reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Ogrodzenie i oświetlenie terenu budowy

Ogrodzenie i oświetlenie terenu budowy

Przed rozpoczęciem robót budowlanych warto podjąć się zagospodarowania terenu budowy, celem ułatwienia i usprawnienia, a przede wszystkich odpowiedniego zabezpieczenia wykonywania przyszłych prac. Przepisy prawne odnoszące się do bezpieczeństwa i higieny pracy dokładnie określają, iż zagospodarowanie terenu powinno być dokonane m.in. w zakresie ogrodzenia terenu i wyznaczenia stref niebezpiecznych oraz zapewnienia oświetlenia naturalnego i w razie potrzeby oświetlenia sztucznego.

Szczegółowe unormowania dotyczące ogrodzenia i oświetlenia terenu budowy określa Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 6 lutego 2003 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania robót budowlanych.

Ogrodzenie terenu budowy

Teren budowy powinien być ogrodzony w taki sposób, aby uniemożliwiał dostęp na teren osobom nieupoważnionym, jednakże nie powinno stanowić zagrożenia dla ludzi. Zaś jego minimalna wysokość powinna wynosić 1,5 m. Należy zaznaczyć, iż w przypadku jeżeli wykonanie ogrodzenia byłby niemożliwe, wówczas kierownik budowy, jako osoba odpowiedzialna za zabezpieczenie terenu, powinna oznakować granice terenu za pomocą tablic ostrzegawczych, a razie potrzeb ustanowić stały nadzór.

Ogrodzeniu i odpowiedniemu oznaczeniu podlegają również strefy niebezpieczne, czyli strefy, w obrębie których występuje zagrożenie dla zdrowia lub życia ludzi. Z kolei w przypadku stref niebezpiecznych, gdzie istnieje prawdopodobieństwo spadania z wysokości przedmiotów, powinny zostać ogrodzone balustradami, a sama powierzchnia danej strefy nie może być mniejsza niż 1/10 wysokości, z jakiej mogą spaść przedmioty, jednakże nie może ona być mniejsza niż 6m. W przypadku zwartych zabudowań miejskich dopuszcza się zmniejszenie stref niebezpiecznych, o ile zostaną zastosowane inne rozwiązania techniczne lub organizacyjne, zabezpieczające przed spadaniem przedmiotów, np.: daszków ochronnych. Wcześniej wspomniane rozporządzenie określa szczegółowe wymagania odnośnie konstrukcji daszku (wysokość nie mniejsza niż 2,4 m, nachylony pod kątem 45 stopni w kierunku źródła zagrożenia). Należy zaznaczyć, iż daszki powinny być wykonane w sposób szczelny i wytrzymały na ewentualne przebicie ich przez spadające przedmioty. Ponadto wykonana konstrukcja daszków nie powinna stanowić rusztowań i miejsc składowania wszelkiego rodzaju narzędzi.

Istotne jest, że zainstalowanie tymczasowego ogrodzenia na czas trwania budowy nie jest objęta, zgodnie z przepisami Prawa budowlanego, obowiązkiem uzyskania pozwolenia na budowę czy też dokonania zgłoszenia.

Oświetlenie terenu budowy

Zgodnie z wspomnianym wcześniej rozporządzeniem teren budowy jako stanowisko pracy oraz znajdujące się na nim ewentualne pomieszczenia czy drogi komunikacyjne powinny być oświetlone w miarę możliwości światłem dziennym. Zaś jeżeli jest ono niewystarczające bądź prace odbywają się w porze nocnej, wówczas teren budowy powinien być oświetlony światłem sztucznym. Dopuszcza się stosowanie przenośnych źródeł światła, jak halogenów, reflektorów, o ile swoją konstrukcją, obudową czy sposobem zasilania, nie będą stwarzać zagrożenia porażenia prądem elektrycznym. Zaś zainstalowane punkty świetlne należy rozmieścić w sposób zapewniający odczytanie tablic i znaków ostrzegawczych oraz znaków sygnalizacji ruchu na terenie budowy.

W przypadku korzystania przy dużych inwestycjach budowlanych  z urządzeń, tj. żurawie, maszty czy też inne wysokie konstrukcje powinny być one po zmroku i w porze nocnej odpowiednio oświetlone światłem pozycyjnym.

Zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy oświetlenie nie powinno powodować wydłużonych cieni, olśnienia wzroku, zmiany barw znaków lub zakłóceń odbioru i przestrzegania sygnałów oraz znaków stosowanych w transporcie oraz zjawisk stroboskopowych, co niewątpliwie mogłoby stwarzać zagrożenie podczas wykonywanych robót budowlanych.

Zobacz serwis: Budowa i remont

Warto zaznaczyć, że zainstalowanie samego oświetlenia nie jest objęte, zgodnie z prawem budowlanym, obowiązkiem uzyskania pozwolenia na budowę czy dokonania zgłoszenia. Jednakże zamiar wybudowania przyłącza elektroenergetycznego, a tym samym zasilenie terenu budowy w energie elektryczną będzie skutkowało koniecznością dokonania zgłoszenia do właściwego organu administracji architektoniczno-budowlanej.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Bąkowski Kancelaria Radcowska

Kancelaria świadczy zarówno stałą obsługę prawną, doradztwo i obsługę określonych projektów czy transakcji o charakterze jednorazowym.

Autorzy:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Ogrodzenie nieruchomości.
Ogrodzenie nieruchomości.

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Mikołajewski

prawnik, doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama