reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Wytyczne geodezyjne obiektów w terenie

Wytyczne geodezyjne obiektów w terenie

Zgodnie z Prawem budowlanym wytyczeniem geodezyjnym obiektu w terenie jest przestrzenne usytuowanie obiektu zgodnie z projektem budowlanym i planem zagospodarowania działki.

Szczegółowe kwestie dotyczące wytyczenia geodezyjnego w terenie, prócz ustawy Prawo budowlane, określa Rozporządzenie Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z 21 lutego 1995 r. w sprawie rodzaju i zakresu opracowań geodezyjno-kartograficznych oraz czynności geodezyjnych obowiązujących w budownictwie.

Wytycznie geodezyjne obiektu

Zgodnie z Prawem budowlanym obowiązkiem wytyczenia geodezyjnego objęte są wszystkie obiekty budowlane, wobec których istnieje konieczność uzyskania pozwolenia na budowę, a także obiekty podlegające zgłoszeniu, jednakże tylko w przypadku gdy zostanie to stwierdzone w drodze decyzji  przez właściwy organ administracji architektoniczno-budowlanej. Zatem po uzyskaniu prawomocnej decyzji o pozwoleniu na budowę, kierownik budowy, który został uprzednio ustanowiony przez inwestora, zobowiązany jest do wytyczenia geodezyjnego obiektu w terenie zgodnie z wydaną decyzją, projektem budowlanym oraz planem zagospodarowywania przestrzennego działki, a w szczególności zachowanie przewidzianego w projekcie usytuowania wytyczanych obiektów względem sąsiednich obiektów istniejących i projektowanych oraz względem granic działek.

Czynność wytyczenia mogą przeprowadzić tylko i wyłącznie odpowiednie jednostki uprawnione do wykonawstwa geodezyjnego. Zaś samo wytyczenie geodezyjne będzie polegało na usytuowaniu przestrzennym danego obiektu w terenie poprzez naniesienie na grunt znaków geodezyjnych wyznaczających główne osie obiektów budowlanych (naziemne i podziemne), charakterystyczne punkty projektowanego obiektu oraz stałe punkty wysokościowe tzw. rapery, a także zarys przyszłych ław fundamentowych. Tak sporządzony obrys budynku zapewni odpowiednie usytuowanie obiektu  oraz jest niewątpliwie pomocne i powinno być trwałe aż do zakończenia budowy. Należy również zaznaczyć, iż naniesione na grunt znaki geodezyjne (tak samo jak znaki graniczne, wyznaczające nieruchomość) podlegają ochronie prawnej. Jednakże na czas wykonywania robót ziemnych, np.: budowanie fundamentów, można zwinąć drut z ław drutowych, wyznaczający obrys budynku.

Zobacz serwis: Prawo budowlane

Geodezyjna inwentaryzacja powykonawcza

Po zakończonej budowie niezbędne jest dokonanie geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej, mającej na celu stwierdzenie zgodność wybudowanego budynku z wcześniejszym wytyczeniem geodezyjnym.

Po dokonaniu czynności geodezyjnych zarówno w postaci wytyczenia, jak i geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej geodeta zobowiązany jest do przekazania inwestorowi bądź kierownikowi budowy szkiców wytyczenia, a także do dokonania odpowiedniego wpisu w dzienniku budowy, w którym również powinny zostać zamieszczone wszelkie pomiary geodezyjne dokonane po zakończeniu budowy w ramach inwentaryzacji powykonawczej.

Zobacz: Tabela informacyjna na terenie budowy

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Bąkowski Kancelaria Radcowska

Kancelaria świadczy zarówno stałą obsługę prawną, doradztwo i obsługę określonych projektów czy transakcji o charakterze jednorazowym.

Autorzy:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Plan zagospodarowania działki. Fot./ Fotolia
Plan zagospodarowania działki. Fot./ Fotolia

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców51.75 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

MyAdvice

MyAdvice jest nowoczesną kancelarią prawno-podatkową, oferującą kompleksową obsługę przedsiębiorców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama