reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Zarządzanie nieruchomością wspólną we wspólnocie mieszkaniowej

Zarządzanie nieruchomością wspólną we wspólnocie mieszkaniowej


W umowie o ustanowienie odrębnej własności lokali właściciele lokali mogą swobodnie określić warunki zarządzania nieruchomością wspólna. Zmiany trybu zarządzania nieruchomością wspólną mogą nastąpić na mocy uchwały właścicieli lokali.


Właściciele lokali mogą zawrzeć umowę o ustanowienie odrębnej własności lokali, w której zostaną określone warunki zarządu nieruchomością wspólną. Przy tym należy mieć na uwadze fakt, że jeżeli nie określono sposobu zarządzania w tej umowie, to należy zawrzeć odrębna umowę w formie aktu notarialnego. Wszelkie zmiany trybu zarządzania nieruchomością wspólną mogą nastąpić na mocy uchwały właścicieli lokali, która została uprzednio zaprotokołowana przez notariusza. Zapadła uchwała jest przede wszystkim podstawą do dokonania wpisu do księgi wieczystej.

Wówczas, gdy wspólnota mieszkaniowa jest mała – czyli w budynku jest mniej niż 7 lokali mieszkalnych, a przy tym nie wybrano zarządcy (nie ma obowiązku ustanowienia zarządu w małej wspólnocie), wówczas do jej funkcjonowania należy stosować zarówno przepisy kodeksu cywilnego o współwłasności, jak i przepisy kodeksu postępowania cywilnego. W małej wspólnocie każdy współwłaściciel zobowiązany jest zarządzać wspólnie z pozostałymi nieruchomością.

Zobacz serwis: Dom i działka

Jednakże w drodze wyjątku – czynności zarządu nad nieruchomością wspólną może wykonywać zarząd lub zarządca będący osobą fizyczną lub prawną, któremu powierza się wykonywanie takich czynności.

W przypadku dużej wspólnoty mieszkaniowej – właściciele lokali mieszkaniowych zobowiązani są podjąć uchwałę o wyborze jednoosobowego lub wieloosobowego zarządu – odmiennie niż w przypadku małej wspólnoty. Podstawowym obowiązkiem zarządu jest kierowanie sprawami wspólnoty mieszkaniowej oraz działanie w jej imieniu poprzez reprezentowane jej zarówno na zewnątrz, jak i w stosunkach między wspólnotą a poszczególnymi właścicielami lokali.

Zobacz także serwis: Wnętrza

Należy pamiętać o tym, że członkiem zarządu wspólnoty mieszkaniowej może być tylko i wyłącznie osoba fizyczna wybrana spośród właścicieli lokali lub spoza ich grona. Ponadto zarówno zarząd, jak i poszczególni jego członkowie mogą być w każdym momencie na podstawie uchwały właścicieli lokali – zawieszeni albo odwołani w wykonywaniu tych czynności.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Członkiem zarządu wspólnoty mieszkaniowej może być tylko i wyłącznie osoba fizyczna wybrana spośród właścicieli lokali lub spoza ich grona.
Członkiem zarządu wspólnoty mieszkaniowej może być tylko i wyłącznie osoba fizyczna wybrana spośród właścicieli lokali lub spoza ich grona.

Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

KDP Tax

Kancelaria doradztwa podatkowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama