REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Umowa o zarządzanie nieruchomością wspólnoty mieszkaniowej

Izabela Perczak
Obowiązkiem zarządcy jest przestrzeganie praw i obowiązków wynikających z przepisów przede wszystkim Prawa budowlanego.
Obowiązkiem zarządcy jest przestrzeganie praw i obowiązków wynikających z przepisów przede wszystkim Prawa budowlanego.

REKLAMA

REKLAMA

Umowa o zarządzanie nieruchomością wspólną wspólnoty mieszkaniowej stanowi podstawę działania zarządcy w zakresie zarządzania nieruchomością. Strony tej umowy winny przede wszystkim zawrzeć w niej dane osobowe zarządcy nieruchomości, jego numer licencji zawodowej oraz zakres jego praw i obowiązków. Umowa ta powinna zostać sporządzona w formie pisemnej.

Postanowienia zawarte w umowie o zarządzanie nieruchomością wspólną

Zarządca jest zobowiązany przestrzegać praw i obowiązków wynikających z przepisów przeze wszystkim Prawa budowlanego, ale także innych, np. Prawa związanego z ochroną środowiska, norm przeciwpożarowych. Zarządca nieruchomości działa na mocy umowy o zarządzanie nieruchomością zawartą ze wspólnotą mieszkaniową, która powinna zostać sporządzona w formie pisemnej. Strony tej umowy winny przede wszystkim zawrzeć w niej dane osobowe zarządcy nieruchomości, jego numer licencji zawodowej oraz zakres jego praw i obowiązków.

REKLAMA

Zobacz serwis: Spółdzielnia mieszkaniowa

Do jego obowiązków należy także prowadzenie aktualnego wykazu lokali mieszkalnych oraz ich właścicieli, reprezentowanie Zleceniodawcy (Wspólnoty Mieszkaniowej) przed organami sądowymi, administracyjnymi i innymi instytucjami w sprawach związanych z zarządem nieruchomością wspólną, prowadzenie książki obiektu budowlanego oraz dokumentacji technicznej nieruchomości wspólnej wspólnoty mieszkaniowej zgodnie z prawem, aktualizowanie stanu prawnego ze stanem faktycznym nieruchomości wspólnoty mieszkaniowej.

Przykładowe postanowienia umowne w zakresie zarządzania nieruchomością wspólnoty

REKLAMA

1. Umowy o zarządzanie nieruchomością zawarta w dniu 17 lipca 2011 roku w Warszawie, pomiędzy: Wspólnotą Mieszkaniową nieruchomości położonej w Warszawie przy ul. Kondratowicza 7, reprezentowaną przez Zarząd w osobach: Kazimierza Markowskiego, zm. przy ulicy Poniatowskiego 1 w Warszawie; Alicji Tomczyk, zm. przy ulicy Sobieskiego 2 – zwani dalej w treści umowy Zleceniodawcą – a – Firmą „Usługi Sprawnego Zarządzania nieruchomością”, z siedzibą przy ul. Kazimierza Wielkiego 100 w Krakowie, nr REGON: 11221122, NIP :1122000 - zwaną dalej Zleceniobiorcą.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

2. Treść umowy: Zleceniobiorca oświadcza, iż posiada uprawnienia do prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie zarządzania nieruchomościami wydane przez właściwy organ (należy wpisać nazwę oraz siedzibę organu), nr licencji 12321 wpisany do Centralnego Rejestru nr 35534 dnia 15 września 2000 roku.

3. Przedmiotem niniejszej umowy jest świadczenie usług w zakresie zarządzania nieruchomością wspólną Wspólnoty Mieszkaniowej położonej przy ul. Kondratowicza 7 w Warszawie,

4. Strony niniejszej umowy oświadczają, że przedmiotowa nieruchomość wspólna składa się z działki gruntu oraz budynku mieszkalnego o nr księgi wieczystej KW nr: 8787, prowadzonej przez Sąd Rejonowy w Warszawie, Wydział Ksiąg Wieczystych oraz nr wypisu z rejestru gruntów: 52525.

REKLAMA

5. Obowiązki Zleceniobiorcy: Zleceniobiorca oświadcza, że ponosi pełną odpowiedzialność za zarządzanie nieruchomością wspólną Wspólnoty Mieszkaniowej położonej przy ulicy Kondratowicza 7 zgodnie z jej przeznaczeniem i zasadami prawidłowej gospodarki.

6. Zleceniobiorca zobowiązuje się do wykonania przedmiotu umowy za wynagrodzeniem w wysokości 10 tysięcy zł (słownie złotych: dziesięć tysięcy miesięcznie) miesięcznie. Wynagrodzenie Zleceniobiorcy w ramach zarządzania nieruchomością wspólną płatne jest zgodnie wystawionym przez Zleceniobiorcę rachunku do dnia 10-go każdego miesiąca.

7. Przedmiotowa umowa zawarta jest na czas nieokreślony z dwumiesięcznym terminem wypowiedzenia na koniec miesiąca dla każdej ze stron.

8. W sprawach nieuregulowanych zastosowanie mają przepisy ustawy o własności lokali oraz kodeksu cywilnego.

Zobacz także serwis: Finanse

9. Zmiana umowy wymaga formy pisemnej pod rygorem nieważności.

10. Umowę sporządzono w dwóch egzemplarzach po jednym dla każdej ze stron.

11. Załączniki: dowód nadania licencji zawodowej zarządcy nieruchomości, Wpis do ewidencji działalności gospodarczej Zleceniobiorcy, dowód potwierdzający posiadanie polisy ubezpieczeniowej OC zarządcy nieruchomości, numer NIP i REGON Zleceniobiorcy.

12. Podpis Zleceniobiorcy i Zleceniodawcy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

REKLAMA

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

REKLAMA

Nowelizacja dyrektywy budynkowej: jak pilna potrzeba termomodernizacji budynków zmieni rynek usług budowlanych w Polsce

Termomodernizacja budynków stała się właśnie jednym z kluczowych działań mających na celu poprawę efektywności energetycznej budynków. To skutek nowelizacji dyrektywy budynkowej, przyjętej 12 marca 2024 r. przez Parlament Europejski. Zgodnie z nią między innymi od 2030 r. wszystkie nowe budynki muszą być zeroemisyjne, a te już istniejące – zmodernizowane.

Jak zaprosić batmana do ogrodu?

Możesz mieć batmana we własnym ogrodzie. Taki bohater potrafi zjeść od kilkuset do 2000 komarów jednej nocy i uchronić od niechcianych ukąszeń. Jak zwabić nietoperze do ogrodu? Jest na to kilka sposobów.

REKLAMA