reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Czym jest teren budowy?

Czym jest teren budowy?

Zgodnie z Prawem budowlanym teren budowy obejmuje przestrzeń, w której prowadzone są roboty budowlane wraz z przestrzenią zajmowaną przez urządzenia zaplecza budowy. Należy zaznaczyć, iż terenem budowy będzie nieruchomość gruntowa, która została ujawniona w pozwoleniu na budowę lub w zgłoszeniu. Poza jej obrębem nie można dokonywać żadnych innych działań związanych z prowadzoną budową, w tym np.: uczynić z sąsiedniej nieruchomości zaplecza budowy.

Przed rozpoczęciem wszelkich robót budowlanych warto przygotować teren budowy, aby usprawnić i zabezpieczyć przyszłe prace budowlane. W pierwszych działaniach inwestor powinien wyznaczyć kierownika budowy, który z zgodnie z prawem budowlanym będzie zobowiązany do przejęcia, a następnie do odpowiedniego zabezpieczenie terenu budowy (np.: odnośnie budowy domu jednorodzinnego). Warto zaznaczyć, iż przygotowania terenu budowy nie należy utożsamiać z pracami przygotowawczymi poprzedzającymi rozpoczęcie robót budowlanych, których realizacja uzależniona jest od uzyskania pozwolenia na budowę bądź zgłoszenia zamiaru postawienia docelowego obiektu budowlanego.

Zagospodarowanie terenu budowy

Jako wstępny etap należy zagospodarować teren w taki sposób, żeby usprawnić i zabezpieczyć prowadzenie przyszłych prac budowlanych.  Szczegółowy zakres w ramach przygotowania terenu budowy, prócz podstawowych przepisów ustawy – Prawo budowlane, reguluje Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 6 lutego 2003 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania robót budowlanych (Dz.U. z 2003r. Nr 47, poz. 401).

Tak jak już wspomniano, zagospodarowania terenu można dokonać jeszcze przed rozpoczęciem właściwych robót budowlanych. Powinno być wykonywane na terenie budowy objętym decyzją o pozwoleniu na budowę lub zgłoszeniem. Warto zaznaczyć, iż samo zagospodarowanie, zgodnie ze wspomnianym rozporządzeniem, nie będzie stanowić rozpoczęcia budowy. Ponadto w niektórych przypadkach będzie konieczne dokonanie dodatkowego zgłoszenia, w szczególności przy budowie przyłączy, np.: elektroenergetycznych, gazowych czy cieplnych w celu doprowadzenia energii, gazu czy wody.

Poprzez zagospodarowanie należy uznać rozmieszczenie na terenie budowy, zgodnie z przepisami i zasadami wiedzy technicznej, maszyn i innych urządzeń technicznych, składowisk materiałów i konstrukcji budowlanych, a także wykonania dróg i przejść, umożliwiających przyszłą pracę. Istotne jest również, aby wybudować tymczasowe ogrodzenie, co uniemożliwi dostęp do terenu osobom nieupoważnionym. Warto zaznaczyć, iż w przypadku tego typu ogrodzeń, zainstalowanych tylko i wyłącznie na czas budowy, przepisy prawa budowlanego nie przewidują obowiązku dokonania zgłoszenia ani uzyskania pozwolenia na budowę.

Warto również zainstalować na terenie budowy odpowiednie oświetlenie, które niewątpliwie będzie pomocne przy wykonywaniu prac po zmroku czy też w nocy, przy czym należy je odpowiednio zabezpieczyć, tak aby nie stanowiło zagrożenia porażeniem prądem elektrycznym.

Zobacz serwis: Prawo budowlane

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Bąkowski Kancelaria Radcowska

Kancelaria świadczy zarówno stałą obsługę prawną, doradztwo i obsługę określonych projektów czy transakcji o charakterze jednorazowym.

Autorzy:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Definicja terenu budowy w prawie budowlanym. / Fot. Fotolia
Definicja terenu budowy w prawie budowlanym. / Fot. Fotolia

VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Kot

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama