reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Umowa o roboty budowlane

Umowa o roboty budowlane

Przez umowę o roboty budowlane wykonawca zobowiązuje się do oddania przewidzianego w umowie obiektu, wykonanego zgodnie z projektem i z zasadami wiedzy technicznej, a inwestor zobowiązuje się do dokonania wymaganych przez właściwe przepisy czynności związanych z przygotowaniem robót, w szczególności do przekazania terenu budowy i dostarczenia projektu, oraz do odebrania projektu i zapłaty umówionego wynagrodzenia.

Przysługujące wykonawcy prawo żądania od inwestora gwarancji zapłaty nie może być w żaden sposób wyłączone lub ograniczone. Jeżeli inwestor odstąpi od umowy z powodu żądania wykonawcy wydania gwarancji  zapłaty, takie odstąpienie nie będzie miało skutków prawnych.

Żądając gwarancji zapłaty wykonawca musi wyznaczyć inwestorowi termin na jej wydanie, który nie może być krótszy niż 45 dni. Jeżeli w tym czasie wykonawca nie otrzyma żądanej gwarancji, uprawniony będzie do odstąpienia od umowy z winy inwestora ze skutkiem na dzień odstąpienia. Brak żądanej gwarancji zapłaty stanowi przeszkodę w wykonaniu robót budowlanych z przyczyn dotyczących inwestora. Jeżeli roboty nie zostały wykonane z przyczyn leżących po stronie inwestora (np. nie wydał wykonawcy gwarancji zapłaty), ale wykonawca był gotów je wykonać, inwestor nie może odmówić zapłaty wynagrodzenia, lecz może  odliczyć to, co wykonawca oszczędził z powodu niewykonania robót budowlanych. Powyższe zasady stosuje się do umów zawieranych pomiędzy wykonawcą (generalnym wykonawcą) a podwykonawcami.

Jeżeli wykonawca przejął protokolarnie od inwestora teren budowy, ponosi on aż do chwili oddania obiektu odpowiedzialność na zasadach ogólnych za szkody wynikłe na tym terenie.

POBIERZ BEZPŁATNY WZÓR: Umowa o roboty budowlane

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Bąkowski Kancelaria Radcowska

Kancelaria świadczy zarówno stałą obsługę prawną, doradztwo i obsługę określonych projektów czy transakcji o charakterze jednorazowym.

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Pobierz bezpłatny wzór umowy o roboty budowlane. Fot./ Fotolia
Pobierz bezpłatny wzór umowy o roboty budowlane. Fot./ Fotolia

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

KANCELARIA PODATKOWA EMPIRIUM

DORADCY PODATKOWI I RADCOWIE PRAWNI

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama