REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Samowola budowlana i jej legalizacja

 Bąkowski Kancelaria Radcowska
Kancelaria świadczy zarówno stałą obsługę prawną, doradztwo i obsługę określonych projektów czy transakcji o charakterze jednorazowym.
Zuzanna Łaganowska
Zuzanna Łaganowska
Samowola budowlana grozi nakazem rozbiórki.
Samowola budowlana grozi nakazem rozbiórki.

REKLAMA

REKLAMA

Samowolą budowlaną jest budowa obiektu budowlanego bądź jego części bez uzyskania uprzednio prawomocnego pozwolenia na budowę lub zgłoszenia lub prowadzenie budowy pomimo wniesienia sprzeciwu przez właściwy organ, a także wykonywanie robót budowlanych niezgodnie z przepisami prawa.

W przypadku wybudowania obiektu budowlanego lub jego części bez wymaganego pozwolenia na budowę lub niezgodnie z nim właściwy organ nadzoru budowlanego jest obowiązany nakazać rozbiórkę takiego obiektu lub jego części. Jeżeli wykonane prace budowlane znacznie odbiegają od zatwierdzonego projektu, organ nadzoru może nakazać przywrócenie obiektu do stanu zgodnego z projektem stanowiącym załącznik do decyzji o pozwoleniu na budowę. Istnieje możliwość odstąpienia przez organ nadzoru od wydania decyzji o nakazie rozbiórki, czyli dokonanie legalizacji budowy obiektu budowlanego wybudowanego bez pozwolenia.

REKLAMA

Zobacz również: Kiedy nie jest potrzebne pozwolenie na budowę?

REKLAMA

Legalizacja jest możliwa wyłącznie w sytuacji, gdy budowa jest zgodna z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego lub ostateczną decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu oraz nie narusza przepisów prawa w zakresie umożliwiającym doprowadzenie obiektu budowlanego lub jego części do stanu zgodnego z prawem.

Zgodnie z regulacjami wprowadzonymi w 2008 roku, w przypadku rozpoczęcia procedury legalizacyjnej właściciel obiektu może przedstawić decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, która stała się ostateczna także w trakcie prowadzenia postępowania w przedmiocie rozbiórki budowy, a nie później niż w dniu wszczęcia tego postępowania.

REKLAMA

Postępowanie legalizacyjne jest wszczynane z urzędu. Za datę wszczęcia postępowania z urzędu uznaje się dzień pierwszej czynności urzędowej podjętej przez uprawniony podmiot, o której zawiadomiono stronę. Jeżeli budowa obiektu prowadzona jest bez wymaganego pozwolenia na budowę, organ nadzoru zobowiązany jest do zbadania, czy zrealizowana bądź realizowana budowa jest zgodna z przepisami, w szczególności techniczno-budowlanymi i czy istnieje możliwość doprowadzenia obiektu do stanu zgodnego z prawem. Jeżeli tak, organ nadzoru budowlanego jest zobowiązany wszcząć postępowanie legalizacyjne tego obiektu budowlanego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeżeli obiekt spełnia przesłanki legalizacji, właściwy miejscowo i instancyjnie organ nadzoru budowlanego w odniesieniu do budowy niezrealizowanej obligatoryjnie wstrzymuje postanowieniem prowadzenie robót budowlanych. Postanowienie to jest niezaskarżalne i niezależne od stanu zaawansowania robót, o ile nie zostały zakończone. W postanowieniu organ ustala wymagania dotyczące niezbędnych zabezpieczeń budowy i zobowiązuje do przedłożenia w wyznaczonym przez siebie terminie:

  • zaświadczenia wójta, burmistrza albo prezydenta miasta o zgodności budowy z ustaleniami obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego albo ostatecznej w dniu wszczęcia postępowania decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu - w braku obowiązującego planu zagospodarowania przestrzennego;
  • cztery egzemplarze projektu budowlanego wraz z opiniami, uzgodnieniami oraz zaświadczeniami o przynależności projektanta do właściwej izby samorządu zawodowego;
  • oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane;
  • dodatkowe dokumenty określone w ustawie w przypadku obiektów zakładów górniczych oraz obiektów usytuowanych na terenach zamkniętych, a także obiektów mogących stwarzać szczególne zagrożenie dla użytkowników.

Powyższe dokumenty są niezbędne do uzyskania decyzji o zatwierdzeniu projektu budowlanego i pozwolenia na wznowienie robót budowlanych. Termin w jakim dokumenty te powinny być przedstawione organowi, ustawodawca pozostawia do własnego uznania organu.

W przypadku, gdy budowa została już zakończona nie można wstrzymać prowadzenia robót budowlanych, a postanowienie zawiera jedynie wymagania co do niezbędnych zabezpieczeń budowy i obowiązek przedłożenia wyżej wymienionych dokumentów.

Zobacz również: Rozbiórki a prawo budowlane

W przypadku spełnienia przez inwestora warunków legalizacji obiektu wybudowanego bez wymaganego pozwolenia na budowę oraz uiszczenia przez inwestora opłaty legalizacyjnej, organ nadzoru budowlanego jest zobowiązany wydać decyzję o zatwierdzeniu projektu budowlanego i pozwoleniu na wznowienie robót - jeżeli budowa jest jeszcze w toku, a jeżeli budowa została już zakończona - tylko decyzji o zatwierdzeniu projektu. Bez względu na to do jakiej kategorii zalicza się dany obiekt, w przypadku legalizacji samowoli budowlanej organ nadzoru budowlanego zawsze będzie musiał nałożyć obowiązek uzyskania pozwolenia na użytkowanie zalegalizowanego obiektu. Obowiązek ten nakłada się w decyzji o zatwierdzeniu projektu budowlanego i pozwoleniu na wznowienie robót lub w decyzji o zatwierdzeniu projektu budowlanego.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

REKLAMA

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

REKLAMA

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

Nowelizacja dyrektywy budynkowej: jak pilna potrzeba termomodernizacji budynków zmieni rynek usług budowlanych w Polsce

Termomodernizacja budynków stała się właśnie jednym z kluczowych działań mających na celu poprawę efektywności energetycznej budynków. To skutek nowelizacji dyrektywy budynkowej, przyjętej 12 marca 2024 r. przez Parlament Europejski. Zgodnie z nią między innymi od 2030 r. wszystkie nowe budynki muszą być zeroemisyjne, a te już istniejące – zmodernizowane.

REKLAMA