reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Obowiązki spoczywające na zarządzie wspólnoty mieszkaniowej

Obowiązki spoczywające na zarządzie wspólnoty mieszkaniowej

Zarząd wspólnoty mieszkaniowej zobowiązany jest kierować sprawami wspólnoty mieszkaniowej i działać w ich imieniu poprzez reprezentowanie ją na zewnątrz, a także w stosunkach między wspólnotą a właścicielami lokali mieszkalnych. Zarząd wszelkie czynności zwykłego zarządu podejmuje w sposób samodzielny. Natomiast w celu podjęcia czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu potrzebna jest uchwała właścicieli lokali.Kim jest zarządca nieruchomości?

Zarządcą nieruchomości we wspólnocie mieszkaniowej może być zarówno osoba fizyczna, jak i osoba prawna – prowadząca przedsiębiorstwo. Zarządca nieruchomości jako osoba fizyczna zobowiązana jest posiadać stosowne licencje zawodowe wydane przez właściwy organ. Ponadto zarządca powinien dokonać wpisu swoje osoby do centralnego rejestru zarządców nieruchomości. Oznacza to, że zarządca wpisany do wyżej wskazanego rejestru ma prawo wykonywać legalnie zawód, a także może nazywać siebie i używać tytułu „zarządca nieruchomości". Po uzyskaniu licencji zarządza podlega ochronie prawnej.

Wówczas, gdy zarządca nieruchomości nie wywiązuje się z obowiązków na nim spoczywających, członkowie wspólnoty mieszkaniowej mają prawo do jego zmiany. W takim przypadku zwołane jest zebranie w celu podjęcia decyzji przez wspólnotę mieszkaniową. Decyzja jest wydawana w formie uchwały.

Zobacz serwis: Dom i Prawo

Członkowie mogą decyzję dla nich niekorzystną zaskarżyć do sądu. Jeżeli zdarzy się taka sytuacja wówczas sąd do czasu rozstrzygnięcia sprawy ustanawia zarząd przymusowy we wspólnocie mieszkaniowej.

Obowiązki i prawa zarządu we wspólnocie mieszkaniowej

Zarząd wspólnoty mieszkaniowej zobowiązany jest kierować sprawami wspólnoty mieszkaniowej i działać w ich imieniu poprzez reprezentowanie jej na zewnątrz, a także w stosunkach między wspólnotą a właścicielami lokali mieszkalnych. Zarząd ma prawo do żądania rozstrzygania przez sąd zagadnień, co do których nie ma zgody większości właścicieli lokali oraz żądać od wspólnoty wynagrodzenia odpowiadającego uzasadnionemu nakładowi pracy. Ponadto zarząd nieruchomości powinien w sposób skrupulatny prowadzić ewidencję pozaksięgową kosztów zarządu nieruchomości wspólnej oraz zaliczek uiszczanych na pokrycie tych kosztów, a także z innych tytułów na rzecz nieruchomości wspólnej, sporządzać protokoły i dokumentacje techniczną z przyjęcia nieruchomości, składać właścicielom lokali roczne sprawozdanie ze swej działalności, prowadzić dokładne rozliczenia wspólnoty mieszkaniowej za pośrednictwem rachunku bankowego, a także co najmniej raz w roku zwoływać zebranie właścicieli lokali.

Zobacz także serwis: Budowa i remont

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Obowiązkiem zarządu wspólnoty mieszkaniowej jest kierowanie sprawami wspólnoty mieszkaniowej oraz działanie w ich imieniu.
Obowiązkiem zarządu wspólnoty mieszkaniowej jest kierowanie sprawami wspólnoty mieszkaniowej oraz działanie w ich imieniu.

Tarcza antykryzysowa – pomoc dla pracodawców poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelarie Radców Prawnych Cyran Polak

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama