reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Czy zarządzanie nieruchomością wymaga licencji zawodowej?

Czy zarządzanie nieruchomością wymaga licencji zawodowej?


Do zarządzania nieruchomością we wspólnocie mieszkaniowej zarządza zobowiązany jest posiadać licencje zawodową, którą nadaje minister właściwy do spraw budownictwa, gospodarki przestrzennej i mieszkaniowej.

We wspólnocie mieszkaniowej zarządca nieruchomości jest zobowiązany do wykonywania swoich czynności po uzyskaniu stosownej licencji zawodowej oraz zgodnie z przyjętymi standardami zawodowymi oraz zasadami etyki zawodowej, a także zgodnie z regulacjami wynikającymi z prawa. Po uzyskaniu licencji zawodowej zarządza nieruchomości regularnie winien podnosić swoje kwalifikacje zawodowe w celu prawidłowego przeprowadzania czynności. Ponadto zarządza wykonując czynności zobowiązany jest wykupić obowiązkowe ubezpieczenie z tytułu odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone wskutek nienależytego wykonania swoich obowiązków.

Do zarządzania nieruchomością we wspólnocie mieszkaniowej zarządza zobowiązany jest posiadać licencje zawodową, którą nadaje minister właściwy do spraw budownictwa, gospodarki przestrzennej i mieszkaniowej. W celu uzyskania licencji zawodowej – zarządza nieruchomości winien spełnić liczne warunki, tj.:

Zobacz serwis: Dom i Prawo

- dowód potwierdzający odbycie praktyki zawodowej w zakresie zarządzania nieruchomościami,

- dowód potwierdzający, iż zarządza nie były karane za żadne przestępstwa przeciwko mieniu, za składanie fałszywych zeznań, za przestępstwa gospodarcze, za fałszowanie pieniędzy, za fałszowane dokumenty, papiery wartościowe, znaki urzędowe oraz za przestępstwa skarbowe,- świadectwo ukończenia studiów wyższych,

- dowód potwierdzający posiadanie pełnej zdolność do czynności prawnych,

- świadectwo potwierdzające ukończenie studiów podyplomowych w zakresie zarządzania nieruchomościami.

Zarządza nieruchomości – który otrzymał licencję zawodową od ministra właściwego do spraw budownictwa, gospodarki przestrzennej i mieszkaniowej osobom fizycznym, podlega wpisowi do rejestru zarządców nieruchomości.

Reasumując warto także dodać, że właściciele lokali mogą zawrzeć umowę o ustanowienie odrębnej własności lokali, w której zostaną określone warunki w zakresie zarządzania nieruchomością wspólną. Przy tym należy mieć na uwadze fakt, że jeżeli nie określono sposobu zarządzania w tej umowie, to należy zawrzeć odrębna umowę w formie aktu notarialnego. Wszelkie zmiany trybu zarządzania nieruchomością wspólną mogą nastąpić na mocy uchwały właścicieli lokali, która została uprzednio zaprotokołowana przez notariusza. Zapadła uchwała jest przede wszystkim podstawą do dokonania wpisu do księgi wieczystej.

Zobacz także serwis: Podatki

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Zarządza zobowiązany jest posiadać licencje zawodową, którą nadaje minister właściwy do spraw budownictwa, gospodarki przestrzennej i mieszkaniowej.
Zarządza zobowiązany jest posiadać licencje zawodową, którą nadaje minister właściwy do spraw budownictwa, gospodarki przestrzennej i mieszkaniowej.

Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Błotnicki

Of Counsel jednej z warszawskich kancelarii prawniczych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama