| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Zakres odpowiedzialności wykonawcy za roboty budowlane

Zakres odpowiedzialności wykonawcy za roboty budowlane

Na wykonawcy spoczywa wiele obowiązków podczas wykonywania robót budowlanych. Przed rozpoczęciem robót wykonawca zobowiązany jest dokonać szczegółowej oceny otrzymanej uprzednio od inwestora analizy projektowej. Ponadto wykonawca ponosi odpowiedzialność za prawidłowe wykonanie robót budowlanych we wskazanym terminie.

Odpowiedzialność za prawidłowe wykonanie robót przez wykonawcę

Wykonawca na podstawie postanowień zawartych w umowie o usługi budowlane – zobowiązuje się do wykonania umówionego obiektu budowlanego w określonym terminie. Jednakże w tym zakresie wykonawca ponosi odpowiedzialność za prawidłowe wykonanie robót budowlanych. Zakres tej odpowiedzialności dotyczy opóźnia się z rozpoczęciem lub wykończeniem dzieła przez wykonawcę do takiego stopnia, że nie zdoła on zakończyć prac w czasie określonym w umowie. Wówczas zamawiającemu przysługuje prawo – bez wyznaczania terminu dodatkowego – odstąpienia od umowy przed upływem terminu do wykonania tego dzieła.

Wykonawca ponosi także odpowiedzialność za wykonanie usług budowlanych w sposób wadliwy albo sprzeczny z umową. Także w tym wypadku zamawiający ma prawo wezwać wykonawcę do zmiany sposobu wykonania i wyznaczyć w tym celu odpowiedni termin. Ponadto po bezskutecznym upływie wyznaczonego terminu przez zamawiającego, może on od umowy odstąpić albo powierzyć poprawienie lub dalsze wykonywanie dzieła innemu wykonawcy.

Zobacz serwis: Finanse

Odpowiedzialność za zwłokę w wykonaniu robót budowlanych

Wówczas, gdy wykonawca dopuszcza się zwłoki z wykonaniem umowy, zamawiający może wyznaczyć jej odpowiedni termin z informacją, iż w razie jego bezskutecznego upływu może odstąpić od umowy. W przypadku umów o roboty budowlane zamawiający może odstąpić od umowy. Przepisy kodeksu cywilnego natomiast nie przewiduje możliwości wypowiedzenia umowy za zwłokę w wykonaniu robót budowlanych.

Odpowiedzialność za wady w wykonaniu robót budowlanych

Wówczas, gdy roboty budowlane wykonane przez wykonawcę mają wady – zamawiający może żądać ich usunięcia w odpowiedni termin. W przypadku, gdy wad nie da się usunąć albo gdy z okoliczności sprawy wynika, że wykonawca ich nie zdoła usunąć w czasie odpowiednim, to wówczas zamawiający może od umowy odstąpić.

Zamawiający ma prawo odstąpić od umowy, jeżeli wady są istotne. Natomiast, jeżeli wady nie są istotne – zamawiający może żądać ewentualnie obniżenia wynagrodzenia za wykonanie usługi.

Podstawa Prawna:

- art. 491 § 1 Kodeks Cywilny

- art. 635 Kodeks Cywilny

- art. 636 § 1 Kodeks Cywilny

- art. 637 § 1 i 2 Kodeks Cywilny

Zobacz także serwis: Najem

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Na podstawie postanowień zawartych w umowie o usługi budowlane  wykonawca– zobowiązuje się do wykonania umówionego obiektu budowlanego w określonym terminie.
Na podstawie postanowień zawartych w umowie o usługi budowlane wykonawca– zobowiązuje się do wykonania umówionego obiektu budowlanego w określonym terminie.

PIT 2020. Komentarz199.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Finesia Consulting Sp. z o.o.

Usługi księgowe i kadrowo-płacowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »