reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Zasilanie terenu budowy

Zasilanie terenu budowy

Zasilenie terenu budowy w energię elektryczną jest niewątpliwie jedną z najważniejszych kwestii w ramach przygotowania przyszłej realizacji docelowych prac budowlanych. W celu uzbrojenia technicznego działki budowlanej w energię elektryczną inwestor powinien wykonać przyłącze energii elektrycznej.

Przyłącze energii elektrycznej – dokonać zgłoszenia czy też nie?

Generalnie wykonanie przyłącza elektroenergetycznego nie jest objęte uzyskaniem pozwolenia na budowę, niezależnie czy będzie ono dotyczyło działek zabudowanych czy też niezabudowanych. Po nowelizacji w 2005 r. przepisy prawa budowlanego zakładają ułatwienia w postaci możliwości skorzystania przez inwestora z jednej z dwóch różnych dróg.

Pierwsza obejmuje obowiązek dokonania przez inwestora zgłoszenia do właściwego organu administracji architektoniczno-budowlanej według procedury ustalonej przez przepisy prawa budowlanego. Zaś druga zwalnia inwestora od dokonania zgłoszenia w ramach realizacji przyłącza. Jednakże będzie on zobowiązany do sporządzenia odpowiedniego planu sytuacyjnego na kopii aktualnej mapy zasadniczej lub mapy jednostkowej przyjętej do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego. Należy zaznaczyć, iż powyższe uprawnienia stanowią odrębne alternatywny, z których nie można korzystać równolegle.

Przyłącze energii elektrycznej – wniosek

Z racji, iż przyszłe prace budowlane, a w szczególności eksploatowane podczas nich urządzenia i maszyny, wymagają dostępu do energii elektrycznej, inwestor powinien dokonać przyłącza energii elektrycznej. W tym celu należy wystąpić do właściwego miejscowo przedsiębiorstwa energetycznego o określenie warunków przyłącza energii elektrycznej. Istotne jest, aby we wspomnianym wniosku zawrzeć dane m.in. dotyczące charakteru i przeznaczenia przyszłego obiektu (będzie to dom jednorodzinny), mocy przyłączeniowej (z projektu obiektu budowlanego) i miejsca, celu poboru energii (np.: zasilenie terenu budowy), a także przewidywane roczne zużycie energii i czas rozpoczęcia jej poboru. Do wniosku należy również dołączyć szkic sytuacyjny określający lokalizacje budowy danego obiektu oraz istniejące w pobliżu linie zasilające, a także dokument potwierdzający prawo do dysponowania daną nieruchomością. Warto również zaznaczyć, iż energia, którą będziemy potrzebowali na zasilenie terenu budowy będzie tymczasowym przyłączem tzw. energią budowlaną, która mierzona jest na podstawie innej grupy taryfowej niż w przypadku przyłącza docelowego.

Po rozpoznaniu naszego wniosku przedsiębiorstwo energetyczne (w ciągu 14 dni) wyda warunki przyłączenia do sieci, w której określi miejsce przyłączenia, zainstalowania licznika i dostarczenia energii, moc przyłączeniową oraz grupę taryfową. Ważność wyznaczonych warunków przyłącza wynosi 2 lata od ich wystawienia. Do powyższych wymagań przedsiębiorstwa zazwyczaj dołączany jest projekt umowy o przyłączenie do sieci, który dokładnie będzie określał przydzieloną moc i grupę taryfową. Po spełnieniu warunków określonych przez zakład inwestor może przystąpić do podpisania umowy o przyłączenie do sieci.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Bąkowski Kancelaria Radcowska

Kancelaria świadczy zarówno stałą obsługę prawną, doradztwo i obsługę określonych projektów czy transakcji o charakterze jednorazowym.

Autorzy:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Zasilanie placu budowy. Fot. / Fotolia
Zasilanie placu budowy. Fot. / Fotolia

Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

GSW Legal Grabarek, Szalc i Wspólnicy Sp.k.

Warszawska kancelaria prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama