reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Różnica pomiędzy małą a dużą wspólnotą mieszkaniową

Różnica pomiędzy małą a dużą wspólnotą mieszkaniową

W małej wspólnocie mieszkaniowej liczba lokali wyodrębnionych i niewyodrębnionych, nie jest większa niż siedem, wszelkie decyzje podejmowane są w drodze porozumienia. Natomiast w przypadku dużej wspólnoty w budynku istnieje, co najmniej osiem lokali, decyzje podejmowane są w formie uchwał.

Sposób podejmowania decyzji przez małą i dużą wspólnotę mieszkaniową

W małych wspólnotach mieszkaniowych decyzje są podejmowane w drodze porozumienia. Oznacza to, że właściciele lokali takiej wspólnoty zawierają różne porozumienia w kwestii rozliczania kosztów w związku z korzystaniem z nieruchomości wspólnej, a także w zakresie korzystania z nieruchomości wspólnej, wyznaczenie podmiotu z pośród członków wspólnoty, prowadzącego i odpowiedzialnego za wszelką dokumentację finansową wspólnoty mieszkaniowej oraz powierzenie kompetencji zarządcy nad nieruchomości wspólną.

Natomiast w przypadku dużych wspólnot mieszkaniowych można zauważyć, iż podejmowane są decyzje o istotnym znaczeniu organizacyjnym. W ramach takiej wspólnoty członkowie wspólnoty powinni na spotkaniu organizacyjnym ustalić wysokość kosztów oraz innych opłaty związanych z utrzymaniem nieruchomości wspólnej. Członkowie powinni także ustalić zarządcę, który będzie działał w imieniu i na rzecz wspólnoty mieszkaniowej. Tego typu decyzje – odmiennie niż w przypadku małej wspólnoty mieszkaniowej – są podejmowane w formie uchwał.

Zobacz serwis: Podatki

Warto dodać, że wspólnota mieszkaniowa decyduje o formie prowadzenia rachunkowość i podejmuje ona decyduje w tej sprawie w formie uchwał (w przypadku dużej wspólnoty) lub porozumień (w przypadku małej wspólnoty).

Liczba lokali a rodzaje wspólnot mieszkaniowych

W zależności od liczby właścicieli wyróżnia się wspólnoty mieszkaniowe na małe i duże. Wspólnoty te cechują różne obowiązki i prawa.

Mała wspólnota mieszkaniowa liczy nie więcej niż siedem lokali wyodrębnionych i lokali niewyodrębnionych, należących nadal do dotychczasowego właściciela, którzy zarządzają swoimi prawami do lokali zgodnie ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem tych lokali. Tym samych właściciele lokali tych lokali przy wykonywaniu swych praw powinni powstrzymywać się od działań, które zakłócałyby korzystanie z lokali sąsiednich.

Zgodnie z art. 203 Kodeksu cywilnego – w przypadku małej wspólnoty mieszkaniowej nie ma obowiązku powoływania zarządu, chyba że taka będzie decyzja ogółu właścicieli lokali bądź większość współwłaścicieli nieruchomości wystąpi w tej sprawie do sądu.

Natomiast duża wspólnota mieszkaniowa zawiera w budynku, co najmniej osiem lokali zarówno mieszkalnych, jak i niemieszkalnych. Odmiennie niż w przypadku małej wspólności mieszkaniowej – współwłaściciele nieruchomości wspólnych – wybierają zarząd nieruchomości wspólnej, który wykonuje samodzielnie czynności w ramach zwykłego zarządu.

W przypadku czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu – duża wspólnota mieszkaniowa podejmuje uchwały członków wspólnoty mieszkaniowej (właścicieli lokali). Natomiast, jeżeli nie ma zgody większości właścicieli lokali to sprawa zostanie przekazana do rozstrzygnięcia przez właściwy sąd.

Zobacz także serwis: Nieruchomości za granicą

Podstawa prawna:

- Art. 203 Kodeks cywilny.

-Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane – (Dz.U. z 1 września 2006 r. Nr 156, poz. 1118 ze zm.).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Kluczowe różnice pomiędzy małą i dużą wspólnotą mieszkaniową dotycza liczby lokali wyodrębnionych i niewyodrębnionych oraz sposobu podejmowania decyzji.
Kluczowe różnice pomiędzy małą i dużą wspólnotą mieszkaniową dotycza liczby lokali wyodrębnionych i niewyodrębnionych oraz sposobu podejmowania decyzji.

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców51.75 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Wilk Latkowski Doradcy Podatkowi i Radcowie Prawni

Nowoczesna kancelaria doradztwa podatkowego i prawnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama