reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Rejestr prac budowlanych

Rejestr prac budowlanych

Organy administracji architektoniczno-budowlanej objęte są obowiązkiem prowadzenia rejestrów zakresie wniosków o pozwolenie na budowę i decyzji wydawanych w tych sprawach oraz w zakresie przygotowywanych i wydawanych dzienników budowy odnośnie spraw odpowiadających przedmiotowo kompetencjom danego organu.

Rejestry prowadzone przez starostów lub prezydentów miast

Starosta oraz prezydent miasta na prawach powiatu (wypełniający zadania starosty) jako organy I instancji w zakresie administracji architektoniczno – budowlanej zobowiązani są do prowadzenia rejestrów wniosków o pozwolenie na budowę i wydanych w tych sprawach decyzji odnośnie wszystkich obiektów budowlanych, pod warunkiem, iż nie są zastrzeżone w ustawie Prawo budowlane do kompetencji wojewody. Ponadto starostowie prowadzą rejestry w zakresie przygotowywanych i wydawanych dzienników budowy

Rejestry prowadzone przez wojewodów

Wojewoda w ramach przydzielonych mu zadań na poziomie I instancyjnym prowadzi rejestr wniosków o pozwolenie na budowę i decyzji wydanych w tych sprawach odnośnie obiektów lub robót budowlanych:

  • usytuowanych na terenie: pasa technicznego, portów i przystani morskich, morskich wód wewnętrznych, morza terytorialnego i wyłącznej strefy ekonomicznej, a także na innych terenach przeznaczonych do utrzymania ruchu i transportu morskiego,
  • hydrotechnicznych piętrzące, upustowe, regulacyjne, melioracje podstawowe oraz kanały i inne obiekty służące kształtowaniu zasobów wodnych i korzystaniu z nich, wraz z obiektami towarzyszącymi,
  • będącymi drogami publicznymi krajowymi i wojewódzkimi wraz z obiektami i urządzeniami służącymi do utrzymania tych dróg i transportu drogowego oraz sytuowanymi w granicach pasa drogowego sieciami uzbrojenia terenu, a w odniesieniu do dróg ekspresowych i autostrad wraz z obiektami i urządzeniami obsługi podróżnych, pojazdów i przesyłek,
  • usytuowanych na obszarze kolejowym,
  • stanowiących lotniska cywilne wraz z obiektami i urządzeniami towarzyszącymi,
  • usytuowanych na terenach zamkniętych (z zastrzeżeniem, iż jest to odrębny rejestr w stosunku do wyżej wymienionych)

Ponadto wojewoda będzie również zobowiązany jako organ I instancji do prowadzenia wspomnianych rejestru w zakresie spraw dotyczących budowy lub przebudowy metra, sieci przesyłowych, rurociągów przesyłowych oraz dróg krajowych i związanych z nimi siecią uzbrojenia, a także dróg gminnych i powiatowych. 

Zobacz serwis: Sprawy urzędowe

Charakter rejestrów

Wszystkie wymienione wcześniej rejestry prowadzone są w formie elektronicznej, a wprowadzone dane każdorazowo i na bieżąco przesyłane są do organu wyższego stopnia. Możliwe jest również prowadzenie rejestru w formie pisemnej, wówczas uwierzytelniona kopia rejestru powinna być przekazywana do organu wyższego stopnia do piątego dnia każdego miesiąca lub, jeżeli wypada ten dzień na dzień wolny od pracy, to w pierwszym dniu roboczym następującym po tym terminie. Nieprzekazanie w terminie kopii rejestru, co do zasady, może wywołać skutek w postaci kontroli danego organu, a następnie wyciągnięcia konsekwencji w stosunku do osób winnych.

Prowadzone przez organy rejestry wniosków powinny zawierać dane dotyczące identyfikacji: organu prowadzącego rejestr, osoby inwestora oraz adresu zamierzenia budowlanego.

Należy zaznaczyć, iż wymóg prowadzenia rejestrów przez organy administracji architektoniczno-budowlanej jest stosowany celem umożliwienia kontroli prawidłowości wykonywania przez dany organ ustawowo wyznaczonych mu zadań. Zatem rejestry mają w głównej mierze charakter wewnętrzny. 

Zobacz serwis: Prawo budowlane

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Bąkowski Kancelaria Radcowska

Kancelaria świadczy zarówno stałą obsługę prawną, doradztwo i obsługę określonych projektów czy transakcji o charakterze jednorazowym.

Autorzy:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Rejestr prac wykonywanych na budowie. Fot./ Fotolia
Rejestr prac wykonywanych na budowie. Fot./ Fotolia

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Forum Od-nowa

Organizacja non-profit

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama