REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Rejestr prac budowlanych

Kutrzebka Paulina
Zuzanna Łaganowska
Zuzanna Łaganowska
 Bąkowski Kancelaria Radcowska
Kancelaria świadczy zarówno stałą obsługę prawną, doradztwo i obsługę określonych projektów czy transakcji o charakterze jednorazowym.
Rejestr prac wykonywanych na budowie. Fot./ Fotolia
Rejestr prac wykonywanych na budowie. Fot./ Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Organy administracji architektoniczno-budowlanej objęte są obowiązkiem prowadzenia rejestrów zakresie wniosków o pozwolenie na budowę i decyzji wydawanych w tych sprawach oraz w zakresie przygotowywanych i wydawanych dzienników budowy odnośnie spraw odpowiadających przedmiotowo kompetencjom danego organu.

Rejestry prowadzone przez starostów lub prezydentów miast

Starosta oraz prezydent miasta na prawach powiatu (wypełniający zadania starosty) jako organy I instancji w zakresie administracji architektoniczno – budowlanej zobowiązani są do prowadzenia rejestrów wniosków o pozwolenie na budowę i wydanych w tych sprawach decyzji odnośnie wszystkich obiektów budowlanych, pod warunkiem, iż nie są zastrzeżone w ustawie Prawo budowlane do kompetencji wojewody. Ponadto starostowie prowadzą rejestry w zakresie przygotowywanych i wydawanych dzienników budowy

REKLAMA

Rejestry prowadzone przez wojewodów

Wojewoda w ramach przydzielonych mu zadań na poziomie I instancyjnym prowadzi rejestr wniosków o pozwolenie na budowę i decyzji wydanych w tych sprawach odnośnie obiektów lub robót budowlanych:

  • usytuowanych na terenie: pasa technicznego, portów i przystani morskich, morskich wód wewnętrznych, morza terytorialnego i wyłącznej strefy ekonomicznej, a także na innych terenach przeznaczonych do utrzymania ruchu i transportu morskiego,
  • hydrotechnicznych piętrzące, upustowe, regulacyjne, melioracje podstawowe oraz kanały i inne obiekty służące kształtowaniu zasobów wodnych i korzystaniu z nich, wraz z obiektami towarzyszącymi,
  • będącymi drogami publicznymi krajowymi i wojewódzkimi wraz z obiektami i urządzeniami służącymi do utrzymania tych dróg i transportu drogowego oraz sytuowanymi w granicach pasa drogowego sieciami uzbrojenia terenu, a w odniesieniu do dróg ekspresowych i autostrad wraz z obiektami i urządzeniami obsługi podróżnych, pojazdów i przesyłek,
  • usytuowanych na obszarze kolejowym,
  • stanowiących lotniska cywilne wraz z obiektami i urządzeniami towarzyszącymi,
  • usytuowanych na terenach zamkniętych (z zastrzeżeniem, iż jest to odrębny rejestr w stosunku do wyżej wymienionych)

Ponadto wojewoda będzie również zobowiązany jako organ I instancji do prowadzenia wspomnianych rejestru w zakresie spraw dotyczących budowy lub przebudowy metra, sieci przesyłowych, rurociągów przesyłowych oraz dróg krajowych i związanych z nimi siecią uzbrojenia, a także dróg gminnych i powiatowych. 

Zobacz serwis: Sprawy urzędowe

Charakter rejestrów

Wszystkie wymienione wcześniej rejestry prowadzone są w formie elektronicznej, a wprowadzone dane każdorazowo i na bieżąco przesyłane są do organu wyższego stopnia. Możliwe jest również prowadzenie rejestru w formie pisemnej, wówczas uwierzytelniona kopia rejestru powinna być przekazywana do organu wyższego stopnia do piątego dnia każdego miesiąca lub, jeżeli wypada ten dzień na dzień wolny od pracy, to w pierwszym dniu roboczym następującym po tym terminie. Nieprzekazanie w terminie kopii rejestru, co do zasady, może wywołać skutek w postaci kontroli danego organu, a następnie wyciągnięcia konsekwencji w stosunku do osób winnych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Prowadzone przez organy rejestry wniosków powinny zawierać dane dotyczące identyfikacji: organu prowadzącego rejestr, osoby inwestora oraz adresu zamierzenia budowlanego.

Należy zaznaczyć, iż wymóg prowadzenia rejestrów przez organy administracji architektoniczno-budowlanej jest stosowany celem umożliwienia kontroli prawidłowości wykonywania przez dany organ ustawowo wyznaczonych mu zadań. Zatem rejestry mają w głównej mierze charakter wewnętrzny. 

Zobacz serwis: Prawo budowlane

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

REKLAMA

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

REKLAMA

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

REKLAMA