| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Dokumentacja finansowa prowadzona przez wspólnotę mieszkaniową

Dokumentacja finansowa prowadzona przez wspólnotę mieszkaniową

Wspólnota mieszkaniowa zobowiązana jest prowadzić dokumentację finansową w postaci ewidencji pozaksięgowej kosztów zarządu nieruchomością wspólną, zaliczek płaconych na pokrycie tych kosztów, a także rozliczeń z innych tytułów na rzecz wspólnej nieruchomości. Obowiązek prowadzenia dokumentacji finansowej wynika także z faktu, iż wspólnota mieszkaniowa, jako jednostka organizacyjna jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych oraz podatnikiem podatku od towarów i usług,

Konsekwencje finansowe w wyniku prowadzenia dokumentacji finansowej

Na wspólnocie mieszkaniowej spoczywa obowiązek przechowywania i sporządzania wszelkie dokumentacji statutowo-organizacyjnych określających wzajemne relacje pomiędzy członkami wspólnoty mieszkaniowej a wspólnotą mieszkaniową, a także między wspólnotą mieszkaniową a osobami trzecimi.

Dokumentacje zarówno statutowe, jak i organizacyjne mogą wywoływać skutki finansowe we wspólnocie mieszkaniowej. Konsekwencje finansowe w jednostce organizacyjnej (we wspólnocie mieszkaniowej) często wiążą się z obowiązkiem rozliczania się z budżetem samorządu terytorialnego albo z budżetem państwa, a to powoduje, że wspólnota powinna prowadzić niezbędnej dokumentacji, gdyż staje się ona podmiotem prawa podatkowego.

Zobacz serwis: Dom i Prawo

Oznacza to, że wspólnota mieszkaniowa jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych oraz podatnikiem podatku od towarów i usług, gdyż jest jednostką organizacyjną.

Obowiązkowe prowadzenie dokumentacji finansowej przez wspólnotę

Na wspólnocie mieszkaniowej spoczywa obowiązek prowadzenia dokumentacji finansowej w postaci ewidencji pozaksięgowej kosztów zarządu nieruchomością wspólną, zaliczek płaconych na pokrycie tych kosztów, a także rozliczeń z innych tytułów na rzecz wspólnej nieruchomości.

Zgodnie z przepisami o rachunkowości – wspólnota mieszkaniowa nie jest zobowiązana prowadzić ksiąg rachunkowych. To sama wspólnota mieszkaniowa decyduje o formie prowadzenia rachunkowość i podejmuje ona decyduje w tej sprawie w formie uchwał (w przypadku dużej wspólnoty) lub porozumień (w przypadku małej wspólnoty).

Podstawa prawna:

- ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane – (Dz.U. z 1 września 2006 r. Nr 156, poz. 1118 ze zm.).

Zobacz także serwis: Budowa i remont

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

PB Online

Serwis badań internetowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »