reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Zabezpieczenie w formie kaucji gwarancyjnej w umowie o roboty budowlane

Zabezpieczenie w formie kaucji gwarancyjnej w umowie o roboty budowlane

Zabezpieczenie w formie kaucji gwarancyjnej może być zawarte przez strony w umowie o roboty budowlane. Zabezpieczenie w postaci kaucji gwarancyjnej ma istotne znaczeni e dla należytego wykonania umowy przy realizacji robót budowlanych. Gwarancja może mieć różną postać, tj. w formie pieniężnej, gwarancji bankowych i ubezpieczeniowych, w postaci poręczeń, weksli, papierów wartościowych. Najczęstszą formą zabezpieczeń stosowaną na rynku inwestycji budowlanych jest gwarancja, która jest udzielana przez banki lub instytucje ubezpieczeniowe

Kaucja gwarancyjna jako forma zabezpieczenia

Kaucja gwarancyjna ma na celu zabezpieczenie wykonania umowy. W treści gwarancji zawartej w umowie o usługi budowlane winny zostać zawarte informacje dotyczące zabezpieczenia wykonania ostatecznego rezultatu umowy, czyli wypłaty w terminie wskazanym przez strony kwoty gwarancji w przypadku niewykonania lub nienależytego wykonania niniejszej umowy. W postanowieniach umownych dotyczących gwarancji należy także określić wysokości kwoty gwarancji oraz terminu jej obowiązywania.

Zabezpieczenia stosowane na rynku inwestycji budowlanych

Zabezpieczenie należytego wykonania umowy ma istotne znaczenie przy umowach o roboty budowlane w związku z wykonywanymi zobowiązaniami spoczywającymi na wykonawcy. Najczęstszą formą zabezpieczeń stosowaną na rynku inwestycji budowlanych jest gwarancja, która jest udzielana przez banki lub instytucje ubezpieczeniowe. Kaucja gwarancyjna przyjmuje postać zatrzymania części wynagrodzenia Istotą kaucji gwarancyjnej jest zabezpieczenie wykonania zobowiązania. Natomiast przedmiotem zabezpieczenia umowy są: uiszczeni wynagrodzenia, prawidłowe wykonanie umowy oraz należyte wykonanie obowiązków z tytułu z rękojmi oraz gwarancji jakości. Warto dodać, że treścią gwarancji jakości jest to, że wykonawca ma prawo do udzielenia inwestorowi gwarancji jakości, której czas obowiązywania oraz warunki winny być w umowie szczegółowo określone.

Zobacz serwis: Wnętrza

Na rynku inwestycji budowlanych zabezpieczenia umowne mogą przybrać różnorodną postać: w formie poręczeń, w postaci zarówno pieniężnej – kaucja gwarancyjna, jak i gwarancji bankowych i ubezpieczeniowych oraz w postaci weksli oraz w postaci zastawu na papierach wartościowych.

Na rynku budowlanym najczęściej pobierana jest kaucja gwarancyjna określana ja procent wynagrodzenia. Kaucja gwarancyjna w budownictwie nie jest wypłacona przez inwestora w pełnej wysokości wykonawcy, lecz jest uiszczana część aż do zakończenia prac budowlanych.

Zobacz także serwis: Budowa i remont

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Celem kaucji gwarancyjnej jest  zabezpieczenie wykonania umowy.
Celem kaucji gwarancyjnej jest zabezpieczenie wykonania umowy.

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

GACH MIZIŃSKA Kancelaria prawna

Kancelaria GACH MIZIŃSKA spółka jawna to kancelaria specjalizująca się w doradztwie podatkowym oraz w doradztwie prawnym na rzecz przedsiębiorców.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama