reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Umowy zawierane w ramach realizacji usług budowlanych

Umowy zawierane w ramach realizacji usług budowlanych

Na rynku usług budowlanych zawierane są różne rodzaje umów budowlanych. W ramach realizacji usług budowlanych – strony mogą zawrzeć umowę o roboty budowlane, umowę o podwykonawczą w zakresie realizacji usług budowlanych, umowę o wykonawstwo częściowe usług budowlanych, umowę o wykonawstwo usług budowlanych, umowa o realizację inwestycji budowlanych.

Umowa o roboty budowlane

W ramach realizacji umowy o roboty budowlane wykonawca zobowiązuje się do oddania przewidzianego w umowie obiektu budowlanego, który zostanie wykony zgodnie z projektem oraz z zasadami wiedzy technicznej i przepisami prawa budowlanego. Natomiast inwestor zobowiązuje się do dokonania czynności związanych z przygotowaniem robót, w szczególności do przekazania terenu budowy i dostarczenia projektu obiektu budowlanego oraz do odebrania obiektu w określonym terminie i uiszczenia określonego w umowie wynagrodzenia.

Umowa o wykonawstwo częściowe usług budowlanych

Umowa o wykonawstwo częściowe usług budowlanych jest rodzajem umowy o roboty budowlane. Do zawarcia tej umowy dochodzi wówczas, gdy inwestor w sposób samodzielny organizuje wszystkie czynności i etapy związane z realizacją usług budowlany, a także zleca on wykonanie tych czynności w części inwestycji określonym podmiotom (podwykonawcom). W ramach tej umowy wykonawca zleca część określony prac budowlanych do realizacji podwykonawcom w zakresie wykonania robót wykończeniowych, usług remontowych, montażowych, czy instalacyjnych. Usługi budowlane są wykonywane na podstawie projektu obiektu budowlanego stworzonego przez wykonawcę.

Zobacz serwis: Najem

Umowa o realizację inwestycji budowlanych

W ramach umowy o realizację inwestycji budowlanych – inwestor zleca wykonanie pewnych czynności inwestycyjnych danemu podmiotowi (wykonawcy – realizator inwestycji), na którym spoczywa obowiązek wykonania projektu obiektu budowlanego, a przy tym realizacji oraz przekazania zakończonej inwestycji.

Strony zawierające umowę o realizację inwestycji budowlanych zobowiązani są zawrzeć w umowie szczegółowy opis zarówno praw, jak i obowiązków stron, określić przedmiot umowy.

Umowa podwykonawcza w zakresie realizacji usług budowlanych

Istotą umowy podwykonawczej w ramach realizacji usług budowlanych jest zlecenie podwykonawcy wykonania zarówno części usług budowlanych, jak i obiektu budowlanego. W ramach umowy podwykonawczej w zakresie realizacji usług budowlanych – wykonawca zleca wykonanie usługi w części lub całości podwykonawcom. Jednakże koniecznym warunkiem do zawarcia umowy podwykonawczej jest uzyskanie zgody przez inwestora. Jednakże uprzednio inwestorowi powinna zostać przedstawiona treści projektu lub umowy z podwykonawcą.

Należy pamiętać o tym, że inwestor może odmówić udzielenia zgody, jak również może w umowie zastrzec, iż wykonawca winien zrealizować umowę siłami własnego przedsiębiorstwa (osobiście) – w takiej sytuacji umowa podwykonawcza, nawet gdy zostanie zawarta, nie wywiera skutków prawnych.

Zobacz także serwis: Finanse

Umowa o wykonawstwo usług budowlanych

Istotą umowy o wykonawstwo usług budowlanych jest wykonanie w całości inwestycji budowlanej, a także wszelkich robót budowlanych realizowanych przez podmioty działające w sposób samodzielny oraz przez podwykonawców. Do zadań wykonawcy należy także organizacja oraz koordynacja realizacji inwestycji budowlanych oraz kontrola podmiotów, którym zleca wykonywanie czynności.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Na rynku usług budowlanych zawierane są umowy budowlane różnego typu.
Na rynku usług budowlanych zawierane są umowy budowlane różnego typu.

Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

POLAUDIT Sp. z o. o.

Podatki, rachunkowość, audyt

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama