reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Formy działania zarządu nieruchomością wspólną

Formy działania zarządu nieruchomością wspólną

Zarząd może działać zarówno w małej, jak i w dużej wspólnocie mieszkaniowej. Zarząd ma prawo zwoływać zebrania właścicieli w określonym czasie w celu rozstrzygnięcia istotnych spraw wspólnoty mieszkaniowej. Decyzje właścicieli w sprawach wspólnoty mieszkaniowej podejmowane są w formie uchwały. Umowa lub uchwała właścicieli określająca sposób zarządzania nieruchomością wspólną musi być sporządzona w formie aktu notarialnego, a następnie wpisana do księgi wieczystej.

Zarząd w małej i dużej wspólnocie mieszkaniowej

Zarząd nieruchomością wspólną może być powierzony zarówno zarządowi, jak i zarządcy. Umowa lub uchwała właścicieli określająca sposób zarządzania nieruchomością wspólną musi być sporządzona w formie aktu notarialnego. Ponadto uchwała właścicieli stanowi podstawę wpisu do księgi wieczystej.

Zarząd wspólnoty mieszkaniowej w małej wspólnocie mieszkaniowej działa na podstawie przepisów kodeksu cywilnego. W przypadku małej wspólnoty mieszkaniowej nie ma obowiązku powoływania zarządu, chyba że taka będzie decyzja ogółu właścicieli lokali bądź większość współwłaścicieli nieruchomości wystąpi w tej sprawie do sądu.

Zobacz serwis: Dom i działka

Natomiast w przypadku dużej wspólnoty mieszkaniowej w budynku jest co najmniej osiem lokali zarówno mieszkalnych, jak i niemieszkalnych. Odmiennie niż w przypadku małej wspólności mieszkaniowej – współwłaściciele nieruchomości wspólnych – wybierają zarząd nieruchomości wspólnej, który wykonuje samodzielnie czynności w ramach zwykłego zarządu. Wszelkie czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu – duża wspólnota mieszkaniowa podejmuje uchwały członków wspólnoty mieszkaniowej (właścicieli lokali).

Wówczas, gdy nie ma zgody większości właścicieli lokali to sprawa zostanie przekazana do rozstrzygnięcia przez właściwy sąd.

Członkowie zarządu wspólnoty mieszkaniowej

Członkiem zarządu wspólnoty mieszkaniowej może być tylko i wyłącznie osoba fizyczna wybrana spośród właścicieli lokali lub spoza ich grona. Ponadto zarówno zarząd, jak i poszczególni jego członkowie mogą być w każdym momencie na podstawie uchwały właścicieli lokali – zawieszeni albo odwołani w wykonywaniu tych czynności.

Postanowienia zawarte w uchwale w zakresie wyboru zarządu wspólnoty mieszkaniowej

1. Uchwała nr 1/2011 – właścicieli lokali Wspólnoty Mieszkaniowej położonej przy ul. Kondratowicza 2 w Warszawie, w sprawie wyboru Zarządu.

2. Działając na podstawie art. 23 w zw. z dyspozycją art. 20 ustawy o własności lokali właściciele lokali wybierają Zarząd Wspólnoty mieszkaniowej w składzie: Pani Mariola Sobańska, zam. w Warszawie przy ulicy Kamińskiego 1, Pan Tomasz Wojciechowski, zam. w Warszawie przy ulicy Poniatowskiego 9.

3. Uchwała obowiązuje od dnia podjęcia.

4. Podpisy właścicieli lokali. 

Zobacz także serwis: Finanse

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Echaust-Przybytniak

Deputy Legal Director, RK RODO

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama