie objęty obowiązkiem dokonania zgłoszenia zamiaru zainstalowania takiego ogrodzenia. Jednakże, pomimo braku konieczności powyższego zawiadomienia, ogrodzenie nie powinno stwarzać zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi lub zwierząt. Przez zagospodarowanie należy również rozumieć rozmieszczenie na terenie budowy, zgodnie z przepisami i zasadami wiedzy technicznej, maszyn i innych urządzeń technicznych, składowisk materiałów i konstrukcji budowlanych, rurociągów i przewodów instalacji oraz obiektów socjalnych i sanitarnych, umożliwiających przyszłą pracę.  

Zobacz serwis: Prawo budowlane

Tymczasowe obiekty budowlane

Za tymczasowe obiekty budowlane, zgodnie z przepisami prawa budowlanego, należy uznać obiekty budowlane, przeznaczone do czasowego użytkowania w okresie krótszym od ich trwałości technicznej. Ich funkcjonalny i pomocniczy charakter ma na celu umożliwienie wykonawcom sprawne i odpowiednie zakończenie budowy głównej, co z kolei przekłada się na brak konieczności występowania z odrębnym wnioskiem o pozwolenie na budowę czy tez dokonania zgłoszenia. Zgodnie z poglądem orzecznictwa o legalności ich usytuowania na danej działce i uznania ich za omawiany rodzaj obiektu będzie decydował wyłącznie fakt posiadania przez inwestora prawomocnej decyzji o pozwoleniu na budowę obiektu docelowego lub wcześniejsze dokonanie skutecznego zgłoszenia zamierzonych robót budowlanych.

Umieszczenie wszelkiego rodzaju barakowozów lub kontenerów na terenie budowy bez posiadania prawomocnej decyzji o pozwoleniu na budowę czy dokonania odpowiedniego zgłoszenia będzie skutkowało powstaniem samowoli budowlanej.

Zobacz: Urządzenia budowlane i tymczasowe obiekty budowlane

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Bąkowski Kancelaria Radcowska

Kancelaria świadczy zarówno stałą obsługę prawną, doradztwo i obsługę określonych projektów czy transakcji o charakterze jednorazowym.

Autorzy:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Zagospodarowanie terenu budowy. Fot./ Fotolia
Zagospodarowanie terenu budowy. Fot./ Fotolia

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

dr Dominik Lubasz

Radca prawny i wspólnik zarządzający w Lubasz i Wspólnicy – Kancelarii Radców Prawnych sp.k.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama