reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Tablica informacyjna na terenie budowy

Tablica informacyjna na terenie budowy

Jestem w trakcie budowy swojego pierwszego domu jednorodzinnego. Pomimo zaawansowanych prac budowlanych (w postaci wylanych fundamentów oraz wznoszenia pierwszy ścian parteru) kierownik budowy nadal nie umieścił na terenie mojej działki tablicy informacyjnej. Kto powinien zamieścić na budowie tablicy informacyjnej? Czy w związku z zaistniałą sytuacją grożą mi jakieś kary administracyjne?

Zgodnie z Prawem budowlanym, to kierownik budowy zobowiązany jest do umieszczenia na terenie budowy lub rozbiórki, w widocznym miejscu, tablicy informacyjnej oraz ogłoszenia zwierającego dane dotyczące bezpieczeństwa pracy i ochrony zdrowia. Jedyne wyłączenia spod powyższego obowiązku tyczą się budowy obiektów służących obronności i bezpieczeństwu państwa oraz obiektów liniowych, a także w stosunku do obiektów wobec których nie jest wymagane pozwolenie na budowę. W niektórych przypadkach właściwy organ może wyłączyć, w drodze decyzji, stosowanie tych przepisów również w stosunku do innych obiektów, jeżeli jest to uzasadnione nieznacznym stopniem skomplikowania robót budowlanych lub innymi ważnymi względami. Jednakże budowa domu jednorodzinnego powinna być zaopatrzona w tablice informacyjną, przystosowaną do poniższych wytycznych.

Zobacz serwis: Prawo budowlane

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 26 czerwca 2002 r. w sprawie dziennika budowy, montażu i rozbiórki, tablicy informacyjnej oraz ogłoszenia zawierającego dane dotyczące bezpieczeństwa i ochrony zdrowia tablica informacyjna powinna zawierać następujące dane:

  • określające rodzaj robót budowlanych oraz adres prowadzenia tych robót;
  • numer pozwolenia na budowę oraz nazwę, adres i numer telefonu właściwego organu nadzoru budowlanego;
  • imię i nazwisko lub nazwę (firmę), adres oraz numer telefonu inwestora;
  • imię i nazwisko lub nazwę (firmę), adres i numer telefonu wykonawcy lub wykonawców robót budowlanych;
  • imiona, nazwiska, adresy i numery telefonów (kierownika budowy, kierowników robót,  inspektora nadzoru inwestorskiego, projektantów);
  • numery telefonów alarmowych Policji, straży pożarnej, pogotowia,
  • numer telefonu okręgowego inspektora pracy. 

Tablica informacyjna powinna być koloru żółtego z czarnymi napisami (o wysokości co najmniej 4 cm), dokonanymi w sposób czytelny i trwały. Ponadto powinna być wykonana ze sztywnej płyty, w kształcie prostokąta o wymiarach 90 cm x 70 cm. Kierownik budowlany zobowiązany jest do umieszczenia jej w widocznym miejscu od strony drogi publicznej lub dojazdu do wspomnianej drogi, na wysokości umożliwiającej jej odczytanie.

Ponadto warto zaznaczyć, iż wspomniane wcześniej obwieszczenie, co do którego zamieszczenia również zobowiązanych jest kierownik budowy. Jednakże obwieszczenie będzie wymagane w stosunku do budowy lub rozbiórki, na której przewiduje się prowadzenie robót budowlanych trwających dłużej niż 30 dni roboczych i jednocześnie przy zatrudnieniu co najmniej 20 pracowników albo w stosunku do których planowany jest zakres robót przekraczający 500 osobodni.

W praktyce oświadczenie umieszczane jest obok tablicy informacyjnej, na podobnej płycie. W stosunku do obwieszczenia wymagane jest zawarcie na nim informacji dotyczących przewidywanych terminów rozpoczęcia i zakończenia wykonywanych robót budowlanych, maksymalnej liczy pracowników zatrudnionych na budowie na budowie w poszczególnych okresach oraz dotyczące planu bezpieczeństwa i ochrony zdrowia.

Zgodnie z poglądem orzecznictwa zaniedbanie ze strony kierownika budowy w postaci nie umieszczenia na budowie tablicy informacyjnej czy też obwieszczenia zawierające dane dotyczące bezpieczeństwa i ochrony zdrowia może skutkować poniesieniem przez kierownika odpowiedzialności zawodowej, np. w postaci grzywny, a w skrajnych przypadkach nawet utraty uprawnień budowlanych.  

Zobacz serwis: Sprawy urzędowe

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Bąkowski Kancelaria Radcowska

Kancelaria świadczy zarówno stałą obsługę prawną, doradztwo i obsługę określonych projektów czy transakcji o charakterze jednorazowym.

Autorzy:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Tablica informacyjna. / Fot. Fotolia
Tablica informacyjna. / Fot. Fotolia

Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Luiza Szmyt

ekspert z zakresu prawa pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama