reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Ogrodzenie nieruchomości

Ogrodzenie nieruchomości

Ogrodzenie nieruchomości, zgodnie z prawem budowlanym stanowi urządzenie techniczne związane z danym obiektem budowlanym, zapewniające możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem poprzez wydzielenie danej nieruchomości od otoczenia. Przyjmuje się pogląd, iż jest samodzielnym obiektem budowlanym, nie związanym z żadnym innym obiektem budowlanym.

Zgodnie z przepisami Prawa budowlanego ogrodzenie nieruchomości jest urządzeniem technicznym, mającym na celu umożliwienie korzystania z obiektu budowlanego poprzez wydzielenie nieruchomość od otoczenia. Prawidłowo, ogrodzenie zewnętrzne powinno być wybudowane bezpośrednio w granicach danej działki, najlepiej wytyczonych geodezyjnie, bez naruszania sąsiednich nieruchomości czy linii rozgraniczających posesje od dróg, ulic, placów czy innych miejsc publicznych, uwzględnionych w planie zagospodarowania przestrzennego.

Zobacz także:  Ogrodzenie i oświetlenie terenu budowy

Szczegółowe wytyczne dotyczące wyglądu ogrodzenia określa rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Budownictwa z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Zgodnie z powyższym aktem prawnym ogrodzenie nie powinno zagrażać bezpieczeństwu ludzi i zwierząt. Zabronione jest również umieszczanie na ogrodzeniach, na wysokości mniejszej niż 1,8 m, ostro zakończonych elementów. Ponadto zainstalowane w ogrodzeniu bramy i furtki nie powinny otwierać się na zewnątrz działki, stwarzając tym samym zagrożenie dla ruchu pieszego czy drogowego. Zaś sama szerokość bramy w jej świetle powinna wynosić co najmniej 2,4 m, a w przypadku furtki – nie mniej niż 0,9 m, przy czym nie dotyczy to dróg pożarowych. Należy również wspomnieć, iż w ogrodzeniach, okalających budynki wielorodzinne i budynki użyteczności publicznej, zainstalowane  furtki nie mogą utrudniać dostępu osobom niepełnosprawnym, w szczególności poruszającym się na wózkach inwalidzkich.

Zgłoszenie

Generalnie budowa lub remont ogrodzenia nie jest objęty obowiązkiem uzyskania pozwolenia na budowę. Jednakże w wyliczonych w Prawie budowlanym przypadkach niezbędne jest dokonanie odpowiedniego zgłoszenia do właściwego organu administracji architektoniczno-budowlanej. Powyższa konieczność powstanie w przypadku budowy lub remontu ogrodzenia, gdy ogrodzenie będzie usytuowane od strony dróg, ulic, placów, torów kolejowych i innych miejsc publicznych  bądź gdy jego wysokość będzie wynosiła powyżej 2,2 m (bez względu na miejsce jego usytuowania). Powyższego zgłoszenia należy dokonać przed zamierzonym terminem rozpoczęcia budowy. Zaś do wykonania robót budowlanych można przystąpić po upływie terminu 30 dni od dnia zgłoszenia, o ile właściwy organ administracji architektoniczno-budowlanej nie wniesie sprzeciwu, a także nie później niż po upływie 2 lat od określonego w zgłoszeniu terminu ich rozpoczęcia.

W zgłoszeniu budowy lub remontu ogrodzenia należy określić rodzaj, zakres i sposób wykonania robót budowlanych oraz termin ich rozpoczęcia, a także należy dołączyć oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane oraz, w zależności od potrzeb, odpowiednie szkice lub rysunki, które mogą być również wykonane przez samego inwestora. Warto wspomnieć, iż prowizoryczne ogrodzenie, mające na celu oddzielenie terenu budowy od otoczenia nie wymaga zgłoszenia.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Bąkowski Kancelaria Radcowska

Kancelaria świadczy zarówno stałą obsługę prawną, doradztwo i obsługę określonych projektów czy transakcji o charakterze jednorazowym.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Wydzielenie nieruchomości z otoczenia
Wydzielenie nieruchomości z otoczenia

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja44.25 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Radosław Michał Stępień

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama