reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > O czym należy pamiętać budując garaż?

O czym należy pamiętać budując garaż?

Główną funkcją garażu, za jaką cenimy jego posiadanie, jest możliwości przechowywania samochodu z dala od uciążliwych warunków atmosferycznych, np.: śniegu czy szronu. Jednakże w sytuacji, gdy nosimy się z zamiarem wybudowania garażu, warto prześledzić wymagania prawno-administracyjne, celem uniknięcia dodatkowych kosztów czy zszarganych nerwów.

Szczegółowe wymogi techniczne dotyczące budowy garażu zawarte są w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Mając na uwadze przepisy powyższego aktu prawnego, pod pojęciem garażu należy rozumieć samodzielny obiekt budowlany bądź jako część innego obiektu, będący garażem zamkniętym z pełna obudową i zamykanymi otworami, bądź garażem otwartym – bez ścian zewnętrznych albo ze ścianami niepełnymi lub ażurowymi, służący do przechowywania i bieżącej, niezawodowej obsługi samochodów osobowych. W rozumieniu powyższego pojęcia jako garaż można zakwalifikować zarówno garaże przy domach jednorodzinnych jak również garaże wielkopowierzchniowe jedno bądź wielopoziomowe.

Zgodnie ze wskazanym powyżej rozporządzeniem wszystkie obiekty noszące miano garażu powinny posiadać następujące wymiary: co najmniej 2,20 m wysokość w świetle konstrukcji oraz co najmniej 2,30 co do szerokości i 2 m co do wysokości w świetle wjazdów i wrót garażowych. Ponadto powinny być wyposażone w:

  •  elektryczną instalację oświetleniową,
  •  odpowiednią wymianę powietrza poprzez wentylację naturalną, grawitacyjną bądź mechaniczną (w zależności od rodzaju garażu, o parametrach określonych w przepisach rozporządzenia),
  •  wpusty podłogowe z syfonem i osadnikami w garażu z instalacją wodociągową lub przeciwpożarową tryskaczową, w garażu podziemnym przed wjazdem do niego oraz w garażu nadziemnym o pojemności powyżej 25 samochodów,
  • instalację przeciwpożarową, wymaganą przez przepisy o ochronie przeciwpożarowej zabezpieczoną przed zamarzaniem,
  • spadki posadzek nachylone pod odpowiednim kątem, umożliwiającym odprowadzenie do kanalizacji zbędnej wody.

Zobacz serwis: Prawo budowlane

Garaże przy domach jednorodzinnych

Niejednokrotnie wybudowanie garażu przy domu jednorodzinnym mylnie utożsamiane jest z wybudowaniem parterowego budynku gospodarczego o powierzchni do 35 m2, który wedle przepisów prawa budowlanego nie jest objęty obowiązkiem uzyskania pozwolenia na budowę. Wystarczy wówczas przed rozpoczęciem robót budowlanych dokonać odpowiedniego zgłoszenia. Zasadnicza różnica pomiędzy wspomnianymi budynkami opiera się na fakcie spełniania funkcji związanej z przechowywaniem samochodu. W przypadku jeżeli w parterowym budynku gospodarczym będziemy przechowywali samochód, to wówczas należy go uznać za garaż. Błędne, ale dość częste, przeświadczenie inwestorów polegające na braku konieczności wystąpienia do starostwa o pozwolenie na budowę „parterowego budynku gospodarczego” spełniającego rolę garażu w konsekwencji spowoduje powstanie samowoli budowlanej, a następnie wydaniem przez organ decyzji o nakazie rozbiórki danego obiektu. Choć warto zaznaczyć, iż w sytuacji wybudowania podobnego obiektu budowlanego można wystąpić o jego legalizację. Jednakże uniknięcie rozbiórki obiektu, wiąże się z koniecznością spełnienia przez dany obiekt, określonych prawem, wymagań.

Zobacz także: Samowola budowlana i jej legalizacja

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Bąkowski Kancelaria Radcowska

Kancelaria świadczy zarówno stałą obsługę prawną, doradztwo i obsługę określonych projektów czy transakcji o charakterze jednorazowym.

Autorzy:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Budowa garażu. Fot./ Fotolia
Budowa garażu. Fot./ Fotolia

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców51.75 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Radosław Michał Stępień

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama