REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Państwowa Straż Pożarna

Kutrzebka Paulina
 Bąkowski Kancelaria Radcowska
Kancelaria świadczy zarówno stałą obsługę prawną, doradztwo i obsługę określonych projektów czy transakcji o charakterze jednorazowym.
Nadzór Państwowej Straży Pożarnej
Nadzór Państwowej Straży Pożarnej
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Państwowa Straż Pożarna jako formacja, mająca na celu rozpoznawanie zagrożeń pożarowych, pełnienie nadzoru nad przestrzeganiem przepisów przeciwpożarowych oraz przygotowanie do działań ratowniczych, jest uprawiona do zajęcia stanowiska pod względem spełnienia przez obiekt wymagań ochrony przeciwpożarowej jeszcze przed dopuszczeniem go do użytkowania. Działalność kontrolna Państwowej Straży Pożarnej dotyczy zarówno fazy uzgodnień projektów budowlanych, jak również fazy tzw. odbioru budynku, czyli kontroli zakończonych prac budowlanych.

Uzgadnianie projektów budowlanych pod względem ochrony przeciwpożarowej

REKLAMA

Inwestor lub architekt powinien uzgodnić gotowy projekt budowlany z rzeczoznawcą do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych, który następnie zatwierdzi zawarte w nim rozwiązania pod względem spełnienia wymagań ochrony przeciwpożarowej. Podstawę uzgodnienia projektu z przepisami o ochronie przeciwpożarowej będą stanowić m.in. dane dotyczące: powierzchni i liczby kondygnacji z podziałem na sfery pożarowe, parametrów pożarowych występujących substancji palnych, oceny zagrożenia wybuchem pomieszczeń oraz przestrzeni zewnętrznych, warunków ewakuacji i oświetlenia awaryjnego, a także związane z doborem właściwych urządzeń przeciwpożarowych w obiekcie budowlanym (np.: stałych urządzeń gaśniczych i gaśnic przenośnych, dźwiękowego systemu ostrzegawczego, dźwigów potrzebnych do potrzeb ratowniczych) oraz zaopatrzenia w wodę do zewnętrznego gaszenia pożaru.
Nadzór nad działalnością rzeczoznawców sprawuje Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej przy pomocy Komendantów Wojewódzkich Państwowej Straży Pożarnej. Zaś każdy rzeczoznawca będzie zobowiązany do przesłania, w terminie 14 dni od dnia uzgodnienia, zawiadomienia o uzgodnieniu projektu budowlanego do właściwej Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej.

Zobacz także: Instytucje współdziałające w czasie katastrof naturalnych

Kontrola zakończonej budowy przed dopuszczeniem do użytkowania

Zgodnie z przepisami Prawa budowlanego inwestor powinien zawiadomić organy Państwowej Straży Pożarnej (najlepiej najbliższą powiatową jednostkę organizacyjną Państwowej Straży Pożarnej) o zakończeniu budowy obiektu budowlanego oraz o zamiarze przystąpienia do jego użytkowania. W tym celu do zawiadomienia o zakończeniu budowy powinien załączyć:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • oryginał dziennika budowy;
  •  oświadczenia kierownika budowy: o zgodności wykonania obiektu budowlanego z projektem budowlanym i warunkami pozwolenia na budowę oraz przepisami, a także o doprowadzeniu do należytego stanu i porządku terenu budowy oraz – w razie korzystania – drogi, ulicy, sąsiedniej nieruchomości, budynku lub lokalu;
  •  oświadczenie o właściwym zagospodarowaniu terenów przyległych, jeżeli eksploatacja wybudowanego obiektu jest uzależniona od ich odpowiedniego zagospodarowania;
  •  protokoły badań i sprawdzeń (np.: opinia kominiarska, opinia dotycząca drożności wentylacji oraz pomiary odporności uziemienia instalacji odgromowej);
  •  potwierdzenie odbioru wykonanych przyłączy do obiektu budowlanego oraz kopię świadectwa charakterystyki energetycznej budynku.

Zobacz też: Bezpieczeństwo przeciwpożarowe

Powyższe zawiadomienie stanowi wezwanie organu do przeprowadzenia kontroli i zajęcia stanowiska w terminie 14 dni. Nie zajęcie powyższego stanowiska we wskazanym terminie uprawnia inwestora do oczytania powyższego faktu jako brak sprzeciwu lub innych uwag do zakończonej budowy.
W ramach przeprowadzonej kontroli zakończonej budowy przedstawiciele Państwowej Straży Pożarnej dokonają czynności, mających na celu zbadanie zgodności:

  • wykonania obiektu z wymogami przeciwpożarowymi i projektem budowlanym (w tym zbadanie zatwierdzonych wcześniej odstępstw od projektu budowlanego),
  •  wyrobów zamontowanych w budynku pod względem posiadanych świadectw dopuszczenia, deklaracji czy certyfikatów zgodności,
  •  wszelkich systemów zabezpieczających pod względem skuteczności i sprawności technicznej, do których zalicza się np.: instalację oświetlenia awaryjnego (wraz z drogami ewakuacyjnymi), stałe urządzenia gaśnicze, instalację odgromową, instalację elektryczną, instalację gazową i przewodów kominowych, instalację urządzeń oddymiających.

W razie stwierdzenia nieprawidłowości co do zgodności z przepisami przeciwpożarowego może zobowiązać inwestora do usunięcie uchybień w wyznaczonym terminie. Natomiast jeżeli uchybienia mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia lub życia bądź być bezpośrednim zagrożeniem pożaru, komendant danej jednostki Państwowej Straży Pożarnej nakaże wstrzymanie dalszych robót budowlanych, eksploatacji z pomieszczeń.
Po przeprowadzonej kontroli przedstawiciele Państwowej Straży Pożarnej sporządzą protokół, w którym na podstawie ujawnionych nieprawidłowości mogą wyrazić sprzeciw, czego skutkiem będzie zatrzymanie dalszej procedury tzw. odbioru budynku.

Zobacz także: Zakres odpowiedzialności wykonawcy za roboty budowlane

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

REKLAMA

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

REKLAMA

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

REKLAMA