reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Gwarancja wykonania usług budowlanych

Gwarancja wykonania usług budowlanych


W umowie o wykonanie usług budowlanych należy zawrzeć postanowienia dotyczące gwarancji wykonania usług budowlanych, a przy tym należy określić wysokość, termin obowiązywania gwarancji. Kaucja gwarancyjna ma na celu zabezpieczenie wykonania umowy.


W treści gwarancji zawartej w umowie o usługi budowlane należy zawrzeć informacje dotyczące zabezpieczenia wykonania ostatecznego rezultatu umowy, czyli wypłaty w terminie wskazanym przez strony kwoty gwarancji w przypadku niewykonania lub nienależytego wykonania niniejszej umowy. W postanowieniach umownych dotyczących gwarancji należy także określić wysokości kwoty gwarancji, a także terminu jej obowiązywania.

Należy także wspomnieć o wykorzystywanej w usługach budowlanych gwarancji jakości. Treścią gwarancji jakości jest to, że wykonawca ma prawo do udzielenia inwestorowi gwarancji jakości, której czas obowiązywania oraz warunki winny być w umowie szczegółowo określone. Tego typu zabezpieczenie wymaga przeszkolenia przez wykonawcę personelu inwestora w celu zapewnienia zarówno odpłatnej, jak i nieodpłatnej konserwacji części zamiennych przez wskazany okres. Gwarancja ta może być także wykorzystywana w stosunku do złożonych systemów, obiektów, a także urządzeń budowlanych.

Zobacz serwis: Dom i Prawo

Przy wykonywaniu usług budowlanych – kaucja gwarancyjna nie zostaje wypłacona przez inwestora w pełnej wysokości wykonawcy, gdyż zatrzymuje część kaucji do momentu ukończenia prac budowanych.

Należy zaznaczyć, że wszelkie uprawnienia wynikające zarówno rękojmi, jak i gwarancji mogą być wykonywane w sposób równoległy. Pomimo tego należy wskazać wykorzystywany sposób przy realizacji tego uprawnienia. Odmiennie niż w przypadku gwarancji – rękojmia za wady stosowana w umowie o roboty budowlane polega na tym, że wykonawca odpowiada za wady na zasadzie „rękojmi za wady”. Tego typu przypadek odnosi się do umowy o dzieło, gdyż do rękojmi za wady dzieła stosuje się przepisy o rękojmi przy sprzedaży.

W stosunku do budynków okres rękojmi wynosi trzy lata. Natomiast w przypadku dokonania odbioru prac budowlanych rok od dnia ich dokonania. Jednakże strony w umowie mogą zakres odpowiedzialności zmienić.

Podstawa Prawna:

- Art. 638 Kodeks cywilny

Zobacz także serwis: Kupno - sprzedaż nieruchomości

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

W treści gwarancji zawartej w umowie o usługi budowlane należy przede wszystkim zawrzeć informacje dotyczące wypłaty w terminie wskazanym przez strony kwoty gwarancji w przypadku niewykonania lub nienależytego wykonania niniejszej umowy.
W treści gwarancji zawartej w umowie o usługi budowlane należy przede wszystkim zawrzeć informacje dotyczące wypłaty w terminie wskazanym przez strony kwoty gwarancji w przypadku niewykonania lub nienależytego wykonania niniejszej umowy.

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Kaźmierczak

Radca prawny, ekspert w dziedzinie cywilnego postępowania sądowego i egzekucyjnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama